• Aktualności

     • "Świat w obłokach" - koncert wspomnień
      • "Świat w obłokach" - koncert wspomnień

      • 29 listopada młodzież z naszej szkoły zabrała zgromadzonych w auli szkolnej widzów w muzyczną podróż pełną wspomnień - w czasie koncertu "Świat w obłokach" przypomnieliśmy sobie piosenki i wiersze artystów takich jak np. Marek Grechuta, Zbigniew Wodecki, John Lennon, David Bowie czy Leonard Cohen. Koncert, przygotowany przez koło muzyczno-teatralne IX LO, upamiętnił twórców, którzy powędrowali już "na drugi koniec tęczy", ale ich poezja i muzyka są dla nas wciąż żywe, potrzebne, ważne... Młodzież śpiewała i recytowała utwory w języku polskim i angielskim, przypominając widzom ponadczasowe skrzydlate słowa i niezapomniane melodie. Było wzruszająco, nostalgicznie, magicznie... W ramach koncertu zorganizowaliśmy również zbiórkę darów dla bezdomnych zwierząt. Zamiast biletu - publiczność przyniosła ze sobą karmę, miski, zabawki, przysmaki. Dary przekazaliśmy instytucjom opiekującym się naszymi braćmi mniejszymi, m.in. szczecińskiemu Zwierzęcemu Telefonowi Zaufania.

       Tekst: Bogumiła Stankiewicz

       Zdjęcia: Bogumiła Stankiewicz, Marcin Jakubowski

     • Ósmoklasiści z SSP STO nr 1 w IX LO w Szczecinie
      • Ósmoklasiści z SSP STO nr 1 w IX LO w Szczecinie

      •  28 XI 2019r. gościli w naszych progach uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej STO nr 1 im. Noblistów Polskich w Szczecinie pod opieką swoich nauczycielek: pedagog szkolnej, Pani Krystyny Kubik, polonistki, Pani Małgorzaty Ścibor i anglistki, Pani Joanny Mrozik, absolwentki Dziewiątki, która nawiązała z nami współpracę.

       Celem wizyty ósmoklasistów, którzy przybliżają się do wyboru szkoły średniej, było poznać bliżej naszą szkołę, naszym z kolei – promować IX Liceum Ogólnokształcące w środowisku potencjalnego klienta. Grupę uczniów powitali w czytelni: wicedyrektor, Pani Aneta Czaykowska, Pani Bogumiła Czarnecka-Mrozik i Pan Romuald Kuźmitowicz. Opowiedzieliśmy gościom o naszym liceum, wskazując na jego charakterystyczne rysy i niepowtarzalne walory, zaprezentowaliśmy ofertę profili klas oraz zajęć pozalekcyjnych, przywołując ponadto informacje o realizowanych projektach edukacyjnych i współpracy patronackiej ze szczecińskimi uczelniami. Starając się udzielić im sympatycznej, życzliwej atmosfery naszej szkoły, oprowadziliśmy grupy ósmoklasistów po najbardziej reprezentatywnych i charakterystycznych jej zakątkach, przy okazji mogli zobaczyć niektóre sale dydaktyczne i porozmawiać wykładowcami.

       Nauczyciele języków obcych przygotowali dla nich specjalne lekcje, aby doświadczyli i posmakowali różnych stylów pracy preferowanych w IX LO.

       Gorące podziękowania należą się romanistce, Pani Ewie Oniszczuk-Odorskiej, germanistkom: Paniom Jolancie Kuleszy, Agnieszce Rojewskiej i Urszuli Tyborskiej oraz anglistom: Paniom Wiolecie Morszczyn-Snop, Jolancie Niewisiewicz, Małgorzacie Wenz i Panu Maciejowi Wasielewskiemu za ciekawe zajęcia edukacyjne, w czasie których, odwołując się do różnorodnej tematyki komunikacyjno-językowej, przy użyciu urozmaiconych form i środków dydaktycznych, zaangażowali gości do wspólnej pracy i zabawy z naszymi licealistami. Niektórzy z nich zechcieli szerzej skomentować oferowane uczniom zajęcia.

       Anglistka, Pani Wioleta Morszczyn-Snop, jedna z koordynatorów wizyty: „Podczas pokazowej lekcji języka angielskiego  dla uczniów klas 8 SSP STO zastosowane zostały metody komunikacyjne z wykorzystaniem materiałów audiowizualnych, gdzie nauka przebiega w miłej, bezstresowej atmosferze, a uczącemu się stawiane są zadania charakterystyczne dla prawdziwych sytuacji  życiowych. Tematem lekcji były podróże różnymi środkami lokomocji. Łącząc naukę z zabawą, uczniowie mieli okazję poznać nowe słownictwo dotyczące  nietypowych środków transportu, uczestnicząc w grach i zabawach językowych, angażować się w konwersacje w j. angielskim z uczniami klasy 1P IX LO, a nawet poczuć się jak pasażerowie lotu, słuchający instrukcji bezpieczeństwa na podstawie autentycznego materiału brytyjskich linii lotniczych „British Airways safety” . Uczniowie bardzo żywiołowo reagowali na wszystkie zadania, pracując w parach czy kilkuosobowych grupach. Na lekcji panowała wspaniała atmosfera i mam nadzieję, że uczniowie goszczący w naszej szkole na długo zapamiętają to spotkanie.”

       Romanistka, Pani Ewa Oniszczuk-Odorska: „Tematem mojej lekcji był opis wyglądu zewnętrznego i charakteru postaci. Celem lekcji było zapoznanie się ze słownictwem opisującym wygląd zewnętrzny i cechy charakteru. Jako ciekawostkę uczniowie poznali postaci z komiksów frankofońskich.”

       Anglista, Pan Maciej Wasielewski: „Uczniowie Szkoły Podstawowej STO wzięli udział w zajęciach integracyjnych z klasami pierwszymi naszego liceum mających na celu zdobycie jak najwięcej informacji o sobie nawzajem. W grupach 4-5-osobowych sprawnie zadawali pytania i bez skrępowania udzielali odpowiedzi na pytania swoich starszych koleżanek i kolegów. Powtórzyli także czasy przeszłe, a w nagrodę za udzielenie poprawnej odpowiedzi w języku angielskim, mieli także możliwość poznania najpotrzebniejszych zwrotów potocznych w języku japońskim. To były bardzo inspirujące rozmowy młodych ludzi!”

       Uczniom i nauczycielom SSP STO nr 1 w Szczecinie serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia – z nadzieją na kontynuację współpracy.

       Tekst: Romuald Kuźmitowicz, zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz, Joanna Mrozik

        

     • Apel uczniów IX LO o udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International
      • Apel uczniów IX LO o udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International

      • Uczniowie klasy 1GC, zainspirowani atmosferą wokół zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International, napisali pod kierunkiem Pani Profesor Anny Parchimowicz odezwy-apele skierowane do rówieśników - zachęcające do udziału w tym wolontariackim przedsięwzięciu.

        

       DRODZY PRZYJACIELE! KOLEŻANKI I KOLEDZY!

       Zachęcamy Was wszystkich do wzięcia udziału w akcji Amnesty International „Maraton pisania listów”. Jest to inicjatywa, w której zwracamy się do rządów poszczególnych państw, by upominać się o prawo do wolności i godnego życia dla osób prześladowanych i represjonowanych w różnych miejscach świata.

       Przykładem jest Sudańczyk, Magai Matiop Ngong, który jako 15-latek został skazany na śmierć za rzekome morderstwo, choć zdarzenie to było skutkiem wypadku. W trakcie rozprawy pozbawiony był nawet obrońcy. Magai ma obecnie 17 lat i przebywa w celi śmierci. Przy życiu trzyma go jedynie nadzieja, że jego apelacja zostanie uznana. Pomóżmy go uratować, pisząc list do władz. On i wielu innych to ludzie tak młodzi jak my! Powinniśmy się wspierać w walce o prawa człowieka, nasze wspólne prawa.

       Innym przykładem osoby potrzebującej naszego wsparcia jest Yasaman Aryani z Iranu, skazana na 16 lat więzienia za protest przeciwko przymusowi noszenia hidżabu. Chyba każdy z nas chciałby mieć prawo do wolności w wyborze stroju czy wyrażania własnych poglądów… Dlatego zachęcamy Was do włączenia się w „Maraton pisania listów”. Walcząc o prawa innych, bronimy praw człowieka, bronimy praw każdego z nas.

       Oliwia Żuk, Maria Szelestowicz

        

       DRODZY KOLEDZY!

       Życie w kraju, w którym się urodziliśmy, jest największym szczęściem, jakie mogliśmy sobie wymarzyć. Od najmłodszych lat możemy cieszyć się spokojem i swobodnym życiem. Każdy z nas ma prawo do nauki, do wyrażania własnego zdania lub zrzeszania się. Żyjemy beztrosko i nie martwimy się o otaczające nas problemy. Nasi rówieśnicy, choćby z krajów muzułmańskich, nie mają tak łatwo jak my i muszą codziennie zmagać się z przeciwnościami losu. Ludzie, którzy żyją w tych krajach, często sprzeciwiają się rządom, narażając się na liczne represje. Nasi koledzy każdego dnia walczą o przyznanie im praw człowieka.                                                       

       Razem możemy pomóc naszym rówieśnikom zza oceanów. W dniach 29.11- 15.12 organizowana jest akcja pt. ,,Maraton Pisania Listów’’. Uczestnicząc w niej, zabieramy głos w słusznej sprawie. Wystarczy wysłać tweeta, list lub można protestować. Akcja ma na celu bronić praw człowieka i walczyć z niesprawiedliwością. Pisząc taki list, w którym odwołamy się do jednego z problemów panujących na świecie, mamy szanse na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby przez rządy. Możemy pomóc np. kobietom z krajów muzułmańskich. Walczą one o możliwość podejmowania własnych decyzji, w co i jak będą ubrane. Wiele kobiet strajkujących lub promujących bunt na ten temat jest zamykanych w więzieniach. Możemy również przyczynić się do pomocy ludziom źle potraktowanym przez władze. Czasami niewinni ludzie zostają skazani za rzecz, która nie wymaga aż tak wielkiej kary. Przykładem tego jest młody, bo zaledwie 17-letni, mieszkaniec Sudanu. Został skazany na karę śmierci po zupełnie przypadkowym i nieumotywowanym zabójstwie.                                                               

       Uczestnicząc w akcji pisania listów, możemy odmienić miliony istnień. Jednym prostym gestem, który każdy z nas bez najmniejszego problemu może uczynić, jesteśmy w stanie wpłynąć na losy ludzi na świecie. Nasi rówieśnicy bardzo potrzebują wsparcia i pomocy, którą właśnie możemy im podarować.

       Irek Wietecha, Olek Stacherzak

        

       DROGIE KOLEŻANKI I DRODZY KOLEDZY!

       W związku ze zbliżającym się Dniem Praw Człowieka chciałybyśmy opowiedzieć Wam o innym świecie. Jest to prawdziwy świat przepełniony okrucieństwem. W tej smutnej rzeczywistości żyją młodzi ludzie, tacy jak my, co gorsza, są represjonowani za walkę o swoje przekonania, szykanowani przez rządy państw, w których żyją. Nie chcieliby żyć w takim „innym świecie”! Marzą o tym, aby nie trafiać do więzienia za ocalenie ludzkiego życia, walkę o równouprawnienie, domaganie się życia w czystym środowisku czy dbałość o swoje tradycje.

       Bohaterami w obronie tych wartości są : Młodzież z Grassy Narrows pochodząca z Kanady, Yasaman Aryani mieszkający w Iranie, Sarah Mardini i Seán Binder żyjący w Grecji.

       Aby zmienić życie takich ludzi, powstała organizacja Amnesty International, która od 18 lat prowadzi Maraton Pisania Listów. Akcja ta, jak sama nazwa wskazuje, polega na pisaniu listów do rządów państw, w których ludzie ulegają represjom ze strony władz.

       „Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia mobilizujemy ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.” (Tak AI opisuje to wydarzenie na swojej stronie internetowej.)

       WY TEŻ MOŻECIE IM POMÓC!!!

       Możecie napisać owe listy w sprawie jednego lub wszystkich bohaterów, których historie widnieją na stronie MPL AI. Dzięki temu możecie przyczynić się do poprawy ich losu. Aby udowodnić skuteczność tej akcji, na wyżej wspomnianej stronie są umieszczone opowieści o poprzednikach, których życie uległo poprawie dzięki temu Maratonowi.

       PAMIĘTAJCIE, IM WIĘCEJ LISTÓW, TYM LEPIEJ!

       Emilia Domańska i Natalia Łuniewska

        

       DRODZY RÓWIEŚNICY!

       Zwracamy się do Was z prośbą o włączenie się w akcję “Maratonu Pisania Listów”. Jest to inicjatywa w celu przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Zwykle ma miejsce na początku grudnia, ponieważ wtedy też wypada Międzynarodowy Dzień Człowieka.      

       W tym roku, skupia się ona na młodych ludziach, doświadczających prześladowań i niesprawiedliwości ze względu na swoje poglądy lub czyny. Na przykład, Yasaman Aryani, która sprzeciwia się narzucaniu kobietom w Iranie noszenia hidżabu. Za swój akt buntu, polegający na rozdawaniu róż pasażerkom pociągu, została skazana na 16 lat więzienia. Jest to uderzająco niesprawiedliwa kara za pokojowe wyrażanie własnych poglądów. Yasaman pragnęła jedynie nie nosić hidżabu, nie szkodząc przy tym nikomu, a ukarano ją jakby popełniła straszliwą zbrodnię.  

       Drugą osobą, która przykuła naszą uwagę, jest Magai Matiop Ngong z Sudanu. Skazano go na karę śmierci za nieumyślne spowodowanie śmierci. Na rozprawie sądowej nie dano mu nawet możliwości posiadania adwokata! Jest to oburzające naruszenie prawa do obrony i zbyt surowy osąd nieletniego. Wyrok śmierci otrzymał, gdy miał 15 lat - był więc jeszcze jedynie nastolatkiem w wieku obecnych ósmoklasistów. Nie wyobrażamy sobie, by któryś z naszych znajomych miał dostać taką karę i to za coś spowodowanego nieumyślnie. Każdy człowiek ma prawo do życia i nie powinno być mu ono odebrane pod żadnym pozorem.

       Apelujemy więc o uwolnienie Yasaman i Magai od nałożonych na nich wyroków. Te dwie sprawy wyjątkowo nas poruszają, gdyż są to nasi rówieśnicy i nie możemy pojąć, jak można było ich postawić w takiej sytuacji. Abstrakcyjne jest dla nas, że gdzieś na świecie nastolatkowie tacy jak my muszą przechodzić przez takie cierpienie i prześladowanie, niesprawiedliwie nałożone przez władze. Młodzi ludzie zasługują na dorastanie w bezpiecznym i akceptującym środowisku.

       Zachęcamy też wszystkich do udziału w tej akcji, ponieważ jest szansa, że uda się pomóc komuś w potrzebie. Każdy list się liczy: im nas więcej, tym większa nadzieja.

       Aurelia Wasiluk, Weronika Sobiech

        

       DRODZY UCZNIOWIE!

       Na świecie codziennie dzieje się wiele rzeczy, czasami mają one dobry wpływ na nasze życie, czasami nie. W niektórych przypadkach sytuacja jest na tyle krytyczna, że ludzie muszą walczyć o własne prawa, które powinny przysługiwać każdej jednostce. Niestety, osoby zabiegające o podstawowe przywileje wynikające z godności każdego człowieka, są często szykanowane i represjonowane we własnych państwach. Jednym z tragicznych przykładów jest 24-letnia Yasaman Aryani z Iranu. Yasaman za publiczne pokazanie się bez nakrycia głowy dostała porażająco wysoką karę szesnastu lat więzienia bez możliwości odwołania się od wyroku. Następnie Ibrahim Ezz El-Din, młodzieniec, który padł ofiarą porwania przez policję w Egipcie. Stało się to, ponieważ 26-latek archiwizował niewygodne dla rządu sprawy związane z przyjmowaniem łapówek w organach sądowniczych. Rodzina Ibrahima do dziś nie wie nawet, czy jej ukochany syn jeszcze żyje.

       Yasaman oraz Ibrahim należą do nielicznych przypadków, jakie występują na świecie, dlatego też chcielibyśmy zachęcić Was do uczestniczenia w akcji „Maratonu Pisania Listów”, ponieważ dzięki takim ludziom możemy cieszyć się coraz lepszym światem, nie tylko dla nas, ale także dla społeczności innych państw.

       Mieszko Szymański, Paweł Szyller

        

         

     • #talentownia2019
      • #talentownia2019

      • 29 listopada/ 15.30/ aula

       Serdecznie zapraszamy Młodzież, Rodziców i Nauczycieli na zupełnie wyjątkowe spotkanie poświęcone talentom uczniów klas pierwszych 9LO w Szczecinie! Będzie muzyka, taniec, sport, literatura... Imprezie towarzyszy zbiórka datków wspierających zakup nowego pianina dla szkoły i jej utalentowanej młodzieży.  

       Magdalena Narloch, Joanna Sauermann

       Plakat przygotowały Panie Renata Orłowska i Magdalena Narloch

     • "Matematyka w obiektywie"
      • "Matematyka w obiektywie"

      • "Matematyka w obiektywie" to projekt Uniwersytetu Szczecińskiego w kategorii Uniwersytecki Projekt Naukowy w finale konkursu Laurów Uniwersyteckich organizowanym przez Forum Uniwersytetów Polskich. Nasz projekt do 29.11 walczy o 1 miejsce. Głosowanie jest w systemie internetowym. Proszę o nagłośnienie i pomoc w zdobyciu głosów.

       Link do głosowania: https://psrp.app.do/laury-uniwersyteckie-2019/hjJiSHu

       Uczniowie naszej szkoły od lat biorą udział w tym przedsięwzięciu, niejednokrotnie odnosząc sukcesy, dlatego proszę o Państwa głosy.

       Katarzyna Kumoch, nauczyciel matematyki
        

     • Lekcje o "Biblii" w Archiwum Państwowym
      • Lekcje o "Biblii" w Archiwum Państwowym

      • W listopadzie klasy pierwsze IX LO gościły w Archiwum Państwowym w Szczecinie na lekcjach bibliotecznych poświęconych „Piśmiennictwu religijnemu na przykładzie zbiorów biblioteki Archiwum Państwowego w Szczecinie”. Zajęcia prowadzone przez Panią dr Janinę Kosman stanowiły przegląd zabytków literatury chrześcijańskiej - katolickiej i reformatorskiej: luterańskiej, kalwińskiej, anglikańskiej - datowanej od wczesnego średniowiecza po oryginalne w formie edycje współczesne (reprinty wydań historycznych).

       Historia "Biblii" w wykładzie Pani dr Kosman splotła się w sposób oczywisty z historią piśmiennictwa i książki. Uczniowie mogli zatem prześledzić i zwizualizować sobie ewolucję form piśmienniczych od starożytnych tabliczek kamiennych, glinianych i drewnianych, zwojów papirusowych, poprzez  średniowieczne rękopiśmienne kodeksy ze stronicami pergaminowymi lub papierowymi - do nowożytnych wcieleń książki, w tym inkunabułów i starodruków. Innym istotnym wątkiem spotkania była kulturotwórcza rola klasztorów w wiekach średnich, które przez stulecia prowadziły skryptoria i wielkie biblioteki, stając się ostojami - prawdziwym domem - literatury, a przy tym pracowniami translatorskimi i ośrodkami studiów nad piśmiennictwem starożytnym. Dzięki nim literatura kwitła i upowszechniała się, średniowiecznym skrybom zawdzięczamy ocalenie wielu doniosłych antycznych dzieł literackich i filozoficznych.

       Wczytując się w niezwykle ciekawy świat średniowiecznych ksiąg, mogliśmy podziwiać nieodłączne im  i swoiste elementy graficzne, jak barwne inicjały, urzekające iluminacje, subtelne floratury i finezyjne bordiury, rubrykowanie, jak również bogato zdobione oprawy, nierzadko wysadzane najszlachetniejszymi kamieniami. Odsłonięto przed nami tajemnice atramentu skrybów i równie fascynującą, choć mniej ostentacyjną, estetykę szaty graficznej starych druków.

       Snując narrację o historii książki i piśmiennictwa religijnego, prowadząca podzieliła się z nami mało upowszechnioną wiedzą na temat skarbów wydawniczych reprezentujących dziedzictwo duchowe i materialne chrześcijańskiej kultury Europy, jak np.:

       • "Godzinki Anny Bretońskiej" – modlitewnik z XVI w., który oprócz kalendarza i modlitw zawiera zielnik z 337 wizerunkami roślin i zwierząt;
       • "Złoty kodeks gnieźnieński" (łac. Codex aureus Gnesnensis), inaczej "Ewangeliarz gnieźnieński" – ewangelistarz powstały najprawdopodobniej pod koniec XI wieku. Przechowywany obecnie w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie;
       • "Księga z Kells", znana również pod nazwą "Ewangeliarz z Kells" lub "Ewangeliarz świętego Kolumby" – manuskrypt z około 800 roku, bogato iluminowany przez celtyckich mnichów, pochodzący prawdopodobnie z klasztoru na wyspie Iona założonego przez św. Kolumbę;
       • "Codex Gigas" (pol. "Wielki Kodeks", "Wielka Księga") - największy istniejący średniowieczny manuskrypt na świecie. Rękopis powstał na początku XIII wieku w Czechach, w benedyktyńskim klasztorze w Podlažicach (obecnie Chrast). Jest przechowywany w Bibliotece Królewskiej w Sztokholmie;
       • "Biblia Gutenberga", przygotowana do druku i wydrukowana w latach 1452–1455 w Moguncji przez Johannesa Gutenberga, który był również jej wydawcą - jeden z niewielu ocalałych do dziś jej egzemplarzy jest przechowywany w Muzeum Diecezjalnym w pomorskim Pelplinie.

       Wyróżnieniem było dla nas zobaczyć unikalne zbiory literatury religijnej biblioteki szczecińskiego Archiwum - o wybitnej wartości historycznej:

       • "Biblia Latina" wydana w bazylejskiej oficynie Nicolausa Kesslera w 1487 r. Jej szczecińskim właścicielem był kupiec, kolekcjoner i mecenas kultury, Heinrich Stolting (1814-1884);
       • Z   1702 r. pochodzi "Biblia"  drukowana w Ratzeburgu przez Sigismunda Hofmanna, poprzedzona przedmową superintendenta  kościoła w  Lubece, Georga Heinricha Götzena (1667-1728);
       • "Biblia"  zwana  "Dilherrowską" - zyskała miano od nazwiska pastora Johanna Michaela Dilherra (1604-1669), ważnej postaci życia kulturalnego XVII-wiecznej Norymbergi, pastora kościoła pw. św. Sebalda, słynnego retora, bibliotekarza, profesora teologii na Uniwersytecie w Jenie;
       • "Biblia Germanica" wydana w 1729 r. w  Tybindze - ma kilka tytułów-określników:  "Cotta-(Cottasche) Bibelwerk" od nazwiska drukarza, "Pffafische Bibelwerk"  od nazwiska autora wstępu oraz "Tübinger Bibelwerk" od miejsca wydania. Dzieło ozdobiono miedziorytami  z podpisami w językach łacińskim, niemieckim i francuskim;
       • Wśród dwudziestowiecznych wydań biblijnych trzeba wymienić łużyckie "192  wobrasow se ßwjateho pißma Stareho a Noweho sakonja: wot dweju pschecželow Sserbow ßerbskemu ludu darjene" (Drezno 1905) jako przykład "Biblii" obrazkowej;
       • W księgozbiorze Archiwum Państwowego znalazły się nieliczne katechizmy, kazania, śpiewniki, modlitewniki i żywoty świętych. Reprezentacją katechizmu może być wydanie frankfurckie Lutra z 1601r.

       Uczniowie klas pierwszych, pod opieką polonistek, Pani Profesor Doroty Madoń-Stankiewicz i Pani Profesor Bogumiły Stankiewicz, oraz szkolnego bibliotekarza, Romualda Kuźmitowicza, z uwagą chłonęli wiedzę, z zaangażowaniem wymieniali się spostrzeżeniami i sycili oczy, oglądając arcydzieła skrybów, iluminatorów i dawnych edytorów.

       Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz

     • Uczniowie IX LO na wystawie „Niesamowita Słowiańszczyzna. Sławomir Lewiński 1919–1999”
      • Uczniowie IX LO na wystawie „Niesamowita Słowiańszczyzna. Sławomir Lewiński 1919–1999”

      • W listopadzie i grudniu dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich oddział w Szczecinie i Muzeum Narodowym w Szczecinie odbywają się oprowadzania kuratorskie po wystawie „Niesamowita Słowiańszczyzna. Sławomir Lewiński 1919–1999” prezentowanej w placówce muzealnej przy Wałach Chrobrego 3.

       Po ekspozycji oprowadza jej kurator, Pan dr Szymon Piotr Kubiak, który odwołując się do kolejnych obiektów w niej pomieszczonych, w zajmujący sposób opowiada nie tylko o samej wystawie i jej bohaterze, znanym szczecińskim plastyku, ale również przywołuje rozmaite konteksty historyczne i estetyczne. Wychodząc od patronującego wystawie tytułu-hasła zaczerpniętego z książki Marii Janion, mówi o rozumieniu i redefinicji „słowiańszczyzny” na przestrzeni dziejów – w nawiązaniu do przemian historycznych, kulturowych, politycznych na dawnych i obecnych ziemiach polskich. Przegląd ekspozycji staje się zatem podróżą historyczną po artystycznych wytworach słowiańskiej kultury korespondujących z prezentowaną równocześnie twórczością rzeźbiarza, Sławomira Lewińskiego, dla której stała się wyraźnym punktem odniesienia, inspiracją ideową i estetyczną.

       Polifoniczna wystawa dostępna będzie w Szczecinie do końca roku, można o niej przeczytać min. w komentarzu na stronie:

       https://muzeum.szczecin.pl/wystawy/czasowe/617-wystawa-czasowa-niesamowita-slowianszczyzna-slawomir-lewinski-1919-1999.html

       Dołączone zdjęcia pochodzą ze zwiedzania wystawy przez klasę 1PE w dniu 14 XI 2019r.

       Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz

     • Koncert "Świat w obłokach"
      • Koncert "Świat w obłokach"

      • 29 listopada (piątek) o godz. 17:30, tuż po "Talentowni", uczniowie Naszej Szkoły zapraszają na koncert - wspomnienie artystów, którzy odeszli, ale ich muzyka i teksty nadal są dla nas ważne. W szkolnej auli usłyszymy utwory m.in. Leonarda Cohena, Amy Winehouse, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej czy Johna Lennona. Szanownych Gości prosimy, by zamiast biletu - wzięli ze sobą puszkę karmy dla psa czy kota, kocyk, zabawkę, miskę - dary przekażemy Schronisku Dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej.

       Serdecznie zapraszamy!

       Tekst: Miłka Stankiewicz

       Zdjęcie: unsplash.com

     • „Wolność kocham i rozumiem/ Wolności oddać nie umiem!” - obchody Narodowego Święta Niepodległości w IX LO w Szczecinie
      • „Wolność kocham i rozumiem/ Wolności oddać nie umiem!” - obchody Narodowego Święta Niepodległości w IX LO w Szczecinie

      • 8 listopada społeczność naszej szkoły uczciła tak ważne dla wszystkich Polaków Święto Niepodległości. Świętowaliśmy - uroczyście, podniośle i ciekawie - dzięki programowi artystycznemu prezentowanemu audytorium wszystkich poziomów klas – niemalże przez cały dzień. Program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem polonistki, Pani Elżbiety Korzeniewskiej (współpraca: p. Bogumiła Czarnecka-Mrozik), zachwycił zebranych w Auli szkolnej głębokim, autentycznym i bardzo emocjonalnym przekazem.

       Uczniowie recytowali polską poezję z różnych epok, śpiewali pieśni, a nawet tańczyli - solo, w duetach i w zespole - akompaniując sobie na gitarze i trąbce. Intencją spektaklu było, zda się, wyrazić pamięć zmiennej, czasem trudnej, a nawet dramatycznej historii Ojczyzny, podkreślając więź między pokoleniami, które tworzą tę historię, ale też – naszą współczesność. Młodzi wykonawcy nie wahali się wyrazić radość i dumę, a nawet entuzjazm dla niepodległości i suwerenności swego kraju. Nie zabrakło im przy tym fantazji i spontaniczności. Konkluzją przedstawienia wypełnionego zharmonizowanymi w wyrazie tekstami utrzymanymi w różnych nastrojach: od przejmujących manifestacji patriotyzmu, poprzez bardzo naturalnie brzmiące wypowiedzi poetyckie, po autoironiczne wynurzenia młodych Polaków, okazała się przekonująca deklaracja piosenki „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni: „Wolność kocham i rozumiem/ Wolności oddać nie umiem!”, będąca wyrazem głębokiej admiracji dla tej wartości jako fundamentu tożsamości każdego człowieka i więzi społecznych.

       Inną formą uczczenia Narodowego Święta Niepodległości było dziś uroczyste odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, w ramach inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 cała społeczność szkoły stanęła, by dokonać tego pięknego i podniosłego aktu.

       Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz

     • Warsztaty #don’thejt
      • Warsztaty #don’thejt

      • W dniu 4 listopada z inicjatywy pedagoga szkolnego Uniwersytet Szczeciński wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie realizowali na terenie naszej szkoły projekt  #donthejt. Jak nazwa projektu wskazuje, dotyczy on przeciwdziałaniu hejtowi i mowie nienawiści wśród młodzieży. Projekt jest adresowany do młodych ludzi z  województwa zachodniopomorskiego uczących się w szkołach średnich. Celem warsztatów było pokazanie uczniom, że nienawiść w Internecie może przekładać się na realne złe zachowania w życiu, a niekontrolowana mowa nienawiści – prowadzić do tragedii. Dodatkowo obecność przedstawiciela policji podczas warsztatów i jego pogadanka miały uświadomić młodzieży, że nikt w sieci nie jest bezkarny, a agresja w Internecie też może być karana.  Nasza młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem i aktywnością podczas warsztatów. Może to wskazywać, iż realizowane treści budzą emocje i  są obecne w życiu młodych ludzi. Ważnym przesłaniem warsztatów jest to, iż w sytuacji doświadczania hejtu przez młodego człowieka powinien on o tym głośno mówić i  szukać pomocy wśród ludzi dorosłych.

       Tekst i zdjęcia: Magdalena Turula-Mączka

     • Spotkanie autorskie z Panią Ilsą Sarecką
      • Spotkanie autorskie z Panią Ilsą Sarecką

      • 23 października 2019 roku o godz. 16:00 odbyło się spotkanie z pisarką, Ilse Sarecką, w czytelni niemieckiej w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

       Pani Sarecka opowiadała o swojej najnowszej powieści zatytułowanej "Keine Königskinder", która opowiada o życiu bohaterki wobec trudnej sytuacji politycznej w Polsce. Panie towarzyszące znakomitej germanistce opowiadały o jej życiu: kiedy była nauczycielką w LO V, jak wyglądały lekcje języka niemieckiego oraz co sprawiło, że uczniowie pani Ilse bardzo dobrze te lekcje i samą nauczycielkę wspominają.

       Podczas spotkania można było nauczyć się wielu nowych słów niemieckich oraz co nieco dowiedzieć się o losach bohaterki powieści. Wysłuchaliśmy również wiersza Pani Ilse Sareckiej wyrecytowanego przez męża Autorki. Gdy spotkanie dobiegło końca, można było porozmawiać z Panią Ilse i kupić książkę z jej autografem.

       Warto zauważyć, że wielu młodych ludzi chętnie słuchało wypowiedzi prowadzących. W wydarzeniu uczestniczyło również spore grono nauczycielskie z wielu szczecińskich szkół. 

       Tekst: Anna Buda 1Pd

       Zdjęcia: Agnieszka Rojewska 

     • Dopalacze - zagrożenia
      • Dopalacze - zagrożenia

      • W październiku b.r. z inicjatywy pedagoga szkolnego w klasach drugich przeprowadzone zostały  zajęcia dotyczące profilaktyki uzależnień od środków psychoaktywnych i dopalaczy. Zajęcia przeprowadziła p. Magdalena Stachel, kierownik Oddziału Oświaty i Promocji Zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Zajęcia miały na celu zwiększenie świadomości młodzieży na temat zagrożeń związanych z zażywaniem oraz uzależnieniem od narkotyków i środków zastępczych, tzw. dopalaczy. Ponadto prowadzono dyskusje o konsekwencjach prawnych, jakie mogą powodować środki psychoaktywne i dopalacze.

       ulotka_Dopalacze_to_smierc.pdf

       STOP DOPALACZOM !

       BEZPŁATNA INFOLINIA  PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI SANITARNEJ: 800 060800

       Dodatkowo pomoc można uzyskać :

       801 199 990 – Telefon Zaufania Narkomania

       801 889 880 – Telefon Zaufania Uzależnienia behawioralne

       800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

       800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

       116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży

       Poradnia Internetowa

       www.narkomania.org.pl

        Więcej informacji:

       https://gis.gov.pl/dopalacze/


       Pedagog, Magdalena Turula-Mączka

     • #Szkoła pamięta - 2a
      • #Szkoła pamięta - 2a

      • Uczniowie klasy 2a wraz z wychowawczynią, Panią Małgorzatą Kiełbasą, wybrali się na Cmentarz Centralny w ramach akcji „Szkoła pamięta”. Celem naszego wyjścia było postawienie zniczy przy pomnikach: Sybiraków, „Tym którzy nie powrócili z morza”, a także na grobach żołnierzy poległych podczas walk wiosną 1945r. Przy „Krzyżu Katyńskim” mieliśmy niepowtarzalną okazję wysłuchać historii o zamordowanych urzędnikach, nauczycielach, funkcjonariuszach policji, dzięki uprzejmości Pani Jolanty Turlińskiej-Kępys, Prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie. Pamiętaliśmy także o uprzątnięciu opuszczonych grobów. Pobyt na cmentarzu był dla nas kolejną lekcją historii.

       Tekst i zdjęcia: Małgorzata Kiełbasa

     • #Szkoła pamięta - 1ga, 1ge
      • #Szkoła pamięta - 1ga, 1ge

      • 29 października klasy 1ga oraz 1ge pod opieką Pani Anny Goli oraz Pani Doroty Komos wybrały się na Cmentarz Centralny. Zapaliliśmy znicze - symbol naszej pamięci o zmarłych, uprzątnęliśmy nagrobki. Towarzyszyła nam refleksja nad życiem i jego przemijaniem.

       Tekst: Anna Gola, zdjęcia: Dorota Komos, Anna Gola

     • Wizyta klasy 1Pe na Cmentarzu Centralnym w ramach akcji "Szkoła pamięta"
      • Wizyta klasy 1Pe na Cmentarzu Centralnym w ramach akcji "Szkoła pamięta"

      • W dniu 25 października 2019 r. w ramach akcji "Szkoła pamięta" klasa 1Pe wraz z wychowawczynią, Panią Profesor Barbarą Stelmach-Wilk, udała się na Cmentarz Centralny. Ponieważ wiele grobów jest tam opuszczonych i zaniedbanych, wyposażeni w zmiotki, worki, rękawiczki zajęliśmy się ich porządkowaniem. Czas spędzony przy grobach skłonił nas do refleksji na temat przemijania oraz znaczenia pamięci o zmarłych w życiu każdego człowieka.

       Autor tekstu: Zofia Stasińska

       Autor zdjęć: Julita Dydyk

     • Młodzieżowy Projekt Obywatelski
      • Młodzieżowy Projekt Obywatelski

      • W piątek, 25 października, odbyła się prezentacja projektów wybranych przez Kapitułę w ramach Młodzieżowego Projektu Obywatelskiego. Uczniowie wszystkich klas mieli możliwość zapoznania się z projektami. 28 października zagłosowali na najlepszy.

       Małgorzata Wenz, opiekun Rady Samorządu Uczniowskiego

       Zdjęcia: Zofia Trzaska

     • "Szkoła pamięta" - 1Pa na Cmentarzu Centralnym
      • "Szkoła pamięta" - 1Pa na Cmentarzu Centralnym

      • Dnia 24.10.2019 roku klasa 1Pa z IX LO w Szczecinie wzięła udział w akcji ,,Szkoła pamięta”. O godzinie 8:00 wybraliśmy się na Cmentarz Centralny. Postanowiliśmy, że celem naszego działania będzie uprzątnięcie i postawienie zniczy na opuszczonych grobach. Nie trzeba było długo szukać. Udało nam się doprowadzić do porządku wiele z nich, na każdym zapaliliśmy symboliczny znicz. Uważamy, że istnieje potrzeba dbania o pomniki, ponieważ są one naszym dziedzictwem i mimo że nasze życie oscyluje między rzeczywistością realną a wirtualną, to pobyt na cmentarzu był dla nas czymś szczególnym, dał poczucie, że robimy coś potrzebnego i ważnego. Zamieszczamy parę zdjęć z przebiegu prac i rezultatów, jakie osiągnęliśmy.

       Tekst i zdjęcia: Aleksandra Borówka, Oliwia Rudy, kl. 1Pa

  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie