• Aktualności

     • Spotkanie z pedagogiem
      • Spotkanie z pedagogiem

      • Zapraszam na spotkanie nt. „Nastolatek w domu - jak wspierać dziecko w radzeniu sobie ze stresem”.

       Co piąty polski nastolatek deklaruje brak zadowolenia z życia. Zdaniem ekspertów, świadczy to o wysokim poziomie stresu, którego doświadcza polska młodzież. Na spotkaniu spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, co stresuje nastolatka,  jak rozmawiać o jego problemach i jak pomóc mu zmniejszyć stres.

       Spotkanie odbędzie się 16.01.2020 w sali nr 7 (na parterze) o godz. 16.30 - przed zabraniem szkolnym.

       Serdecznie zapraszam!

       Pedagog szkolny, Magdalena Turula-Mączka

     • Berlin zimową porą
      • Berlin zimową porą

      • 17 grudnia klasy 1Pb i 1Pd wyruszyły na podbój Berlina zimową porą. Nasza podróż, w trakcie której smakowaliśmy zarówno historii, jak i nowoczesności niemieckiej metropolii, rozpoczęliśmy od obejrzenia East Side Gallery – galerii-pomnika dla wolności. Obrazy, umieszczone na 1316-metrowym odcinku Muru Berlińskiego, od 1989 roku tworzą artyści z całego świata, a jeden z najsłynniejszych murali przedstawia legendarny uścisk Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera. Kolejnym punktem tej wycieczki w przeszłość była wizyta przy Checkpoint Charlie – punkcie granicznym między niegdysiejszymi wschodnią i zachodnią częścią Berlina. Jednak najgłębszym historycznym przeżyciem w trakcie naszej berlińskiej przygody była na pewno wizyta w kameralnym muzeum upamiętniającym życie Anny Frank. Zwiedziliśmy starannie przygotowaną wystawę, pełną artefaktów i multimediów umożliwiających poznanie codzienności małej żydowskiej dziewczynki w czasie II wojny światowej, której ukoronowaniem była projekcja filmu o losach Anny i jej wielkiej, niegasnącej miłości życia i świata. Berlińskie muzeum Anny Frank jest mistrzowską lekcją historii i wrażliwości, szczególnie dla młodych ludzi – często rówieśników ukrywającej się przed koszmarem wojny w amsterdamskiej oficynie Anny.

       Ukłonem w stronę nowoczesności była wizyta w Museum für Kommunikation Berlin – niezwykłym miejscu, prezentującym ogrom wiedzy o komunikacji od jej początków po czasy współczesne. Zbiory tego fascynującego multimedialnego muzeum pokazują rozwój metod porozumiewania się na przestrzeni dziejów, pozwalają nie tylko obejrzeć, ale przede wszystkim samemu spróbować użycia przeróżnych urządzeń, systemów komunikacyjnych, pokazują wpływ słowa pisanego na to, jak tworzyła się nasza cywilizacja.

       W trakcie naszej wycieczki zobaczyliśmy wiele legendarnych punktów na mapie Berlina – m.in. Reichstag, Alexanderplatz, Bramę Brandenburską, dziedzińce Hackesche Höfen w dzielnicy Berlin-Mitte oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Cały czas towarzyszył nam duch zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, nie mogło więc na naszej trasie zabraknąć wizyty na jarmarku bożonarodzeniowym na Placu Poczdamskim. Do Szczecina wróciliśmy z ogromem pięknych wrażeń i świadomością, że – mimo przebogatego programu wycieczki – wciąż mamy dużo do odkrycia na berlińskich szlakach. Dlatego też z niecierpliwością czekamy kolejnej – może tym razem wiosennej? – wizyty!

       Tekst: Bogumiła Stankiewicz

       Zdjęcia: Bogumiła Stankiewicz, Agnieszka Rojewska

     • "Hej kolęda, kolęda!" - szkolna Wigilia w IX LO
      • "Hej kolęda, kolęda!" - szkolna Wigilia w IX LO

      • We czwartek, 19 grudnia, najuroczyściej celebrowaliśmy szkolną Wigilię, która każdego roku jest niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu szkoły, integrującym całą jej społeczność. Integrują wspólne przeżywanie świątecznej wieczerzy, ale i pełne rozmachu przygotowania. Uczniowie wraz z wychowawcami dekorują szkołę, w domu z pomocą rodziców przygotowują wigilijne potrawy, a potem formują w Auli szkolnej wspólny wigilijny stół, przy którym łamiemy się opłatkiem, składając sobie wzajem świąteczne życzenia.

       Spotkanie uczniów i rodziców z nauczycielami i kombatantami uświetnił koncert kolęd, pieśni i wierszy bożonarodzeniowych w wykonaniu naszej młodzieży - dzięki jej zaangażowaniu, rozbłyskom artystycznych talentów, jakości warsztatu wykonawczego przyjęty z entuzjazmem. Spektakl przygotowały Pani Profesor Anna Parchimowicz i Pani Profesor Bogumiła Stankiewicz. Młodzi wykonawcy oczarowali nas pięknymi interpretacjami tradycyjnych kolęd, wywołując silne emocje, zaprezentowali własne wersje popularnych i mniej znanych pieśni korespondujących z tematem i atmosferą świąt. Dramaturgię przedstawienia dopełniły natchnione wiersze budzące refleksje nad religijnym, filozoficznym, społecznym albo po prostu ludzkim wymiarem zbliżającego się Bożego Narodzenia - w intymnym przeżywaniu każdego człowieka. 

       Szkolną Wigilię poprzedziły spotkania klas z wychowawcami, równie uroczyste i ważne, choć kameralne. Przyjemnością i wielką radością było dla nas w nich uczestniczyć. 

       Tekst: Romuald Kuźmitowicz

       Zdjęcia: Mirosław Przeworski

     • Nowe "IX Wrota"
      • Nowe "IX Wrota"

      • W świąteczny czas zachęcamy do czytania listopadowo-grudniowego numeru szkolnej gazety, którego premiera odbyła się przed paroma dniami. W wersji elektronicznej dostępny jest na naszym blogu: https://ix-wrota.blogspot.com/2019/12/

       Romuald Kuźmitowicz z Redakcją

       Plakat: Dominika Dziadowiec

     • Świąteczna paczka dla ubogich
      • Świąteczna paczka dla ubogich

      • „Papież Franciszek pyta: czy mam przynajmniej jednego ubogiego za przyjaciela?”

       W dniach od 9 do 18 grudnia b.r. uczniowie naszej szkoły przygotowywali paczki świąteczne dla osób samotnych  i ubogich w ramach akcji „Bożonarodzeniowy obiad”. Inicjatorem i organizatorem akcji  była pedagog szkolna, ale bez wsparcia i ogromnego zaangażowania uczniów  i nauczycieli trudno byłby o sukces i powodzenie tej akcji. Klasy, które podjęły się przygotowania miłego, świątecznego podarunku to: 1PD, 1PF, 1GA, 1GC, 2A, 2D, 3A, 3C, 3D i 3E. Specjalne podziękowania kieruję do uczniów klas 1GA, 2A i 2D za przepiękne zapakowanie prezentów oraz do męskiej części klasy 2D, która wsparła mnie, z własnej inicjatywy, swoimi męskimi ramionami.

       Paczkami  obdarowani zostaną uczestnicy świątecznego obiadu dla osób ubogich, który jak co roku odbędzie się w Arcybiskupim Wyższym  Seminarium Duchownym w Szczecinie drugiego dnia świąt.

       Bardzo gorąco dziękuję Wam za ogromne zaangażowanie, pomoc i energię, która pomogła w zrealizowaniu tego zadania,  bo… wszyscy wiemy, że każdy lubi dostawać prezenty - czy lat ma pięć, czy pięćdziesiąt.

       Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2019 życzy

       pedagog szkolna, Magdalena Turula-Mączka

     • Podsumowanie szkolnego „Maratonu Pisania Listów” 2019
      • Podsumowanie szkolnego „Maratonu Pisania Listów” 2019

      • W V szkolnej edycji „Maratonu Pisania Listów” Amnesty International - trwającej od 29 XI do 15 XII - wzięło udział kilka zespołów klasowych. Wiele osób pisało listy w czasie lekcji wychowawczych i w czasie wolnym od zajęć, grupa uczestniczyła w specjalnym spotkaniu maratonowym 12 XII 2019r.

       Wszystkim Maratończykom - dorosłym i młodzieży - serdecznie dziękujemy! Wychowawcom klas - za zachęcenie uczniów do pisania, Pani Profesor Annie Parchimowicz - za przygotowanie z uczniami płomiennych apeli o pomoc Bohaterom tegorocznej edycji...

       W ich obronie napisaliśmy razem 154 listy. W zbiórce publicznej zebraliśmy 328 złotych.

       Teraz trzeba cierpliwie czekać na pozytywne skutki interwencji, Amnesty International i inne organizacje pomocowe nie ustają w monitowaniu. Losy Bohaterów maratonu można śledzić na stronie: https://maraton.amnesty.org.pl/

       Pamiętajmy o Nich...

       Organizator: Romuald Kuźmitowicz przy wsparciu: Gabrieli Jurczyk 2e, Aleksandry Kozioł 2e, Pauliny Neckar 2e, Marty Witek 1pc

       Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz

     • Konferencja Interact Leadership Meeting
      • Konferencja Interact Leadership Meeting

      • Tegoroczne mikołajki spędziłam we Wrocławiu w niesamowity sposób! Jako prezydent Interact Szczecin International, miałam okazję nie tylko reprezentować nasz klub na konferencji Interact Leadership Meeting, ale także zaprezentować oraz uświadomić innym, jak ważny w rozwoju i budowaniu wizerunku jest Instagram.

       Ponadto młodzież z całego świata (min. Kanady, Brazylii, Japonii), która przebywa w Polsce w ramach rotariańskiego Programu Wymiany Młodzieży zjechała się na Wigilię Wielu Narodów organizowaną przez Rotary International.

       Poznałam wielu wspaniałych i inspirujących ludzi, a także ich kulturę, zwyczaje. Nabrałam nowych doświadczeń, które pomagają mi się rozwijać i dążyć do wyznaczonych sobie celów.

       Link do naszego klubowego Instagrama:-)

       https://www.instagram.com/interact.szczecin/

       Tekst i zdjęcia: Liwia Łabuz 2a

     • Sekretariat
      • Sekretariat

      • Informujemy, że w dniach 23-27 grudnia 2019r. sekretariat szkoły będzie nieczynny. W dniach 23-24 grudnia 2019r. w szkole będzie pełniony dyżur kancelaryjny.

     • „Talentownia” - spotkanie pełne pasji
      • „Talentownia” - spotkanie pełne pasji

      • 29 listopada 2019... Być czy mieć? Sztuka czy komercja? „Talentownia” czy Black Friday?... Wszyscy, którzy przybyli w tym dniu do LO nr 9 Szczecinie, nie żałowali swojego wyboru. W godzinach popołudniowych, przy blasku świec, odbyło się bowiem wyjątkowe spotkanie. Aż trzydzieścioro uczniów naszej szkoły prezentowało swoje talenty. Rozbrzmiewała muzyka, piękne głosy, wirowały suknie taneczne w klimacie klasycznym i nowoczesnym. Ujawniły się talenty literackie.

       Przybyli goście mogli również skosztować wypieków naszych uczniów. Wniosek nasuwa się jeden: "po godzinach" nasza młodzież tworzy i poszukuje, jest zainspirowana i potrafi inspirować. Jakże to krzepiące! „Talentownia” okazała się być bardzo istotnym wydarzeniem dla naszej społeczności szkolnej. Pozwoliła zaistnieć uczniom, którzy pragnęli podzielić się z innymi tym, co dla nich cenne i wypracowane. Pozwoliła poczuć pasje wszystkim innym, którzy poszukują i pragną więcej niż daje codzienność. Takich spotkań w szkole nigdy nie powinno zabraknąć.

       Tekst: Magdalena Narloch

       Zdjęcia: Zofia Trzaska

     • Zupa z nietoperza, przekąska z pająków, „pijane” krewetki…, czyli klasa 1Pe na wykładzie Pomorskiej Akademii Medycznej
      • Zupa z nietoperza, przekąska z pająków, „pijane” krewetki…, czyli klasa 1Pe na wykładzie Pomorskiej Akademii Medycznej

      • W dniu 12 grudnia klasa 1Pe uczestniczyła w wykładzie Pani Profesor Katarzyny Jandy „Czy to się je? Najdziwniejsze potrawy świata”. Była to niezwykła podróż kulinarna do egzotycznych miejsc na naszej planecie, a co najważniejsze, do często dla nas dziwnych i niezrozumiałych preferencji smakowych jej mieszkańców. Chińskie stuletnie jajka, prasowana ośmiornica, nadziewany wielbłąd, żywy ser, najsmaczniejszy z larwami much... Niejeden nieustraszony by się wzdrygnął!  

       Tekst i zdjęcia: Barbara Stelmach - Wilk

     • „Jak radzić sobie z problemami, aby uniknąć uzależnień”
      • „Jak radzić sobie z problemami, aby uniknąć uzależnień”

      • W dniu 10 grudnia uczniowie klasy 2D z inicjatywny pedagoga szkolnego uczestniczyli w warsztatach  organizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową z Poznania na temat „Jak radzić sobie z problemami, aby uniknąć uzależnień”.

       Podczas spotkania zorganizowanego w auli WSB poruszone zostały takie zagadnienia jak: co dzieje się w naszej głowie, kiedy jesteśmy zestresowani, sposoby i techniki radzenia sobie ze stresem, skąd się biorą uzależnienia i jak możemy sobie z uzależnieniem poradzić. Uczniowie nie tylko wysłuchali wykładów prowadzących, ale również uczestniczyli w rozmowach przez nich prowadzonych oraz brali aktywny udział w ćwiczeniach warsztatowych.

       Prowadzące warsztaty to: Anna Rosiak − menedżer kierunku „Psychologia w biznesie” w WSB w Szczecinie, właścicielka firmy „Coaching Doradztwo Anna Rosiak”, specjalizująca się w coachingu kryzysowym, Marta Ziemann − psycholog, specjalista terapii uzależnień, terapeuta rodzinny i par.

       Dziękuję klasie 2D za zaangażowanie i aktywny udział w warsztatach.

       Tekst i zdjęcia: Magdalena Turula-Mączka

     • „Psychiatria też dla ludzi”
      • „Psychiatria też dla ludzi”

      • W tym tygodniu, podobnie jak w ubiegłym roku, na zaproszenie pedagoga szkolnego goszczą w naszej szkole przedstawicielki organizacji IFMSA Poland-Oddział Szczecin. Są to studentki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, czwartego roku Wydziału Zdrowia. Studentki prowadzą warsztaty dla maturzystów "Psychiatria też dla ludzi". Jest to program w konwencji Peer Education skierowany do młodzieży licealnej. Celem zajęć jest edukacja uczniów w zakresie radzenia sobie ze stresem, profilaktyki chorób psychicznych, ich istoty oraz sposobów leczenia osób nimi dotkniętych. Ważnym aspektem poruszanym podczas zajęć jest wykształcenie postawy otwartości, akceptacji dla odmienności, wrażliwości oraz empatii wobec ludzi chorych. Zajęcia opierają się na omówieniu prezentacji multimedialnej, w której przedstawiony został problem depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej, schizofrenii, nadużywania alkoholu, zaburzeń nerwicowych, a także zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia). Zajęcia prowadzą: Agata Łysiak, Karolina Knychalska, Aleksandra Pytel, Maria Łagódka, Julia Słojka i Natalia Kostecka.

       Wśród prowadzących znalazły się absolwentki "Dziewiątki", z inicjatywy których współpraca z IFMSA została nawiązana. Jest nam niezmiernie miło z tego powodu.

       Tekst: Magdalena Turula-Mączka

       Zdjęcia: Grzegorz Błażejczyk

     • Berlińska przygoda
      • Berlińska przygoda

      • Klasa 1GD wraz z wychowawczynią, Xymeną Sileńską-Foltyn, miała niecodzienną okazję być trzy dni w stolicy Niemiec, poczuć atmosferę Berlina, miasta o tej porze roku bajecznie i ze splendorem udekorowanego, rozświetlonego feerią barw i uwodzicielsko pachnącego nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Klasowa wycieczka stworzyła uczniom szansę rozsmakowania się w  Berlinie, jego pięknie, różnorodności i, tak przemyślanie eksponowanym w publicznej przestrzeni, bogactwie kulturowym.

       Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się pięknu ludzkiego ciała, kunsztownie zaprezentowanemu w postaci wysmakowanych estetycznie rzeźb, jego maesterii, kruchości, tajnikom. Niezwykła ekspozycja Menschen Museum, dla wielu kontrowersyjna, nikogo nie pozostawiła obojętnym. Na zgoła odmienne doznania otworzyła nas - uczestników wycieczki - Panorama Miasta Antycznego w Muzeum Pergamońskim. Dzięki koncepcji Asisiego zwiedzający mogą niemal przenieść się w czasie, uczestniczyć w życiu starożytnych ludzi, przyglądać się ich zajęciom, obrzędom, formom spędzania czasu, jakże odmiennym, i zarazem bliskim, od naszych. Wystawa jest bardzo sugestywna, bo oddziałuje na prawie wszystkie zmysły, wywierając imponujące wrażenie, nawet ci, którzy nie cieszyli się na nie pierwszą już wizytę w „Pergamonie”, byli oczarowani.

       Jednak najbardziej estetycznie wysmakowanym i oszałamiającym doświadczeniem była wieczorna wizyta we Friedrichstadt Palast, miejscu, w którym spotykają się elegancja, szyk i widowiskowość. Fenomenalny spektakl „Grand show. Vivid” uwiódł nas - prowincjuszy - i oczarował magiczną atmosferą. Akrobatyczne popisy, oniryczna scenografia, oszałamiające kostiumy, muzyka i śpiew olśniły wyjątkowymi doznaniami.

        Widzieliśmy wiele wspaniałych miejsc, poznaliśmy ciekawą i zarazem trudną, czego nasi sąsiedzi nie ukrywają, historię tego miasta, czujemy się zachęceni, także dzięki pani przewodnik opowiadającej nietuzinkowo i z pasją, by jego przestrzeń kulturowo-historyczną odkrywać w przyszłości.

       Tekst i zdjęcia: Elżbieta Korzeniewska

     • Zajęcia „Badania DNA - w walce ze stereotypami”
      • Zajęcia „Badania DNA - w walce ze stereotypami”

      • Dnia 5 grudnia klasa 1Pe uczestniczyła w zajęciach na temat „Badania DNA - w walce ze stereotypami”. Stanowią one część projektu Fundacji Artykuł 25 „Spotkanie z Innym” promującego szacunek i solidarność względem innych kultur. Serdecznie dziękujemy Pani Dorocie Obalek-Bylak za wizytę w naszej szkole, a w szczególności za niezwykle ciekawy wykład i warsztaty.

       Tekst i zdjęcia: Barbara Stelmach-Wilk

     • "Wymienialnia książek" w IX LO w Szczecinie
      • "Wymienialnia książek" w IX LO w Szczecinie

      • We środę, 4 XII 2019r., w szkolnej czytelni odbyła się ósma już edycja „Wymienialni książek”. Akcja bookcrossingowa tym razem miała kontekst mikołajkowo-przedświąteczny – książka wciąż wydaje się atrakcyjnym i uniwersalnym prezentem na każdą okazję, a w świąteczno-noworoczny czas wreszcie możemy czytać dla własnej przyjemności!

       Intencją ostatniej edycji bookcrossingu było zachęcić zwłaszcza klasy pierwsze do korzystania z tej szansy wymiany książek, co jest gestem swobodnym i naturalnym: książka żyje, kiedy jest czytana – gdy jest w ruchu, a nie stoi na półce. Najwięcej woluminów przeznaczyły na tę „Wymienialnię” klasy: 2f, 3c, 1Gd, 1Pe i 3e, wiele przynieśli również nauczyciele. Dużym powodzeniem cieszyły się powieść popularna, młodzieżowa, literatura fantasy, ale też publikacje z różnych dziedzin kultury i sztuki poświęcone literaturze, teatrowi, filmowi czy malarstwu. Sporo tym razem wymieniliśmy filmów.

       Wszystkich zachęcamy do porządkowania domowych bibliotek i puszczania w obieg przeczytanych książek. Wydawnictwa przeznaczone na bookcrossing: książki, audiobooki, e-booki, płyty DVD, CD, CD-ROM itp. można przynosić do czytelni i biblioteki przez cały rok szkolny. Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji, którą planujemy w II semestrze – na pewno znajdziecie coś dla siebie.

       Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz

     • Mój sposób na stres
      • Mój sposób na stres

      • W listopadzie i grudniu pedagog szkolna przeprowadziła zajęcia w klasach drugich liceum pt. „Mój sposób na stres”. Podczas godzin wychowawczych uczniowie dowiedzieli się, czym jest stres, jak wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, poznali techniki i sposoby obniżające napięcie emocjonalne w sytuacji trudnej oraz nauczyli się rozpoznawać sygnały pochodzące z ciała, których prawidłowe rozeznanie determinuje późniejszą reakcję na stres. Podczas zajęć odbyła się „giełda pomysłów”, podczas której uczniowie dzielili się własnymi, skutecznymi sposobami radzenia sobie ze stresem. 

       Najlepsze terapie antystresowe:

       1. Ćwiczenia oddechowe. Świetnie uspokajają umysł. Unieś ramiona nad głową i wyprostuj je. Mocno wciągnij (przez nos) powietrze do płuc, po czym wypuść je ustami, opuszczając jednocześnie ramiona. Powtórz ćwiczenie 5 razy.

       2. Moc ziół. Uczucie niepokoju najlepiej łagodzą: chmiel, kozłek lekarski i melisa. Dlatego po stresującym dniu zaaplikuj sobie ziołową herbatkę. Łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku i parz 15 minut. Odcedzony i przestudzony napar wypij przed pójściem do łóżka.

       3. Aromaterapia. Antystresowe działanie mają m.in. olejki: szałwiowy, różany, rozmarynowy, lawendowy. Możesz odparowywać je w kominkach zapachowych, gdy potrzebujesz się wyciszyć, lub stosować do kąpieli (10 kropli), aby złagodzić napięcie mięśni.

       4. Dobre jedzenie. Zatroszcz się, by w twojej diecie znalazło się jak najwięcej produktów zawierających węglowodany (pełnoziarniste pieczywo, kasze, ziemniaki), które podnoszą poziom serotoniny. Chrup też orzechy, ponieważ są bogate w magnez - pierwiastek wzmacniający odporność psychiczną organizmu. Twój system nerwowy wzmocni również witamina B1. Zawiera ją m.in. chude mięso wieprzowe i płatki owsiane.

       5. Akupresura. Jeśli czujesz się spięty, niemiłe uczucie ustąpi, gdy na 4-6 sekund ściśniesz pierwszy staw małego palca. Możesz też uciskać palcem punkt między brwiami.

       6. Ruch. Pobiegaj kwadrans po osiedlowych ścieżkach. Taka codzienna dawka ruchu wzmocni twój system nerwowy. Kiedy bowiem się ruszasz, krew krąży szybciej, usuwając z ustroju nadmiar hormonów stresu.

       7. Muzyka. Nerwy najlepiej ukoi spokojna muzyka Mozarta. Dowiedziono, że utwory tego kompozytora normalizują ciśnienie tętnicze, ponieważ mają częstotliwości dźwięków zgodne z rytmem pracy serca.

       8. Masaż. Aby pozbyć się napięcia mięśni szyi, rozmasuj skórę wzdłuż kręgosłupa szyjnego. A gdy boli cię głowa, wymasuj skronie i połóż na chwilę dłonie na zamkniętych oczach.                         

       Wszystkim osobom zaangażowanym w pracę na lekcjach serdecznie dziękuję i życzę tylko takiego stresu, który mobilizuje do działania i pomaga skutecznie rozwiązywać zadania stawiane nam przez życie.

       Tekst: Magdalena Turula-Mączka      

     • Śniadanie w życiu ucznia
      • Śniadanie w życiu ucznia

      • W grudniu zakończyły się zajęcia prowadzone przez pielęgniarkę szkolną i pedagoga szkolnego na temat prawidłowego odżywiania się ucznia. Zajęcia prowadzone były w klasach pierwszych po szkole podstawowej. Uwaga została skoncentrowana na roli pierwszego i drugiego śniadania w życiu młodego człowieka. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, jak  powinno  być skomponowanie prawidłowo ich śniadanie, by mieli siłę i motywację do stawiania w szkole czoła intelektualnym wyzwaniom. Każdy uczeń już chyba wie, że z pełnym brzuchem łatwiej poradzi sobie z przyswajaniem nowej wiedzy i rozwiązywaniem problemów niż z pustym.

       Co podać na śniadanie?

       Śniadaniowy jadłospis powinien być skomponowany z rozmysłem. Dobre śniadanie powinno dostarczać dziecku 25% dziennego zapotrzebowania na wybrane składniki odżywcze. Decydując się podać na śniadanie kanapki, lepiej wybrać ciemne pieczywo. Kajzerka czy białe pieczywo zaspokoi głód, ale na krótko. Białe odmiany pieczywa szybko podnoszą poziom glukozy, ale opada on równie szybko, jak się zwiększył. Trzeba też pamiętać o witaminach i minerałach. Dlatego w posiłku nie powinno zabraknąć owoców i warzyw lub chociaż owocowego soku.

       Budujące jest, że większość uczniów uczestniczących w zajęciach je pierwsze śniadania, a drugie przynosi do szkoły. Prawie wszyscy uczniowie mieli ze sobą również wodę, która, podobnie jak śniadania, odgrywa ogromna rolę w funkcjonowaniu ucznia na terenie szkoły.

       Tekst: Magdalena Turula-Mączka

     • Warsztaty WSB dla maturzystów
      • Warsztaty WSB dla maturzystów

      • Wyższe Szkoły Bankowe od wielu lat podejmują inicjatywę poszerzania wiedzy i doskonalenia umiejętności miękkich wśród uczniów szkół średnich. Inicjatywę tę realizują m.in. poprzez organizowanie bezpłatnych spotkań i warsztatów dla młodzieży. Tematy poruszane w czasie wizyt w szkołach są adekwatne do wyzwań, z jakimi młodzi ludzie zmierzą się, rozpoczynając studia czy wchodząc na rynek pracy.

       Z inicjatywy  pedagoga szkolnego w bieżącym tygodniu Wyższa Szkoła Bankowa ze Szczecina  realizuje    następujące  warsztaty z naszymi maturzystami:

       Warsztat 1: CV i rozmowa rekrutacyjna – jak się wyróżnić? Umiejętność wyróżnienia się w procesie rekrutacji daje znaczącą przewagę nad innymi. Celem warsztatu było omówienie wybranych elementów CV, rozmowy kwalifikacyjnej oraz wizerunku w Internecie.

       Warsztat 2: Netykieta – jak budować dobre relacje w Internecie? Internet odgrywa coraz większą rolę w życiu osobistym i zawodowym. Wysokie kompetencje informatyczne w obszarze skutecznego porozumiewania się są i będą kluczowe w biznesie (w marketingu, mediach społecznościowych, komunikacji z klientami), jak również w budowaniu wizerunku i marki osobistej. Podczas warsztatu zostały omówione zasady poprawnego zachowywania się w przestrzeni internetowej.

       Warsztat 3: Kreatywność - jak wzmacniać swój potencjał? Inicjatywa, przedsiębiorczość, innowacja – to podstawa skutecznego działania i sukcesu w biznesie oraz życiu osobistym i społecznym. Co się za tym kryje? Między innymi zdolność twórczego myślenia i działania. Uczestnicy dowiedzieli  się, dlaczego warto rozwijać własną twórczość i nauczyli się, jak to robić na co dzień.

       Warsztat 4: Wystąpienia publiczne – jak się nie dać tremie? Bez wątpienia jedną z kluczowych umiejętności w życiu społecznym i zawodowym jest umiejętność oddziaływania na innych poprzez skuteczne prezentacje i wystąpienia publiczne. Nabycie wprawy w mówieniu do innych, wraz z opanowaniem tremy, daje nam duże możliwości. Podczas warsztatu uczniowie dowiedzieli się, jak się przygotować i jak panować nad mową ciała, aby trema była czynnikiem mobilizującym, a nie dezorganizującym wystąpienie.

       Tekst i zdjęcia: Magdalena Turula-Mączka

  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie