Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych
ustalony przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty
uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych
na rok szkolny 2022/2023[1]
1. Wojewódzkie konkursy przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych, organizowane przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty:
˗ Konkurs Języka Polskiego,
˗ Konkurs Matematyczny,
˗ Konkurs Chemiczny,
˗ Konkurs Biologiczny,
˗ Konkurs Geograficzny,
˗ Konkurs Języka Angielskiego,
˗ Konkurs Języka Niemieckiego,
˗ Konkurs Fizyczny,
˗ Konkurs Historyczny,
˗ Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie.
Na świadectwie może być wymienione uzyskanie tytułu laureata lub finalisty wymienionych powyżej konkursów przedmiotowych.
2. Ogólnopolskie konkursy tematyczne o zasięgu ponadwojewódzkim organizowane przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty na podstawie zawartych porozumień:
- XXVII Ogólnopolski Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”
- I Ogólnopolski Konkurs Retoryczny dla uczniów szkół podstawowych – organizator: Lubelski Kurator Oświaty we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Kuratorami Oświaty
Na świadectwie może być wymienione uzyskanie tytułu laureata lub finalisty wymienionych
powyżej konkursów o zasięgu ponadwojewódzkim.
3. Zawody wiedzy i artystyczne:
Lp.
Nazwa konkursu:
Organizator
Zasięg
Miejsce uznane za wysokie
1
Międzynarodowy Konkurs Programistyczny Baltie 2022 (kategoria wiekowa: uczniowie klas VII-VIII)
SGP Systems s.r.o. (Czechy) oraz partnerzy
międzynarodowy
Tytuł laureata konkursu
2
Międzynarodowy Konkurs Historyczny „Śladami historii Polski” - skąd nasz ród” (kategoria wiekowa: uczniowie klas IV-VIII)
Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego
międzynarodowy
Miejsca I-III
3
Turniej Bezpieczeństwa
w Ruchu Drogowym (kat. wiekowa - grupa II)Polski Związek Motorowy oraz Komenda Główna Policji, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
i Administracji, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego – wraz z odpowiednimi strukturami terenowymi.krajowy
Miejsca I-III
4
Konkurs matematyczno-informatyczny InstaLogik
Placówka Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod
krajowy
Miejsca I-III w finale
5
II Ogólnopolski Konkurs „Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”
Wielkopolski Kurator Oświaty wraz z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego
i Ignacego Jana Paderewskiego
w Warszawiekrajowy
Tytuł laureata oraz zdobywcy Grand Prix
6
Sejm Dzieci
i MłodzieżyKancelaria Sejmu RP
krajowy
Tytuł laureata
7
Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski
Organizator na poziomie wojewódzkim – Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.
Organizator ogólnopolski – Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego
krajowy
Tytuł laureata i finalisty ostatniego szczebla
8
Olimpiada Wiedzy Chemicznej
dla szkół podstawowychUniwersytet Jagielloński – Wydział Chemii
Fundacja Nauka i Wiedza
krajowy
Tytuł laureata Olimpiady
9
Konkurs „Odyseja Umysłu” (II grupa wiekowa)
Fundacja Odyseja Umysłu - Gdańsk
krajowy/między-narodowy
Miejsce I i II na szczeblu ogólnopol-skim/tytuł laureata
10
Młodzieżowa Olimpiada Wiedzy
o SpołeczeństwieFundacja Promocji
i Akredytacji Kierunków Ekonomicznychkrajowy
Tytuł laureata Olimpiady
11
XVI Konkurs Matematyczny KOMA (kategoria wiekowa: Juniorzy – uczniowie klas VI-VIII)
Uniwersytet Wrocławski
Fundacja Matematyków Wrocławskich
krajowy
Tytuł laureata konkursu
12
XVIII Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”
o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki (grupa wiekowa: klasy VII-VIII)Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka
krajowy
Miejsca I-III
13
Projekt z ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
krajowy
Miejsca I-III
14
„Solidarność i odpowiedzialność. Droga dzieci syberyjskich do Polski – pomoc Japonii i Polonii Amerykańskiej 1919-1922”
Muzeum Sztuki
i Techniki Japońskiej Mangghakrajowy
Miejsca I-III
15
II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Prawa Dziecka oczami dzieci – na podstawie wiersza J. Korczaka Prawa Dziecka” (Kategoria – uczniowie klas VII-VIII)
Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku - Zdroju
krajowy
Miejsca I-III
16
Ogólnopolski Konkurs Przyrodniczy z elementami astronomii i kosmologii „Międzygwiezdny pył” (kategoria wiekowa – uczniowie klas VII-VIII)
Zespół Szkół i Placówek Nr 1
w Katowicachkrajowy
Miejsca I-III
17
Ogólnopolski Konkurs Przyrodniczy z elementami astronomii i kosmologii „Międzygwiezdny pył” - Konkurs plastyczny (grupa wiekowa –uczniowie klas VII-VIII)
Zespół Szkół
i Placówek Nr 1
w Katowicachkrajowy
Miejsca I-III
18
Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy z j. angielskiego „Reading Brings Us Unknown Friends”
Zespół Szkół Ogólnokształcących
nr 8 w Gdynikrajowy
Miejsca I-III
19
Konkursu na pracę literacką pt. „Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię”
Zachodniopomorski Kurator Oświaty
Dyrektor Archiwum Państwowego
w Szczeciniewojewódzki
Tytuł laureata
20
Konkurs „Poszukiwacze Smaków”
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
wojewódzki
Miejsca I-III
21
Konkurs Historyczno-Literacki „Podwaliny” (kategoria: uczniowie klas VII i VIII)
Książnica Pomorska
Biuro Dokumentacji Zabytków
wojewódzki
Tytuł laureata
22
VII Powiatowy Turniej Teatralny
Zespół Szkół
w Sławnie im. Jana Henryka Dąbrowskiegopowiatowy
Nagroda główna
23
XXII Powiatowy Konkurs Ekologiczny pod hasłem „Organizm a Środowisko”
Szkoła Podstawowa im. prof. Wiesława Grochowskiego w Kliniskach Wielkich
Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska
powiatowy
Miejsca I-III
24
Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X
w Białogardziepowiatowy
Miejsca I-III
Międzyszkolny Konkurs Matematyczny Czwóreczka
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Bolesława Chrobrego
w Goleniowie
powiatowy
Miejsca I- III - grupa wiekowa uczniowie klasy VIII
25
Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego „English Champion”
jw.
jw.
Miejsca I-III – grupa wiekowa uczniowie klas VIII
26
Wojewódzki konkurs plastyczny „Ekologia na Pomorzu Zachodnim” (IV kategoria: klasy VII-:VIII)
Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku - Zdroju
wojewódzki
Miejsca I-III
27
Konkurs plastyczny: „Mój Dom – Moja Ojczyzna – Moja Europa” (grupa wiekowa: uczniowie klas VI-VIII)
Szkoła Podstawowa
w Ustroniu Morskim
wojewódzki
Miejsca I-III
28
Konkurs Literacki: „Moja Mała Ojczyzna, jestem jej częścią” (grupa wiekowa: uczniowie klas VII i VIII)
Szkoła Podstawowa
w Ustroniu Morskimwojewódzki
Miejsca I-III
29
„MEANDRY POLSZCZYZNY” Konkurs z zakresu kultury języka polskiego
I Liceum Ogólnokształcące
z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegupowiatowy
Laureat I-III miejsca
30
„POLIGLOTA” Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu
powiatowy
Laureat I-III miejsca
31
XXIII Turniej Matematyczny o Puchar Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Dubois w Koszalinie
I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois w Koszalinie
powiatowy
Tytuł laureata
32
XIX Konkurs Języka Polskiego o Puchar Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Dubois w Koszalinie
jw.
jw.
Tytuł laureata
33
XXI Konkurs Chemiczny Zygmunta Korszałowskiego dla uczniów szkół podstawowych z regionu koszalińskiego o puchar Dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego
w KoszalinieII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego
w Koszaliniepowiatowy
Miejsca I-III
34
Konkurs Języka Polskiego
jw.
powiatowy
Tytuł laureata
35
Konkurs Matematyczny
jw.
jw.
Miejsca I-III
36
Konkurs Biologiczny
jw.
jw.
Tytuł laureata
37
Konkurs Historyczny
jw.
jw.
Tytuł laureata
38
Konkurs Geograficzny
jw.
jw.
Tytuł laureata
39
Konkurs Języka Angielskiego
jw.
jw.
Miejsca I-III
40
Konkurs wiedzy o literaturze i języku polskim
V Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema
w Koszaliniepowiatowy
Miejsca I-III
41
I Międzyszkolny konkurs Plastyczno-Cyfrowy
jw.
jw.
Miejsca I-III
42
Konkurs Biologiczny
jw.
jw.
Miejsca I-III
43
Międzyszkolny Konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii
jw.
jw.
Tytuł laureata
44
Konkurs języka niemieckiego
jw.
jw.
Miejsca I-III
45
II Konkurs Fotograficzny „ARCHITEKTURA, CZŁOWIEK, NAUKA”
Zespół Szkół nr 7 im. Bronisława Bukowskiego
w Koszaliniewojewódzki
Miejsca I-III
46Wojewódzki Konkurs Literacki Oto ja
i literatura (kategoria wiekowa: uczniowie klas 7-8)Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów-oddział Szczecin we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie
i Zespołem Szkół Salezjańskich w Szczeciniewojewódzki
Tytuł laureata
47
Konkurs „Szczecin
i region w słowie
i obrazie”I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie
wojewódzki
Nagroda główna i dwa wyróżnienia w każdej kategorii
48
Konkurs chemiczno-fizyczny
z elementami wiedzy
o życiu
i osiągnięciach Marii Skłodowskiej-CurieI Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie
wojewódzki
Tytuł laureata
49
Geoexplorer” – konkurs geograficzny z elementami języka angielskiego
III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Szczecinie
wojewódzki
Tytuł laureata
50
Symbole narodowe
i bohaterowie Niepodległej”jw.
jw.
Tytuł laureata
51
Konkurs z Języka Niemieckiego z elementami wiedzy o krajach niemieckojęzycznych „Der Die Das”
jw.
jw.
Tytuł laureata
52
XII Konkurs Przyrodniczy „Przyrodnik” dla uczniów szkół podstawowych
V Liceum Ogólnokształcące
z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Asnyka
w Szczeciniewojewódzki
Tytuł laureata I-III miejsca
53
XII Konkurs Języka Angielskiego
z Elementami Realioznawstwa „ANGLOFAN” dla uczniów szkół podstawowychjw.
jw.
Tytuł laureata I-III miejsca
54
II Konkurs Języka Angielskiego dla Ósmoklasistów
IX Liceum Ogólnokształcące
z Oddziałami Dwujęzycznymi
w Szczecinie
wojewódzki
Tytuł Laureata miejsca I-V
55
II Konkurs Języka Niemieckiego dla Ósmoklasistów
jw.
wojewódzki
Tytuł Laureata miejsca I-V
56
III Wojewódzka Olimpiada Matematyczno-Przyrodnicza
z Elementami Informatyki
o Puchar Dyrektora IX LO
w Szczeciniejw.
wojewódzki
Tytuł laureata
57
XXI Konkurs Matematyczny (dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych)
XIII Liceum Ogólnokształcące
w Szczecinie
wojewódzki
Tytuł laureata
58
XIX Konkurs Humanistyczny (dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych)
XIII Liceum Ogólnokształcące
w Szczecinie
jw.
Tytuł laureata
59
XII Konkurs Historyczny dla uczniów szkół podstawowych
XIII Liceum Ogólnokształcące
w Szczecinie
jw.
Tytuł laureata
60
Konkurs Biologiczny dla uczniów szkół podstawowych
XIII Liceum Ogólnokształcące
w Szczecinie we współpracy
z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Szczecińskiegojw.
Tytuł laureata
61
Mała Olimpiada Wiedzy
o Społeczeństwie dla uczniów szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego
XIII Liceum Ogólnokształcące
w Szczeciniejw.
Tytuł laureata Olimpiady
62
Konkurs Astronomiczny
XIII Liceum Ogólnokształcące
w Szczecinie we współpracy
z Uniwersytetem Szczecińskim oraz szczecińskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomiijw.
Tytuł laureata
63
V Wojewódzki Konkurs Międzyprzedmiotowy w języku angielskim (język angielski
z elementami biologii, matematyki, historii
i realioznawstwa)XIV Liceum Ogólnokształcące
z Oddziałami Dwujęzycznymi
w ZSO nr 2
w Szczeciniewojewódzki
Tytuł laureata
64
III Wojewódzki Turniej Idiomów Angielskich , Niemieckich
i WłoskichXVI Liceum Ogólnokształcące
w Szczeciniewojewódzki
Miejsca I-III
65
I Wojewódzki Konkurs Robotyczny
jw.
jw.
Tytuł laureata konkursu
66
I Wojewódzki Turniej Szachowy o puchar Dyrektora XVI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie
jw.
jw.
Miejsca I-III
67
I Wojewódzki Konkurs wiedzy z zakresu pierwszej pomocy w języku angielskim
jw.
jw.
Miejsca I-III
68
Konkurs „Język Angielski
w Meandrach Technologii Informacyjnej”Technikum Łączności
i Multimediów Cyfrowych
w Szczeciniewojewódzki
Miejsca I-III
69
VII Wojewódzki Konkurs "Mistrz OZE"
Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana
w Szczecinie
wojewódzki
Miejsca I-III
70
Music World/ Musikwelt – konkurs językowy o tematyce muzycznej
Zespół Szkół nr 8
w Szczeciniewojewódzki
Miejsca I-III
71
Wojewódzkiego Konkursu Informatycznego "SCI#CODE".
IX Wojewódzki Konkurs Informatyczny "SCI#CODE".
Szczecińskie Collegium Informatyczne SCI w Szczecinie
Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie
wojewódzki
Miejsca I-III
72
Mali Mistrzowie Języka
Szkoła Podstawowa nr 16 im. Szczecińskich Olimpijczyków
wojewódzki
Miejsca I-III
73
XXII Konkurs Biologiczny
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza
w Stargardziepowiatowy
Miejsca I-III
74
XX Mała Olimpiada Matematyczna
jw.
jw.
jw.
75
XIX Konkurs Fizyczny
jw.
jw.
jw.
76
XIX Konkurs Chemiczny
jw.
jw.
jw.
77
XX Międzyszkolny Konkurs Historyczny
jw.
jw.
jw.
78
XIX Konkurs Geograficzny
jw.
jw.
jw.
79
Konkurs Znajomości Języka Angielskiego
jw.
jw.
jw.
80
Konkurs Znajomości Języka Niemieckiego
jw.
jw.
jw.
Na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej może być wymienione uzyskanie wskazanych powyżej miejsc uznanych za wysokie w wymienionych konkursach. W zapisach na świadectwie nie powiela się sukcesów uzyskanych w tym samym konkursie na różnych jego szczeblach.
4. Zawody sportowe:
Zawody indywidualne i zespołowe organizowane dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych przez polskie związki sportowe, wojewódzkie interdyscyplinarne stowarzyszenia kultury fizycznej, Szkolny Związek Sportowy lub Ludowe Zespoły Sportowe obejmujące następujące dyscypliny sportowe: akrobatyka sportowa, alpinizm, badminton, baseball, biathlon, biathlon letni, biegi na orientację, orientacja sportowa, bilard, boks, bowling sportowy, brydż sportowy, curling, gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, golf, hokej na lodzie, hokej na trawie, jeździectwo, judo, ju-jitsu, kajak polo, kajakarstwo, kajakarstwo górskie, karate fudokan, karate kyokushin, karate shotokan, karate tradycyjne, karate WKF, kendo, kick-boxing, kolarstwo górskie, kolarstwo szosowe, kolarstwo torowe, koszykówka, kręglarstwo, lekkoatletyka, łucznictwo, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo szybkie – short track, modelarstwo kołowe, modelarstwo kosmiczne, modelarstwo lotnicze, modelarstwo pływające, narciarstwo alpejskie, narciarstwo klasyczne – biegi, skoki i kombinacja norweska, pięciobój nowoczesny, pływanie, pływanie synchroniczne, piłka nożna, piłka ręczna, piłka siatkowa, piłka siatkowa plażowa, piłka wodna, podnoszenie ciężarów, ringo, saneczkarstwo, skiboby, skoki do wody, snowboard, softball, squash, sport kartingowy, strzelectwo sportowe, szachy, szermierka, rugby, Taekwon-do ITF, taekwondo WTF, taniec sportowy, tenis, tenis stołowy, triathlon, unihokej, warcaby, wędkarstwo sportowe, wioślarstwo, wrotkarstwo, wspinaczka sportowa, wu shu, wyścigi psich zaprzęgów, zapasy – styl klasyczny, zapasy – styl wolny, żeglarstwo.
Uczniowie biorą udział w zawodach jako reprezentanci szkół tj. za zgodą dyrektora szkoły, wyłonieni na etapie szkolnym na zasadach ustalonych przez organizatora zawodów lub szkołę.
Miejsca uznane za wysokie w zawodach sportowych o zasięgu:
- międzynarodowym (miejsca 1-8),
- krajowym (miejsca 1-6),
- wojewódzkim (miejsca 1-3),
- powiatowym (miejsca 1-3).
5. Na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej mogą być także wymienione osiągnięcia
w konkursach artystycznych organizowanych dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, jeżeli określony jest w regulaminie ich szczebel (międzynarodowy, krajowy, wojewódzki lub powiatowy) oraz zwycięskie miejsce/miejsca albo zwycięski tytuł/tytuły. Uczniowie biorą udział w tych zawodach jako reprezentanci szkół, wyłonieni na etapie szkolnym na zasadach ustalonych przez organizatora zawodów lub szkołę.6. Na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej nie wpisuje się osiągnięć uczniów uzyskanych w olimpiadach, konkursach, turniejach i zawodach komercyjnych.
7. Uczniowie, którzy w poprzednich latach szkolnych, uzyskali prawo otrzymania w procesie rekrutacji punktów za zajęcie odpowiednio wysokiego miejsca lub uzyskanie tytułu laureata lub finalisty w konkursach wymienionych w wykazach Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty publikowanych w latach poprzednich, zachowują swoje uprawnienia jako absolwenci szkoły w roku szkolnym 2021/2022 pod warunkiem wpisania ich na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
8. Uczniowi, który ubiega się o przyjęcie do szkoły funkcjonującej na terenie województwa zachodniopomorskiego, w sytuacji, gdy ukończył szkołę podstawową w innym województwie, należy naliczyć punkty za uzyskane wysokie miejsce w zawodach, które zostały uwzględnione w wykazie ustalonym przez kuratora oświaty nadzorującego szkołę, którą ukończył.
wz. Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty
Jerzy Sołtysiak
Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty
[1] Wykaz wydany na podstawie art. 148 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021r. poz. 1082 ze zm.)