• Biblioteka

          • Radość z czytania w Dziewiątce
          • Radość z czytania w Dziewiątce

          • 21.02.2019 08:19
          • 7. edycja „Wymienialni książek”

            W dniach 15-16 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Szczecinie odbyła się 7. edycja  „Wymienialni książek”, akcji bookcrossingowej, która zawsze cieszy się znaczącym zainteresowaniem młodzieży i dorosłych. Organizują ją szkolni bibliotekarze, p. Bogumiła Czarnecka-Mrozik i p. Romuald Kuźmitowicz, pod patronatem Dyrektor szkoły, p. Moniki Drozd. Czytelnicy hojnie odpowiedzieli na wezwanie bibliotekarzy, przynosząc książki, albumy i inne wydawnictwa, jak choćby audiobooki. Nie zabrakło również filmów, adaptacji literatury. Każdy znalazł coś dla siebie, a było z czego wybierać, bo ofiarodawcy przeznaczyli na bookcrossing wiele ciekawych pozycji beletrystycznych (proza, poezja, dramat), publicystycznych (zbiory reportaży, felietonów, esejów), popularnonaukowych i naukowych (reprezentujących różne dziedziny wiedzy). Wybieraniu książek, oczywiście, towarzyszyła refleksja nad wartością książki i obcowania z literaturą. W szkolnej czytelni wyeksponowano opracowane przez uczniów klasy 2c sentencje wybitnych literatów i myślicieli inspirujące młodych czytelników do własnych przemyśleń.
            Największym powodzeniem w czasie „Wymienialni” cieszyła się powieść popularna dla młodzieży z gatunku fantasy, a także powieść młodzieżowa o tematyce obyczajowej. Zgromadzone zasoby – w liczbie ok. 450 woluminów - okazały się na tyle atrakcyjne, że prawie wszystkie pozycje znalazły nowego czytelnika. Pozostaje jedynie zaprosić uczniów, nauczycieli, całą społeczność szkoły do udziału w edycji kolejnej.

            Wyniki rywalizacji w bookcrossingu (ilość przeznaczonych na wymianę woluminów):
            I miejsce – klasa 3gb: 90  
            II miejsce – klasa 2c: 75
            III miejsce – klasa 3e: 65
            IV miejsce – klasa 1e: 55
            V miejsce – klasy 3c i 1f (ex aequo): 45

            Tekst: Romuald Kuźmitowicz
            Zdjęcia: Antoni Gołąbek, 2c

          • więcej
          • „Czytaj PL” - „Upoluj swoją książkę" w ZSO nr 6 w Szczecinie
          • „Czytaj PL” - „Upoluj swoją książkę" w ZSO nr 6 w Szczecinie

          • 20.02.2019 13:18
          • W miesiącu listopadzie odbędzie się druga edycja projektu „Upoluj swoją książkę", dzięki któremu uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju będą mogli nieodpłatnie przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i wysłuchać audiobooków. Honorowy patronat nad nim objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com, które z ogromnym sukcesem od pięciu lat realizują ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo „Czytaj PL”, obejmującą dotychczas swoim zasięgiem kilkanaście największych polskich miast. „Czytaj PL” jest jednym z elementów programu „Kraków Miasto Literatury UNESCO”, za którego realizację odpowiada Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt „Upoluj swoją książkę” ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki), kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

            Jak to działa?

            Należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednym z blisko 7000 nośników na terenie całego kraju (w tym w 1000 szkół) – w naszej szkole będą to trzy plakaty umieszczone w bibliotece, czytelni i w holu. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć polskie i światowe bestsellery. Czytać i słuchać bestsellerowych książek będzie można przez cały listopad.

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Projekt "Hermann Stöhr/ Stanisław Kubicki"
          • Projekt "Hermann Stöhr/ Stanisław Kubicki"

          • 20.02.2019 13:19
          • W październiku br. grupa uczniów klasy 2d (opiekun pani Urszula Tyborska) wraz z reprezentacją szkolnej gazety „IX Wrota” (opiekun pan Romuald Kuźmitowicz) - we współpracy z pisarką, publicystką i działaczką społeczną, panią Ewą Slaską z Städtepartner Stettin - Partnerstwo Miast Szczecin-Kreuzberg, panią Dorotą Kot, animatorką z Polskiej Rady Społecznej w Berlinie i red. Bogdanem Twardochlebem z „Kuriera Szczecińskiego” - wzięła udział w multidyscyplinarnym projekcie "Hermann Stöhr/ Stanisław Kubicki". Partnerami projektu byli ponadto: Jugendwerk (Szczecin, Poczdam) oraz Marianne-Cohn-Sonderschule (Berlin-Tempelhof). Program miał charakter seminarium objazdowego w Szczecinie i Berlinie. Uczniowie obu szkół poznali urastające do rangi symbolu losy Hermanna Stöhra i Stanisława Kubickiego, ich twórczość, prospołeczną działalność, obronę godności, ofiarność, czynny sprzeciw wobec totalitaryzmu. Poznawali też oba miasta, siebie, doskonalili sprawność komunikacji w języku niemieckim, uczyli się, jak znosić bariery społeczne. Wymiernym efektem naszego udziału w projekcie będą publikacje artykułów w „Kurierze Szczecińskim”, „IX Wrotach” i polsko-niemieckim magazynie ”Przez granice” SGP Euroregionu Pomerania i „Kuriera Szczecińskiego” w grudniu bieżącego roku.

            Poniżej link do strony poświęconej Bohaterom projektu: https://ewamaria2013texts.wordpress.com/2018/10/04/stanislaw-kubicki/


            Romuald Kuźmitowicz
            Zdjęcia: Aleksandra Kozioł, 1e

          • więcej
          • Wolontariat Dziewiątki na Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” 19-21 października 2018r.
          • Wolontariat Dziewiątki na Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” 19-21 października 2018r.

          • 21.02.2019 08:03
          • Uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie zaangażowali się w wolontariat przy organizacji tegorocznej edycji imprezy, która już po raz szósty odbyła się w Szczecinie. To doniosłe wydarzenie czytelnicze, strategicznie niełatwe do opanowania, przyciąga coraz więcej uczestników – przedstawicieli wszystkich generacji – miłośników i wyznawców różnych form, konwencji i stylów literackich, a także pasjonatów całej gamy tematów literatury. Każdy czytelnik może znaleźć tu coś dla siebie: posłuchać, jak ulubiony tekst czytają najwybitniejsi aktorzy (w tym roku Anna Seniuk, Jerzy Trela, Wojciech Pszoniak) i lektorzy (choćby Krystyna Czubówna), spotkać się z autorami książek, krytykami i literaturoznawcami, porozmawiać z nimi, a nawet złowić autograf jakiejś wielkiej sławy (np. profesor Jerzy Bralczyk) lub po prostu kupić ciekawą pozycję. Dzieci mogą bawić się i uczyć obcowania z książką w czasie warsztatów, a wszyscy – uczestnicząc w prezentowaniu adaptacji słuchowiskowej wybranego utworu.

            Jak każda skierowana do szerokiej publiczności impreza, Festiwal potrzebuje wsparcia wolontariuszy. Nasi licealiści z wielką chęcią zaangażowali się w pomoc przy organizacji święta czytelniczego w Książnicy: opiekowali się publicznością i zaproszonymi gośćmi, serwowali kawę, trzymali pieczę nad rytmem programu. Z tegorocznej edycji Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” wynieśliśmy wiele silnych wrażeń, refleksji, wiedzę i inspirację do lekturowych poszukiwań na długi czas.

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
    • Kontakty

      • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
      • (91) 433 31 97
      • (91) 433 67 62 (nieczynny)
      • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
      • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
    • Logowanie