Lekcje o "Biblii" w Archiwum Państwowym
- 02.12.2019 12:57
W listopadzie klasy pierwsze IX LO gościły w Archiwum Państwowym w Szczecinie na lekcjach bibliotecznych poświęconych „Piśmiennictwu religijnemu na przykładzie zbiorów biblioteki Archiwum Państwowego w Szczecinie”. Zajęcia prowadzone przez Panią dr Janinę Kosman stanowiły przegląd zabytków literatury chrześcijańskiej - katolickiej i reformatorskiej: luterańskiej, kalwińskiej, anglikańskiej - datowanej od wczesnego średniowiecza po oryginalne w formie edycje współczesne (reprinty wydań historycznych).
Historia "Biblii" w wykładzie Pani dr Kosman splotła się w sposób oczywisty z historią piśmiennictwa i książki. Uczniowie mogli zatem prześledzić i zwizualizować sobie ewolucję form piśmienniczych od starożytnych tabliczek kamiennych, glinianych i drewnianych, zwojów papirusowych, poprzez średniowieczne rękopiśmienne kodeksy ze stronicami pergaminowymi lub papierowymi - do nowożytnych wcieleń książki, w tym inkunabułów i starodruków. Innym istotnym wątkiem spotkania była kulturotwórcza rola klasztorów w wiekach średnich, które przez stulecia prowadziły skryptoria i wielkie biblioteki, stając się ostojami - prawdziwym domem - literatury, a przy tym pracowniami translatorskimi i ośrodkami studiów nad piśmiennictwem starożytnym. Dzięki nim literatura kwitła i upowszechniała się, średniowiecznym skrybom zawdzięczamy ocalenie wielu doniosłych antycznych dzieł literackich i filozoficznych.
Wczytując się w niezwykle ciekawy świat średniowiecznych ksiąg, mogliśmy podziwiać nieodłączne im i swoiste elementy graficzne, jak barwne inicjały, urzekające iluminacje, subtelne floratury i finezyjne bordiury, rubrykowanie, jak również bogato zdobione oprawy, nierzadko wysadzane najszlachetniejszymi kamieniami. Odsłonięto przed nami tajemnice atramentu skrybów i równie fascynującą, choć mniej ostentacyjną, estetykę szaty graficznej starych druków.
Snując narrację o historii książki i piśmiennictwa religijnego, prowadząca podzieliła się z nami mało upowszechnioną wiedzą na temat skarbów wydawniczych reprezentujących dziedzictwo duchowe i materialne chrześcijańskiej kultury Europy, jak np.:
- "Godzinki Anny Bretońskiej" – modlitewnik z XVI w., który oprócz kalendarza i modlitw zawiera zielnik z 337 wizerunkami roślin i zwierząt;
- "Złoty kodeks gnieźnieński" (łac. Codex aureus Gnesnensis), inaczej "Ewangeliarz gnieźnieński" – ewangelistarz powstały najprawdopodobniej pod koniec XI wieku. Przechowywany obecnie w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie;
- "Księga z Kells", znana również pod nazwą "Ewangeliarz z Kells" lub "Ewangeliarz świętego Kolumby" – manuskrypt z około 800 roku, bogato iluminowany przez celtyckich mnichów, pochodzący prawdopodobnie z klasztoru na wyspie Iona założonego przez św. Kolumbę;
- "Codex Gigas" (pol. "Wielki Kodeks", "Wielka Księga") - największy istniejący średniowieczny manuskrypt na świecie. Rękopis powstał na początku XIII wieku w Czechach, w benedyktyńskim klasztorze w Podlažicach (obecnie Chrast). Jest przechowywany w Bibliotece Królewskiej w Sztokholmie;
- "Biblia Gutenberga", przygotowana do druku i wydrukowana w latach 1452–1455 w Moguncji przez Johannesa Gutenberga, który był również jej wydawcą - jeden z niewielu ocalałych do dziś jej egzemplarzy jest przechowywany w Muzeum Diecezjalnym w pomorskim Pelplinie.
Wyróżnieniem było dla nas zobaczyć unikalne zbiory literatury religijnej biblioteki szczecińskiego Archiwum - o wybitnej wartości historycznej:
- "Biblia Latina" wydana w bazylejskiej oficynie Nicolausa Kesslera w 1487 r. Jej szczecińskim właścicielem był kupiec, kolekcjoner i mecenas kultury, Heinrich Stolting (1814-1884);
- Z 1702 r. pochodzi "Biblia" drukowana w Ratzeburgu przez Sigismunda Hofmanna, poprzedzona przedmową superintendenta kościoła w Lubece, Georga Heinricha Götzena (1667-1728);
- "Biblia" zwana "Dilherrowską" - zyskała miano od nazwiska pastora Johanna Michaela Dilherra (1604-1669), ważnej postaci życia kulturalnego XVII-wiecznej Norymbergi, pastora kościoła pw. św. Sebalda, słynnego retora, bibliotekarza, profesora teologii na Uniwersytecie w Jenie;
- "Biblia Germanica" wydana w 1729 r. w Tybindze - ma kilka tytułów-określników: "Cotta-(Cottasche) Bibelwerk" od nazwiska drukarza, "Pffafische Bibelwerk" od nazwiska autora wstępu oraz "Tübinger Bibelwerk" od miejsca wydania. Dzieło ozdobiono miedziorytami z podpisami w językach łacińskim, niemieckim i francuskim;
- Wśród dwudziestowiecznych wydań biblijnych trzeba wymienić łużyckie "192 wobrasow se ßwjateho pißma Stareho a Noweho sakonja: wot dweju pschecželow Sserbow ßerbskemu ludu darjene" (Drezno 1905) jako przykład "Biblii" obrazkowej;
- W księgozbiorze Archiwum Państwowego znalazły się nieliczne katechizmy, kazania, śpiewniki, modlitewniki i żywoty świętych. Reprezentacją katechizmu może być wydanie frankfurckie Lutra z 1601r.
Uczniowie klas pierwszych, pod opieką polonistek, Pani Profesor Doroty Madoń-Stankiewicz i Pani Profesor Bogumiły Stankiewicz, oraz szkolnego bibliotekarza, Romualda Kuźmitowicza, z uwagą chłonęli wiedzę, z zaangażowaniem wymieniali się spostrzeżeniami i sycili oczy, oglądając arcydzieła skrybów, iluminatorów i dawnych edytorów.
Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz
- więcej
Wesprzyj uczniów Dziesiątki!
- 20.11.2019 10:32
Uczniowie szkoły podstawowej nr 10 im. Leonida Teligi w Szczecinie zwracają się z prośbą o wsparcie w konkursie „Tysiąc powodów by czytać”, organizowanym przez Empik. Nagrodą jest 1000 książek do szkolnej biblioteki.
W konkursie uczestniczy ponad 550 szkół z całej Polski. Obecnie nasza szkoła SP10 zajmuje 14 miejsce w rankingu głosujących szkół. Żeby wygrać musimy znaleźć się w pierwszej 5. Potrzebujemy Waszego wsparcia.Jak można nam pomóc?
-
Należy pobrać na telefon aplikację EMPIK.
-
Zarejestrować się w programie ,,Mój Empik” (lub zalogować się – jeśli posiada się konto).
-
Następnie należy znaleźć na stronie w aplikacji baner: ,,10 000 KSIĄŻEK DLA BIBLIOTEK SZKOLNYCH”.
-
W kolejnym okienku wybrać: ,,Szkoły powyżej 120 uczniów”.
-
W pojawiającym się na górze okienku wpisać Szczecin.
-
Wybrać plakat Szkoła Podstawowa nr 10 im. Leonida Teligi
i zagłosować. Prosimy głosujcie codziennie do 28 listopada br.
Pomóżcie nam wygrać książki do szkolnej biblioteki!!!
-
- więcej
Uczniowie IX LO na wystawie „Niesamowita Słowiańszczyzna. Sławomir Lewiński 1919–1999”
- 15.11.2019 13:39
- W listopadzie i grudniu dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich oddział w Szczecinie i Muzeum Narodowym w Szczecinie odbywają się oprowadzania kuratorskie po wystawie „Niesamowita Słowiańszczyzna. Sławomir Lewiński 1919–1999” prezentowanej w placówce muzealnej przy Wałach Chrobrego 3.
Po ekspozycji oprowadza jej kurator, Pan dr Szymon Piotr Kubiak, który odwołując się do kolejnych obiektów w niej pomieszczonych, w zajmujący sposób opowiada nie tylko o samej wystawie i jej bohaterze, znanym szczecińskim plastyku, ale również przywołuje rozmaite konteksty historyczne i estetyczne. Wychodząc od patronującego wystawie tytułu-hasła zaczerpniętego z książki Marii Janion, mówi o rozumieniu i redefinicji „słowiańszczyzny” na przestrzeni dziejów – w nawiązaniu do przemian historycznych, kulturowych, politycznych na dawnych i obecnych ziemiach polskich. Przegląd ekspozycji staje się zatem podróżą historyczną po artystycznych wytworach słowiańskiej kultury korespondujących z prezentowaną równocześnie twórczością rzeźbiarza, Sławomira Lewińskiego, dla której stała się wyraźnym punktem odniesienia, inspiracją ideową i estetyczną.
Polifoniczna wystawa dostępna będzie w Szczecinie do końca roku, można o niej przeczytać min. w komentarzu na stronie:https://muzeum.szczecin.pl/wystawy/czasowe/617-wystawa-czasowa-niesamowita-slowianszczyzna-slawomir-lewinski-1919-1999.html
Dołączone zdjęcia pochodzą ze zwiedzania wystawy przez klasę 1PE w dniu 14 XI 2019r.Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz - więcej
„Pamięć Świata” - zajęcia w Archiwum Państwowym
- 15.11.2019 10:00
12 listopada klasa 1GB (wychowawczyni Pani Jolanta Matuszczak) uczestniczyła w interesujących zajęciach w Archiwum Państwowym w Szczecinie, korzystając z oferty edukacyjnej skierowanej do uczniów naszej szkoły.
Tematem spotkania była istniejąca od 1997 roku "Międzynarodowa Lista Programu UNESCO Pamięć Świata", która zawiera obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego o znaczącej wartości historycznej dla dorobku cywilizacyjnego i kulturowego ludzkości. Lista obejmuje dziś 350 archiwaliów z 107 krajów, w tym 14 obiektów zgłoszonych przez Polskę i wciąż pozostaje otwarta.O archiwaliach polskich na Liście Światowej poczytać możecie na stronie:
http://www.unesco.pl/komunikacja-i-informacja/pamiec-swiata/polskie-obiekty-na-liscie-pamieci-swiata/Istnieje również Polska Lista Krajowa Programu Pamięć Świata:
http://www.unesco.pl/komunikacja-i-informacja/pamiec-swiata/polska-lista-krajowa-programu-pamiec-swiata/Dzięki zajęciom prowadzonym przez Panią dr Janinę Kosman młodzież rozszerzyła swoją wiedzę o dorobku piśmienniczym i cywilizacyjnym ludzkości, w którym udział ma również wkład Polaków w kraju i za granicą.
Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz
- więcej
Ważny i ciekawy koncert w Akademii Sztuki
- 12.11.2019 10:32
- Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele!
20 listopada o godzinie 18.00 Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na koncert wieńczący II Konkurs Wokalny Carla Loewe, który był przecież profesorem Gimnazjum Mariackiego, szkoły, z którą jesteśmy historycznie związani. W repertuarze - pieśni Patrona Konkursu i innych, najwybitniejszych kompozytorow romantycznych.
Więcej informacji na stronie:
https://pe.szczecin.pl/chapter_201199.asp?soid=E446E9DB21254457BFF53C0A816BBFA4
Romuald Kuźmitowicz
- więcej