Dialogi - kwiecień 2024 - Magdalena Narloch
Talentownia to jest to!Wartość edukacji nie ogranicza się jedynie do zdobywania wiedzy, ale także do rozwijania umiejętności, które pomogą uczniom odnieść sukces w różnych dziedzinach życia. A zatem szkoła to nie tylko miejsce nauki przedmiotów akademickich, ale także miejsce, w którym młodzież może odkrywać i rozwijać talenty oraz zainteresowania. Poprzez dostarczanie odpowiednich programów edukacyjnych, wsparcie od nauczycieli i doradców, stworzenie stymulującego środowiska szkolnego, współpracę zewnętrzną szkoła pomaga uczniom
odkryć i rozwijać swoje możliwości.
Dialogi - sierpień 2024 - Magdalena Wasielewska
Małe ojczyzny – dziedzictwo na całe życie
Pojęcie „małej ojczyzny” jest złożonym terminem, bo na dający wytyczyć się w przestrzeni obszar nakłada się coś,co nazywa się genius loci. Dlatego funkcjonuje wiele definicji tego pojęcia. Według Prof. Leszka Kołakowskiego Mała ojczyzna to miasto, czy wieś, w której się urodziliśmy, to środek świata. To przestrzeń niewielka, w której się obracamy - nasze domy, ulice, cmentarze, kościoły, to przestrzeń niewielka wielkim wysiłkiem ludzkim zabudowana, przez wojny niszczona i odbudowywana, to centrum świata.
Dialogi - wrzesień 2024 - Joanna Grzechulska
Praktyczne wprowadzenie kontekstu interkulturowego w nauczaniu języka niemieckiego.
Każdy człowiek funkcjonuje w rzeczy wistości nie tylko swojej, ale i tej dzielo nej z innymi ludźmi. Sprawna i skuteczna komunikacja międzyludzka nie opiera się jedynie na poprawnym posługiwaniu się zasobem słownictwa oraz umiejętnym stosowaniu reguł gramatycznych. Dla tego też nauczanie języka obcego nie może bazować wyłącznie na glottody daktyce, lecz powinno również pozwa lać na odkrywanie przez uczniów całe go kontekstu przestrzeni pomiędzy własną kulturą a kulturą społeczeństwa, którego język jest nauczany.