• Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych ustalony przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty

        • Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych

          ustalony przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty

          uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych

          na rok szkolny 2022/2023[1]

           

           

          1.  Wojewódzkie konkursy przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych, organizowane przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty:

          ˗           Konkurs Języka Polskiego,

          ˗           Konkurs Matematyczny,

          ˗           Konkurs Chemiczny,

          ˗           Konkurs Biologiczny, 

          ˗           Konkurs Geograficzny,

          ˗           Konkurs Języka Angielskiego,

          ˗           Konkurs Języka Niemieckiego,

          ˗           Konkurs Fizyczny,

          ˗           Konkurs Historyczny,

          ˗           Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie.

          Na świadectwie może być wymienione uzyskanie tytułu laureata lub finalisty wymienionych powyżej konkursów przedmiotowych.

          2.  Ogólnopolskie konkursy tematyczne o zasięgu ponadwojewódzkim organizowane przez  Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty na podstawie zawartych porozumień:

          -          XXVII Ogólnopolski Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”

          -          I Ogólnopolski Konkurs Retoryczny dla uczniów szkół podstawowych – organizator: Lubelski Kurator Oświaty we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Kuratorami Oświaty

          Na świadectwie może być wymienione uzyskanie tytułu laureata lub finalisty wymienionych

          powyżej konkursów o zasięgu ponadwojewódzkim.

           

          3. Zawody wiedzy i artystyczne:

          Lp.

          Nazwa konkursu:

          Organizator

          Zasięg

          Miejsce uznane za wysokie

          1

          Międzynarodowy Konkurs Programistyczny Baltie 2022 (kategoria wiekowa: uczniowie klas VII-VIII)

          SGP Systems s.r.o. (Czechy) oraz partnerzy

          międzynarodowy

          Tytuł laureata konkursu

           

          2

          Międzynarodowy Konkurs Historyczny „Śladami historii Polski” - skąd nasz ród” (kategoria wiekowa: uczniowie klas IV-VIII)

          Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

          międzynarodowy

          Miejsca I-III

           

          3

          Turniej Bezpieczeństwa
          w Ruchu Drogowym (kat. wiekowa - grupa II)

          Polski Związek Motorowy oraz Komenda Główna Policji, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
          i Administracji, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego – wraz z odpowiednimi strukturami terenowymi.

          krajowy

          Miejsca I-III

          4

          Konkurs matematyczno-informatyczny InstaLogik

          Placówka Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod

          krajowy

          Miejsca I-III w finale

          5

          II Ogólnopolski Konkurs „Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”

          Wielkopolski Kurator Oświaty wraz z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego
          i Ignacego Jana Paderewskiego
          w Warszawie

          krajowy

          Tytuł laureata oraz zdobywcy Grand Prix

          6

          Sejm Dzieci
          i Młodzieży

          Kancelaria Sejmu RP

          krajowy

          Tytuł laureata

          7

          Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

          Organizator na poziomie wojewódzkim – Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

          Organizator ogólnopolski – Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego

          krajowy

          Tytuł laureata i finalisty ostatniego szczebla

          8

          Olimpiada Wiedzy Chemicznej
          dla  szkół podstawowych

          Uniwersytet Jagielloński – Wydział Chemii

          Fundacja Nauka i Wiedza

          krajowy

          Tytuł laureata Olimpiady

          9

          Konkurs „Odyseja Umysłu” (II grupa wiekowa)

          Fundacja Odyseja Umysłu - Gdańsk

          krajowy/między-narodowy

          Miejsce I i II na szczeblu ogólnopol-skim/tytuł laureata

          10

          Młodzieżowa Olimpiada Wiedzy
          o Społeczeństwie

          Fundacja Promocji
          i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych

          krajowy

          Tytuł laureata Olimpiady

          11

          XVI Konkurs Matematyczny KOMA (kategoria wiekowa: Juniorzy – uczniowie klas VI-VIII)

          Uniwersytet Wrocławski

          Fundacja Matematyków Wrocławskich

          krajowy

          Tytuł laureata konkursu

          12

          XVIII Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”
          o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki (grupa wiekowa: klasy VII-VIII)

          Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

          krajowy

          Miejsca I-III

          13

          Projekt z ZUS

          Zakład Ubezpieczeń Społecznych

          krajowy

          Miejsca I-III

          14

          „Solidarność i odpowiedzialność. Droga dzieci syberyjskich do Polski – pomoc Japonii i Polonii Amerykańskiej 1919-1922”

          Muzeum Sztuki
          i Techniki Japońskiej Manggha

          krajowy

          Miejsca I-III

           

          15

          II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Prawa Dziecka oczami dzieci – na podstawie wiersza J. Korczaka Prawa Dziecka” (Kategoria – uczniowie klas VII-VIII)

          Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku - Zdroju

          krajowy

          Miejsca I-III

           

          16

          Ogólnopolski Konkurs Przyrodniczy z elementami astronomii i kosmologii „Międzygwiezdny pył” (kategoria wiekowa – uczniowie klas VII-VIII)

          Zespół Szkół i Placówek Nr 1
          w Katowicach

          krajowy

          Miejsca I-III

          17

          Ogólnopolski Konkurs Przyrodniczy z elementami astronomii i kosmologii „Międzygwiezdny pył”  - Konkurs plastyczny (grupa wiekowa –uczniowie klas VII-VIII)

          Zespół Szkół
          i Placówek Nr 1
          w Katowicach

          krajowy

          Miejsca I-III

          18

          Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy z j. angielskiego „Reading Brings Us Unknown Friends”

          Zespół Szkół Ogólnokształcących
          nr 8 w Gdyni

          krajowy

          Miejsca I-III

          19

          Konkursu na pracę literacką pt. „Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię”

          Zachodniopomorski Kurator Oświaty

          Dyrektor Archiwum Państwowego
          w Szczecinie

          wojewódzki

          Tytuł laureata

          20

          Konkurs „Poszukiwacze Smaków”

          Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

          wojewódzki

          Miejsca I-III

          21

          Konkurs Historyczno-Literacki „Podwaliny” (kategoria: uczniowie klas VII i VIII)

          Książnica Pomorska

          Biuro Dokumentacji Zabytków

          wojewódzki

          Tytuł laureata

           

          22

          VII Powiatowy Turniej Teatralny

          Zespół Szkół
          w Sławnie im. Jana Henryka Dąbrowskiego

          powiatowy

          Nagroda główna

          23

          XXII Powiatowy Konkurs Ekologiczny  pod hasłem „Organizm a Środowisko”

          Szkoła Podstawowa im. prof. Wiesława Grochowskiego w Kliniskach Wielkich

          Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska

          powiatowy

          Miejsca I-III

          24

          Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

          Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X
          w Białogardzie

          powiatowy

          Miejsca I-III

           

          Międzyszkolny Konkurs Matematyczny Czwóreczka

          Szkoła Podstawowa nr 4 im. Bolesława Chrobrego

          w Goleniowie

          powiatowy

          Miejsca   I- III  - grupa wiekowa uczniowie klasy VIII

          25

          Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego „English Champion”

          jw.

          jw.

          Miejsca I-III – grupa wiekowa uczniowie klas VIII

          26

          Wojewódzki konkurs plastyczny „Ekologia na Pomorzu Zachodnim” (IV kategoria: klasy VII-:VIII)

          Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku - Zdroju

          wojewódzki

          Miejsca I-III

          27

          Konkurs plastyczny: „Mój Dom – Moja Ojczyzna – Moja Europa” (grupa wiekowa: uczniowie klas VI-VIII)

          Szkoła Podstawowa

          w Ustroniu Morskim

          wojewódzki

          Miejsca I-III

          28

          Konkurs Literacki: „Moja Mała Ojczyzna, jestem jej częścią” (grupa wiekowa: uczniowie klas VII i VIII)

          Szkoła Podstawowa
          w Ustroniu Morskim

          wojewódzki

          Miejsca I-III

          29

          „MEANDRY POLSZCZYZNY” Konkurs z zakresu kultury języka polskiego

          I Liceum Ogólnokształcące
          z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika                                 w Kołobrzegu

          powiatowy

          Laureat I-III miejsca

          30

          „POLIGLOTA” Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego

          I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika                              w Kołobrzegu

          powiatowy

          Laureat I-III miejsca

          31

          XXIII Turniej Matematyczny o Puchar Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Dubois w Koszalinie

          I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois                 w Koszalinie

          powiatowy

          Tytuł laureata

          32

          XIX Konkurs Języka Polskiego o Puchar Dyrektora I  Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Dubois w Koszalinie

          jw.

          jw.

          Tytuł laureata

          33

          XXI Konkurs Chemiczny Zygmunta Korszałowskiego dla uczniów szkół podstawowych z regionu koszalińskiego o puchar Dyrektora II  Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego
          w Koszalinie

          II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego                   
          w Koszalinie

          powiatowy

          Miejsca I-III

          34

          Konkurs Języka Polskiego

          jw.

          powiatowy

          Tytuł laureata

          35

          Konkurs Matematyczny

          jw.

          jw.

          Miejsca I-III

          36

          Konkurs Biologiczny

          jw.

          jw.

          Tytuł laureata

          37

          Konkurs Historyczny

          jw.

          jw.

          Tytuł laureata

          38

          Konkurs Geograficzny

          jw.

          jw.

          Tytuł laureata

          39

          Konkurs Języka Angielskiego

          jw.

          jw.

          Miejsca I-III

          40

          Konkurs wiedzy o literaturze i języku polskim

          V Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema
          w Koszalinie

          powiatowy

          Miejsca I-III

          41

          I Międzyszkolny konkurs Plastyczno-Cyfrowy

          jw.

          jw.

          Miejsca I-III

          42

          Konkurs Biologiczny

          jw.

          jw.

          Miejsca I-III

          43

          Międzyszkolny Konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii

          jw.

          jw.

          Tytuł laureata

          44

          Konkurs języka niemieckiego

          jw.

          jw.

          Miejsca I-III

          45

          II  Konkurs Fotograficzny „ARCHITEKTURA, CZŁOWIEK, NAUKA”

          Zespół Szkół nr 7 im. Bronisława Bukowskiego
          w Koszalinie

          wojewódzki

          Miejsca I-III

          46

          Wojewódzki Konkurs Literacki Oto ja
          i literatura
          (kategoria wiekowa: uczniowie klas 7-8)

          Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów-oddział Szczecin we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie
          i Zespołem  Szkół Salezjańskich w Szczecinie

          wojewódzki

           

           

          Tytuł laureata

          47

          Konkurs „Szczecin
          i region w słowie
          i obrazie”

          I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie

          wojewódzki

          Nagroda główna i dwa wyróżnienia w każdej kategorii

          48

          Konkurs chemiczno-fizyczny
           z elementami wiedzy
          o życiu
          i osiągnięciach Marii Skłodowskiej-Curie

          I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie

          wojewódzki

          Tytuł laureata

           49

          Geoexplorer” – konkurs geograficzny z elementami języka angielskiego

          III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Szczecinie

          wojewódzki

          Tytuł laureata

          50

          Symbole narodowe
          i bohaterowie Niepodległej”

          jw.

          jw.

          Tytuł laureata

          51

          Konkurs z Języka Niemieckiego z elementami wiedzy o krajach niemieckojęzycznych „Der Die Das”

          jw.

          jw.

          Tytuł laureata

          52

          XII Konkurs Przyrodniczy „Przyrodnik” dla uczniów szkół podstawowych

          V Liceum Ogólnokształcące
          z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Asnyka
          w Szczecinie

          wojewódzki

          Tytuł laureata I-III miejsca

          53

          XII Konkurs Języka Angielskiego
          z Elementami Realioznawstwa „ANGLOFAN” dla uczniów szkół podstawowych

          jw.

          jw.

          Tytuł laureata I-III miejsca

          54

          II Konkurs Języka Angielskiego dla Ósmoklasistów

          IX Liceum Ogólnokształcące

          z Oddziałami Dwujęzycznymi

          w Szczecinie

          wojewódzki

          Tytuł Laureata miejsca I-V

          55

          II Konkurs Języka Niemieckiego dla Ósmoklasistów

          jw.

          wojewódzki

          Tytuł Laureata miejsca I-V

          56

          III Wojewódzka Olimpiada Matematyczno-Przyrodnicza
          z Elementami Informatyki
          o Puchar Dyrektora IX LO
          w Szczecinie

          jw.

          wojewódzki

          Tytuł laureata

          57

          XXI Konkurs Matematyczny (dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych)

          XIII Liceum Ogólnokształcące

          w Szczecinie

          wojewódzki

          Tytuł laureata

          58

          XIX Konkurs Humanistyczny (dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych)

          XIII Liceum Ogólnokształcące

          w Szczecinie

          jw.

          Tytuł laureata

          59

          XII Konkurs Historyczny dla uczniów szkół podstawowych

          XIII Liceum Ogólnokształcące

          w Szczecinie

          jw.

          Tytuł laureata

          60

          Konkurs Biologiczny dla uczniów szkół podstawowych
           

          XIII Liceum Ogólnokształcące
          w Szczecinie we współpracy
          z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego

          jw.

          Tytuł laureata

          61

          Mała Olimpiada Wiedzy
          o Społeczeństwie dla uczniów szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego

           

           XIII Liceum Ogólnokształcące
          w Szczecinie

          jw.

          Tytuł laureata Olimpiady

          62

          Konkurs Astronomiczny

          XIII Liceum Ogólnokształcące
          w Szczecinie we współpracy
          z Uniwersytetem Szczecińskim oraz szczecińskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii

          jw.

          Tytuł laureata

          63

          V Wojewódzki Konkurs Międzyprzedmiotowy w języku angielskim  (język angielski
          z elementami biologii, matematyki, historii
          i realioznawstwa)

          XIV Liceum Ogólnokształcące
          z Oddziałami Dwujęzycznymi
          w ZSO nr 2
          w Szczecinie

          wojewódzki

          Tytuł laureata

          64

          III Wojewódzki Turniej Idiomów Angielskich , Niemieckich
          i Włoskich

          XVI Liceum Ogólnokształcące
          w Szczecinie

          wojewódzki

          Miejsca I-III

          65

          I Wojewódzki Konkurs Robotyczny

          jw.

          jw.

          Tytuł laureata konkursu

          66

          I Wojewódzki Turniej Szachowy o puchar Dyrektora XVI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie

          jw.

          jw.

          Miejsca I-III

          67

          I Wojewódzki Konkurs wiedzy z zakresu pierwszej pomocy w języku angielskim

          jw.

          jw.

          Miejsca I-III

          68

          Konkurs „Język Angielski
          w Meandrach Technologii Informacyjnej”

          Technikum Łączności
          i Multimediów Cyfrowych
          w Szczecinie

          wojewódzki

          Miejsca I-III

          69

          VII Wojewódzki Konkurs "Mistrz OZE"

          Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

          w Szczecinie

          wojewódzki

          Miejsca I-III

          70

          Music World/ Musikwelt – konkurs językowy o tematyce muzycznej

          Zespół Szkół nr 8
          w Szczecinie

          wojewódzki

          Miejsca I-III

          71

          Wojewódzkiego Konkursu Informatycznego "SCI#CODE".

          IX Wojewódzki Konkurs Informatyczny "SCI#CODE".

          Szczecińskie Collegium Informatyczne SCI w Szczecinie

          Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie

          wojewódzki

          Miejsca I-III

          72

          Mali Mistrzowie Języka

           Szkoła Podstawowa nr 16 im. Szczecińskich Olimpijczyków

          wojewódzki

          Miejsca I-III

          73

           

          XXII Konkurs Biologiczny

          I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza
          w Stargardzie

          powiatowy

          Miejsca I-III

          74

          XX Mała Olimpiada Matematyczna

           

          jw.

           

          jw.

           

          jw.

          75

          XIX Konkurs Fizyczny

           

          jw.

           

          jw.

          jw.

          76

          XIX Konkurs Chemiczny

           

          jw.

           

          jw.

          jw.

          77

          XX Międzyszkolny Konkurs Historyczny

           

          jw.

           

          jw.

          jw.

          78

          XIX Konkurs Geograficzny

           

          jw.

           

          jw.

          jw.

          79

          Konkurs Znajomości Języka Angielskiego

           

          jw.

           

          jw.

          jw.

          80

          Konkurs Znajomości Języka Niemieckiego

           

          jw.

           

          jw.

          jw.

           

          Na świadectwie  ukończenia szkoły podstawowej może być wymienione uzyskanie wskazanych powyżej miejsc uznanych za wysokie w wymienionych konkursach. W zapisach na świadectwie nie powiela się sukcesów uzyskanych w tym  samym konkursie na różnych jego szczeblach.

          4. Zawody sportowe:

          Zawody indywidualne i zespołowe organizowane dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych przez polskie związki sportowe, wojewódzkie interdyscyplinarne stowarzyszenia kultury fizycznej, Szkolny  Związek Sportowy lub Ludowe Zespoły Sportowe obejmujące następujące dyscypliny sportowe: akrobatyka sportowa, alpinizm, badminton, baseball, biathlon, biathlon letni, biegi na orientację, orientacja sportowa, bilard, boks, bowling sportowy, brydż sportowy, curling, gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, golf, hokej na lodzie, hokej na trawie, jeździectwo, judo, ju-jitsu, kajak polo, kajakarstwo, kajakarstwo górskie, karate fudokan, karate kyokushin, karate shotokan, karate tradycyjne, karate WKF, kendo, kick-boxing, kolarstwo górskie, kolarstwo szosowe, kolarstwo torowe, koszykówka, kręglarstwo, lekkoatletyka, łucznictwo, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo szybkie – short track, modelarstwo kołowe, modelarstwo kosmiczne, modelarstwo lotnicze, modelarstwo pływające, narciarstwo alpejskie, narciarstwo klasyczne – biegi, skoki i kombinacja norweska, pięciobój nowoczesny, pływanie, pływanie synchroniczne, piłka nożna, piłka ręczna, piłka siatkowa, piłka siatkowa plażowa, piłka wodna, podnoszenie ciężarów, ringo, saneczkarstwo, skiboby, skoki do wody, snowboard, softball, squash, sport kartingowy, strzelectwo sportowe, szachy, szermierka, rugby, Taekwon-do ITF, taekwondo WTF, taniec sportowy, tenis, tenis stołowy, triathlon, unihokej, warcaby, wędkarstwo sportowe, wioślarstwo, wrotkarstwo, wspinaczka sportowa, wu shu, wyścigi psich zaprzęgów, zapasy – styl klasyczny, zapasy – styl wolny, żeglarstwo.

          Uczniowie biorą udział w zawodach jako reprezentanci szkół tj. za zgodą dyrektora szkoły, wyłonieni na etapie szkolnym na zasadach ustalonych przez organizatora zawodów lub szkołę.

          Miejsca uznane za wysokie w zawodach sportowych o zasięgu:

          - międzynarodowym (miejsca 1-8),

          - krajowym (miejsca 1-6),

          - wojewódzkim (miejsca 1-3),

          - powiatowym (miejsca 1-3).

          5. Na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej mogą być także wymienione osiągnięcia
          w konkursach artystycznych
          organizowanych dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, jeżeli określony jest w regulaminie ich szczebel (międzynarodowy, krajowy, wojewódzki lub powiatowy) oraz zwycięskie miejsce/miejsca albo zwycięski tytuł/tytuły. Uczniowie biorą udział w tych zawodach jako reprezentanci szkół, wyłonieni na etapie szkolnym na zasadach ustalonych przez organizatora zawodów lub szkołę.

          6. Na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej nie wpisuje się osiągnięć uczniów uzyskanych w olimpiadach, konkursach, turniejach i zawodach komercyjnych.               

          7. Uczniowie, którzy w poprzednich latach szkolnych, uzyskali prawo otrzymania  w procesie rekrutacji punktów za zajęcie odpowiednio wysokiego miejsca lub uzyskanie tytułu laureata lub finalisty w konkursach wymienionych w wykazach Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty publikowanych w latach poprzednich, zachowują swoje uprawnienia jako absolwenci szkoły w roku szkolnym 2021/2022 pod warunkiem wpisania ich na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.          

          8. Uczniowi, który ubiega się o przyjęcie do szkoły funkcjonującej na terenie województwa zachodniopomorskiego,   w   sytuacji,    gdy    ukończył     szkołę podstawową w innym województwie, należy naliczyć punkty za uzyskane wysokie miejsce w zawodach, które zostały uwzględnione w wykazie ustalonym przez kuratora oświaty nadzorującego szkołę, którą ukończył.                                                                                                                 

           

                                                                                                        wz. Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty

                                                                                                         Jerzy Sołtysiak

                                                                                       Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty

           

          [1] Wykaz wydany na podstawie art. 148 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021r. poz. 1082 ze zm.)