• Aktualności

     • „Marzenia Utkane z Gwiazd” - Wielkanocny Koncert Charytatywny
      • „Marzenia Utkane z Gwiazd” - Wielkanocny Koncert Charytatywny

      • Niezwykły spektakl w drugiej już edycji tej charytatywnej imprezy odbył się pięknego wiosennego wieczoru, 16 kwietnia 2019r. Po wielomiesięcznych przygotowaniach, castingu, na scenie Opery na Zamku w Szczecinie mogliśmy podziwiać występy młodych artystów: uczniów i studentów IX LO, XIV i XIII LO oraz Akademii Morskiej, którzy specjalnie na ten koncert przygotowali utwory muzyczne i taneczne. Oryginalne interpretacje znanych, klasycznych dzieł muzyki poważnej i rozrywkowej (od kompozycji Beethovena do piosenek z repertuaru Elli Fitzgerald, Chrisa Isaaka i Dusty Springfield czy Michaela Jacksona) oraz autorskich kompozycji, wykonywane z ogromnym zaangażowaniem, wzbudziły podziw i entuzjazm zgromadzonej licznie publiczności. Przy pełnej widowni młodzi ludzie dali wyraz swoim muzycznym fascynacjom i artystycznym wizjom. Ich interpretacje – trafione i przekonujące - tchnęły żywymi emocjami, wyśmienity koncert dostarczył widzom wielu subtelnych, a często intensywnych, wrażeń i wzruszeń. Finał – z pamiętną pieśnią „We Are The World” z Live Aid' 1985 - wydał się wręcz poruszający. Młodzi muzycy występujący w różnych konfiguracjach (solo, w duetach i zespołach) objawili artystyczną dojrzałość i wrażliwość estetyczną, odnajdując się w różnych konwencjach i klimatach muzycznych.

       Warte podkreślenia jest zaangażowanie „głównego sprawcy” wydarzenia, Czarka Orłowskiego (ucznia Dziewiątki), który napisał świetny scenariusz, opracował reżyserię widowiska i porwał za sobą wielu ludzi, jednocząc ich dla wspólnego celu. Jego umiejętność znalezienia się na scenie (wystąpił w roli megagwiazdy, Michaela, wywołującego i skupiającego wokół siebie inne, wschodzące, gwiazdy), talent inscenizatorski i aktorski, są naprawdę godne podziwu.

       Entuzjazm młodych ludzi w ucieleśnianiu ich własnej artystycznej wizji zapamiętamy na cały rok, aż do następnej edycji, pokrzepieni również sukcesem komercyjnym przedsięwzięcia (wpływy ze sprzedaży biletów, licytacje piłki z podpisami zawodników Pogoni i koszulki Reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyzn z autografami jej gwiazd). Najważniejsza jednak pozostanie emanacja najszlachetniejszych emocji wygenerowanych dla spełnienia idei koncertu, sformułowanej przez młodych Organizatorów:

       Pragniemy pomagać dzieciom i młodzieży w potrzebie, a głównie - pomagać im spełniać marzenia o zdrowiu, przyjaźni i szczęściu i pokazać, że marzenia wcale nie są tak odległe, jak może im się wydawać. Celem zbiórki dokonanej podczas koncertu jest świetlica Oddziału Dziecięcego, który znajduje się w II Katedrze i Klinice Okulistyki na terenie SPSK 2 PUM. 100% dochodu uzyskanego podczas koncertu zostanie przeznaczone na kompleksowy remont oraz modernizację tejże świetlicy. Wpłynie to na poprawę warunków pobytu w Klinice najmłodszych pacjentów.” (ze strony: https://goingapp.pl/evt/2108575/ii-wielkanocny-koncert-charytatywny-marzenia-utkane-z-gwiazd)

       Z całego serca dziękujemy!

       Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz

     • Regulamin XI Przeglądu Małych Form Teatralnych KOTŁOWNIA 2019 w nowej odsłonie
      • Regulamin XI Przeglądu Małych Form Teatralnych KOTŁOWNIA 2019 w nowej odsłonie

      • 1. Przegląd ma formę prezentacji krótkich form scenicznych ocenianych przez jury. Gwarantujemy dyplomy i podziękowania dla wszystkich oraz nagrody dla najlepszych. Zapraszamy do udziału w nim  amatorskie  grupy teatralne  złożone z uczniów klas VI-VIII, młodzieży gimnazjalnej, licealnej i starszej oraz indywidualnych wykonawców ze Szczecina i województwa.  W jury zasiądą zaproszeni aktorzy szczecińskiego teatru oraz przedstawiciele nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Przeprowadzony zostanie także plebiscyt publiczności na najlepszy spektakl   przeglądu.                                                                                                                                                 Występy zaplanowaliśmy zwłaszcza w pierwszym dniu, natomiast na dzień drugi mamy nową propozycję: ćwiczenia warsztatowe z aktorami dla chętnych uczestników z dnia pierwszego.

       2. Przegląd odbędzie się w dniach 28 i 29 maja 2018 roku (wtorek i środa) w IX Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie. O szczegółowym harmonogramie uczestnicy zostaną powiadomieni osobnym pismem e-mail (po zgłoszeniu swojego udziału).

       3. Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń upływa 21 maja 2019 roku, chociaż zależy nam na wcześniejszych zgłoszeniach. Ewentualne przekroczenie terminu zgłoszenia należy telefonicznie lub e-mailem uzgodnić z organizatorami.  Karty zgłoszeń należy przesłać  drogą elektroniczną na adres : andrykowskakasia15@gmail.com bądź przesłać lub dostarczyć do sekretariatu  (I piętro) IX Liceum Ogólnokształcącego przy placu Mariackim 1. Potwierdzeniem zakwalifikowania grupy do udziału w przeglądzie będzie odesłany e-mail z odpowiedzią. W zgłoszeniu należy określić oczekiwania techniczne i formalne wobec organizatorów.

       Koniecznie trzeba w zgłoszeniu zadeklarować na TAK lub NIE wolę uczestnictwa w warsztatach w drugim dniu      (29 maja). Przegląd w pierwszym i drugim dniu odbędzie w przedziale czasowym od godz. 8.00 do 15.00.

       4. Czas trwania spektaklu:  10-40 minut. Odstępstwa czasowe dopuszczalne po uzgodnieniu.

       5. IX Liceum Ogólnokształcące gwarantuje następujące warunki techniczne: scena (ok. 10 m szerokości x 5 m głębokości),  oświetlenie sceniczne, nagłośnienie, możliwość skorzystania z projektora i ekranu. Udostępnione będą  garderoby oraz bufet z drobnym poczęstunkiem i napojami.

       6. Zakwalifikowani uczestnicy winni precyzyjnie określić potrzeby w zakresie organizacji występu grupy (czas montażu-demontażu scenografii, potrzeby w zakresie oświetlenia, wykorzystanie podkładu dźwiękowego itp. ).

       8. Prosimy uczestników o podanie danych kontaktowych przedstawiciela grupy  w celu porozumiewania się z organizatorami w razie jakichkolwiek wątpliwości (adres, e-mail, telefon). Możliwość takiego kontaktu jest bardzo ważna zarówno w momencie zgłoszenia, jak i tuż przed występem.  Dodatkowych informacji udziela Anna Parchimowicz (anna.i.parchimowicz@gmail.com), kom. 668 11 66 81. Możliwy jest też kontakt przez sekretariat szkoły: 91 433 67 60.  11. Oficjalna strona przeglądu: kotlownia.lo9.szczecin.pl

        

       KARTA ZGŁOSZENIOWA  XI PRZEGLĄDU MAŁYCH FORM TEATRALNYCH „KOTŁOWNIA 2019”

       KARTA_ZGLOSZENIOWA_XI_PRZEGLaDU_MALYCH_FORM_TEATRALNYCH.pdf

        

       W skrócie o Kotłowni.

       Kotłownia jest Przeglądem Małych Form Teatralnych po raz jedenasty organizowanym przez IX Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie. Głównym celem Kotłowni jest odkrywanie młodych talentów, które nie zawsze maja możliwość zaprezentowania się przed większa publicznością. Przedsięwzięcie ma  charakter bardziej przeglądu niż konkursu, ale służy przede wszystkim dobrej zabawie oraz integracji uczniów z różnych szkół.    W tym roku PMFT proponuje w drugim dniu dodatkową formę ćwiczeń warsztatowych. Tematyka przedstawień jest dowolna, urozmaica charakter wydarzenia. Wierzymy w możliwości młodych ludzi, ich ambicje oraz talent. Organizatorzy gwarantują niezapomniane wrażenia.

     • Wymiana uczniowska ze szkołą partnerską Friedrich- Ebert Gymnasium z Hamburga
      • Wymiana uczniowska ze szkołą partnerską Friedrich- Ebert Gymnasium z Hamburga

      • Niecały miesiąc temu dwujęzyczna klasa 2D rozpoczęła udział w wymianie ze szkołą partnerską Friedrich- Ebert Gymnasium z Hamburga w Polsce. Szczecińska cześć tego przedsięwzięcia  spotkała się z dużym uznaniem zarówno w grupie młodzieży niemieckiej, polskiej, jak i w gronie pedagogicznym. 

       Po 4 tygodniach pilnej nauki nasza dwujęzyczna młodzież pojechała w niedziele 31 marca w odwiedziny do swoich zagranicznych przyjaciół, gdzie została mile przywitana przez nich jak i ich rodziny. 

       Poniedziałek rozpoczął się oprowadzeniem po terenie szkoły Friedrich- Ebert Gymnasium, która zrobiła ogromne wrażenie na przyjezdnych. Następnie polscy uczniowie udali się na zwiedzanie części miasta- skąd oglądali zabytki nie tylko z lądu, ale tez z rzeki przepływającej przez Hamburg- Łaby, podczas rejsu 2 statkami. 

       W czasie trwania wymiany grupa z naszego liceum miała okazję aż dwa razy odwiedzić nowoczesny uniwersytet Hafencity Uniwersität, gdzie wraz ze studentami jadła pyszne obiady na tamtejszej stołówce. To właśnie tam pojawiły się kolejne plany na studia w Niemczech!

       Pierwszy wspólnie spędzony dzień zakończył się grą miejską, w której nasi uczniowie musieli wykazać się niemałą organizacją i orientacją w terenie.

       We wtorek odbyła się wycieczka do Stade- miasteczka w okolicy Hamburga, gdzie uczestnicy wymiany między innymi odwiedzili Schwedenspeicher Museum, w którym oprowadzanie było bardzo ciekawie przedstawione i pozwalało nie tylko na zdobywanie wiedzy, ale tez na nabywanie nowych umiejętności. 

       Następnego dnia polska grupa miała możliwość uczestniczenia w niemieckich lekcjach i porównywania zwyczajów panujących w hamburskich szkołach, a tuż po tym wydarzeniu klasa 2D wyruszyła do muzeum czekolady (Chocoversum) gdzie każdy zrobił własne łakocie i poznał tajniki produkcji tego niebiańskiego smakołyku. 

       Co prawda z niemiecką kulturą nasza dwujęzyczna młodzież obcuje nie od dziś, ale tego dnia pojęcie kultura przybrało nowego znaczenia w związku z wizytą w przepięknym budynku Elbfilharmonii. Wszystko przebiegało w przyjaznej i słodkiej atmosferze, której w natłoku emocji i endorfin nic nie mogło zniszczyć.

       Niemieccy uczniowie bardzo się starali by urozmaicić czas swoim zagranicznym znajomym, dlatego codziennie po zakończeniu programu każdy udawał się na doświadczanie kolejnych wrażeń . Grill na dzikiej plaży, spotkania w parku, szaleństwo w wesołym miasteczku, rozwijanie wspólnych zainteresowań, bilard, czy pożegnalna impreza to tylko kilka z przedsięwzięć, które zostały zorganizowane przez hamburskich przyjaciół specjalnie dla umilenia nam pobytu. 

       Podczas ostatniego pełnego dnia u naszych sąsiadów, hasłem przewodnim była sztuka. Uczniowie z opiekunami udali się do galerii sztuki Kunsthalle, gdzie w mieszanych grupach należało znaleźć obraz, który szczególnie przypadł do gustu uczestnikom zabawy i dowolnie go zinterpretować. Taka forma poznawania sztuki sprawiła wszystkim dużą frajdę. Następnie po zjedzeniu obiadu w szkolnej stołówce odbył się tzw. Abschlussabend, czyli oficjalne pożegnanie i zakończenie wymiany.

       W piątek rano polscy uczniowie, znów mieli okazje uczestniczyć w lekcjach, a następnie wyruszyli na dworzec gdzie zrobili ostatnie zapasy niemieckich słodyczy i pożegnali się ze swoimi zagranicznymi kolegami. Odjeżdżając ze łzami w oczach, już planują kolejne spotkanie! 

        

       Autorzy tekstu: Katarzyna Owczarek, Ada Spera

       Zdjęcia: Pani Urszula Tyborska, Pani Agnieszka Rojewska,
       Róża Siedlarz, Ada Spera

     • Wycieczka do Włoch
      • Wycieczka do Włoch

      • 28 marca rozpoczęła się wycieczka klas 1b i 2b  IX Liceum Ogólnokształcącego do Włoch. Po długiej podróży autokarem i posiłku uczniowie dotarli do Florencji, dawnej stolicy Italii. Pierwszym punktem wycieczki był plac Michała Anioła, z którego rozpościera się widok na całą Florencję. Następnie uczniowie przeszli po słynnym, najstarszym z florenckich mostów, Moście Złotników. Drugiego oraz trzeciego dnia zwiedzano najbardziej znane zabytki Rzymu oraz Watykan. Na początku uczniowie udali się do Panteonu, jednej z najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu. Kolejną atrakcją była piękna barokowa fontanna di Trevi, przedstawiająca tytana wywodzącego się z greckiej mitologii, Okeanosa. Wieczorem był Watykan, siedziba najwyższych władz kościoła katolickiego. Drugi dzień w Rzymie rozpoczął się od zwiedzania niezwykle bogato zdobionej Bazyliki św. Piotra. Następnie uczniowie wspięli się na wzgórze Kapitol. Przechodząc obok ruin najstarszego placu miejskiego w Rzymie, Forum Romanum, wycieczkowicze dotarli do Koloseum. Na następne trzy dni uczniowie zatrzymali się przy urokliwym nadmorskim miasteczku, Sperlondze. Pierwszy dzień przeznaczony został na relaks na plaży. Wieczorem, odbył się spacer przez plażę do malowniczej części miasta. Kolejny dzień uczniowie spędzili na wyspie wulkanicznej Ischia oraz zwiedzając Neapol, miasto położone w południowych Włoszech, u podnóża Wezuwiusza. Szóstego dnia miało miejsce uroczyste złożenie kwiatów na cmentarzu Bohaterów bitwy o Monte Cassino. Odśpiewana została pieśń “Czerwone maki na Monte Cassino”. Po wysłuchaniu historii armii generała Andersa uczestnicy wybrali się do klasztoru na szczycie góry. Ostatniego dnia uczniowie przeszli uliczkami Wenecji, miasta pełnego kanałów, położonego na północy Włoch nad Adriatykiem. Podczas zwiedzania uczestnicy wycieczki dotarli na plac św. Marka znajdujący się w najstarszej części Wenecji. Następnie uczniowie wybrali się do Padwy, w gdzie zobaczyli najstarszy uniwersytet w Europie, skąd wrócili autokarem do Szczecina.

       Tekst i zdjęcia: Michał Smoliński i Michał  Zienkowicz, klasa 2b

     • Profil Matematyczno-Informatyczny na Dniu Otwartym
      • Profil Matematyczno-Informatyczny na Dniu Otwartym

      • 30 marca 2019r podczas Dnia Otwartego uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele Akademii Morskiej przedstawili ofertę profilu matematyczno–informatycznego. Prezentowaliśmy uczniowskie projekty: interdyscyplinarne,  programistyczne, graficzne, stron www, sprzęt  studyjny do przetwarzania audio i sprzętowego przetwarzania grafiki oraz wirtualną rzeczywistość (oculus rift i htc vive).  Profil cieszył się ogromnym zainteresowaniem, co cieszy nas najbardziej. Przypominamy, że objęty jest patronatem Akademii Morskiej, a to oznacza, że co roku w cyklu kształcenia odbywają się dodatkowe zajęcie prowadzone przez nauczycieli akademickich. W tym roku zajęcia prowadzi Pan dr inż. Łukasz Nozdrzykowski.

       Projekty uczniowskie (wśród zdjęć): Paulina Pluto-Prądzińska (3a), Krzysztof Radziszewski (3a), Piotr Kołodziejski (3a), Łukasz Abramowicz (3a), Błażej Niewisiewicz (3a), Urszula Bukała (3a), Patrycja Tomaszewska (1a), Maksym Bal (absolwent)

       Małgorzata Kiełbasa, nauczycielka informatyki

       Zdjęcia: Adam Wroński, 1a

     • Drzwi Otwarte w „Dziewiątce”
      • Drzwi Otwarte w „Dziewiątce”

      • Jak co roku, Dzień Otwarty był dla IX Liceum Ogólnokształcącego zupełnie wyjątkowym. Zapraszając ósmoklasistów oraz uczniów ostatnich klas gimnazjum wraz z rodzinami, przygotowaliśmy rzeczowe informacje i moc atrakcji, by zaanonsować im naszą szkołę.

       Podczas dnia „Drzwi Otwartych” odwiedzający „Dziewiątkę” mogli zobaczyć atrakcyjne prezentacje nowych profili klas, poznać partnerów szkoły - uczelnie wspierające jej działania edukacyjne, degustować japońską herbatę i śpiewać japońskie piosenki, wziąć udział w doświadczeniach chemicznych, podjąć się rozwiązania zagadek logiczno-matematycznych oraz, z pomocą uczniów klasy matematyczno-informatycznej, poznać tajniki modelowania 3D. W gabinecie fizyki odbyła się prezentacja z użyciem symulatora lotów powietrznych (prezentował Mikołaj Nowaczyk, uczeń klasy 3b) oraz pokazy doświadczeń fizycznych: obserwacja widm pierwiastków, doświadczenia z pompą próżniową (np. wpływ ciśnienia na temperaturę wrzenia wody, podciśnienie "powiększające ptysie"), żyroskop jako element automatycznego pilota, prezentacja: "Wady wzroku i ich korekcja", ciecz "nieniutonowska", obserwacja ruchu ciał na torze powietrznym.

       Ponadto 30 marca, już po raz szósty, na terenie szkoły odbył się Konkurs Wiedzy o Japonii. W bufecie szkolnym można było przyłączyć się do klimatycznego Jam Session z muzykami z „Dziewiątki”. Uczniowie prezentowali dokonania Samorządu Uczniowskiego i szkolnej gazety "IX Wrota". Młodzi biolodzy zaprosili odwiedzających do gry dydaktycznej „Śladami ewolucji”, pomogli przez okular mikroskopu zobaczyć to, co na co dzień niewidoczne. Angliści wciągnęli nas do zabawy z Szekspirem a germaniści uraczyli przysmakami z Niemiec. Impreza przyniosła sposobność do rozwiązania konkursów języka angielskiego i niemieckiego dla ósmoklasistów i gimnazjalistów. Nauczyciele języka francuskiego wraz z uczniami klas trzecich gimnazjum i licealistami przygotowali dla gości między innymi cukiernię "Pâtisserie chez Marie", która serwowała rogaliki i inne słodkie francuskie wypieki, a także grę językową, multimedialną prezentację promującą naukę języka francuskiego. Odwiedzający mogli uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące oferty nauki języka francuskiego w naszym liceum. W kąciku artystycznym, przy dźwiękach akordeonu i pięknego "Walca Amelii", można było podziwiać powstawanie szkicu panoramy Paryża i obrazu olejnego przedstawiającego widoki Prowansji.

       Cieszy nas bardzo duże zainteresowanie Dniem Otwartym w "Dziewiątce". W tym roku znaczna większość uczniów pytała o konkretne profile, mniej było osób niezdecydowanych. Goście objawili duże zainteresowanie nowymi profilami: lingwistycznym (w tym możliwością nauki języka francuskiego) oraz kulturowo-prawnym. Dziękujemy za odwiedziny, zachęcamy do wyboru naszej szkoły!

       Romuald Kuźmitowicz

       Zdjęcia: Antoni Gołąbek, 2c, Wioleta Morszczyn-Snop

        

     • Wyniki Konkursów Języka Angielskiego i Niemieckiego
      • Wyniki Konkursów Języka Angielskiego i Niemieckiego

      • Konkurs Języka Angielskiego dla Ósmoklasistów (udział wzięło 56 osób)

       Laureaci:

       1. Gregorowicz Bartosz SP 37
       2. Piskunowicz Dominika SP 37
       3. Stosio Emilia SP Słoneczna
       4. Betka Gracjan SP 12

       Konkurs Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów (udział wzięło 18 osób)

       Laureaci:

       1. Myck Franciszek ZSO nr 7
       2. Myck Barbara ZSO nr 7
       3. Matkowska Wiktoria GM 42
       4. Rusiecka Hanna GM 42

       Konkurs Języka Niemieckiego dla Ósmoklasistów (udział wzięło 35 osób)

       Laureaci:

       1. Piątek Julia SP 56

       2. Pańczyszyn Paulina SP 16

       3. Mickiewicz Marcin "Piwoni" Muzyczna

       4. Czura Mateusz SP w Tanowie

       5. Leśniak Karolina SP 47

       Konkurs Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów (udział wzięło 13 osób)

       Laureaci:

       1. Dąbrowski Mateusz SP 74

       2. Dziura Beata SP Cedynia

       3. Gadomska Martyna GM 46

       4. Markowski Tomasz SP 74

       Informacja: Dorota Komos, Jolanta Kulesza, foto: Antoni Gołąbek, 2c

      • Byliśmy na Irish Week

      • W marcu odbyła się w Szczecinie ósma edycja Irish Week 2019 - From St. David's to St. Patrick's. W imprezie organizowanej min. przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Sedinum Celticum uczestniczyły klasy drugie IX Liceum Ogólnokształcącego i klasa 3gb z 42 Gimnazjum. Z wielką satysfakcją wysłuchaliśmy porywającego wykładu „A history of traditional Irish music” pana Marcina Dziembora, absolwenta „Dziewiątki”, który nie tylko pięknie mówił po angielsku, ale ilustrował swoją opowieść śpiewanymi przez siebie irlandzkimi pieśniami. Serdecznie dziękujemy!

       Informacja: Maria Chomicka, tekst: Romuald Kuźmitowicz

     • Konkurs Wiedzy o Japonii - finał
      • Konkurs Wiedzy o Japonii - finał

      • Wyniki VI Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Japonii

       30 marca 2019 roku podczas Dnia Otwartego IX LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie odbył się VI Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Japonii. W konkursie wzięła udział rekordowa liczba uczestników: 25 osób ze szkół województwa zachodniopomorskiego. Uczniowie wykazali się rozległą wiedzą dotyczącą różnych aspektów kultury japońskiej.

       W kategorii szkół podstawowych laureatami zostali:
       1. Franciszek Frymus Niepubliczna SP Promyk
       2. Helena Sawicka (SP 35) (ex aequo)
       2. Radosław Galiński (SSP 1 STO) (ex aequo)
       3. Alicja Zimnowodzka (SP 10)

       W kategorii szkół gimnazjalnych laureatami zostali:
       1. Kinga Kubasiewicz (G 16)
       2. Amelia Matusiak (G 18) ex aequo
       2. Patryk Mike (G 16) ex aequo
       3. Tomasz Fuks (G 2)

       W kategorii szkół ponadgimnazjalnych laureatami zostali:
       1. Marta Włodarczyk (II LO)
       2. Piotr Suchodolski (IX LO)
       3. Maksymilian Knyrek (IX LO)

       Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody: mangi japońskie i karty prezentowe Empik, a wszyscy uczestnicy upominki związane z Japonią. Sponsorami konkursu były: Wydawnictwo JPF ze Szczecina oraz Miasto Szczecin.

       Dziękujemy i gratulujemy!

       Maciej P. Wasielewski

     • Szkolny mediator, jeden z nas
      • Szkolny mediator, jeden z nas

      • W dniach 26-28 marca b.r. dwoje naszych uczniów wzięło udział w szkoleniu „Mediacje rówieśnicze”. Jest to  projekt edukacji prawnej skierowany do młodzieży w wieku 12-19 lat. Do projektu przystąpiło 64 uczniów z ponad 28 szkół, ze Szczecina i okolic, a do prowadzenia szkolenia zaangażowani zostali sędziowie, m.in. prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie, Pan Maciej Strączyński i członkowie sędziowskiego stowarzyszenia Iustitia.

       Uczniowie uczyli się, jak rozwiązywać spory w sytuacji, kiedy skonfliktowanym stronom pomaga bezstronny i „profesjonalnie” do tego przygotowany mediator, czyli kolega czy koleżanka ze szkoły.

       Certyfikat jest przypieczętowaniem zdobytej na kursie wiedzy, którą w praktyce przeszkoleni uczniowie stosować mają na szkolnym korytarzu. Często to właśnie szkolny korytarz zamiast miejsca przerwy na odpoczynek stanowi prawdziwą arenę, gdzie kłótnie, plotki, wzajemne obrażanie prowadza do konfliktu rówieśniczego. Patronat nad projektem z ramienia naszej szkoły sprawuje pedagog szkolny.

       Materiał ze szkolenia zrealizowany przez TVP 3 Szczecin można obejrzeć pod linkiem:

       https://szczecin.tvp.pl/41952241/rozmowa-lekiem-na-szkolny-konflikt-szkolenia-w-zakresie-mediacji?fbclid=IwAR1EAftXWiEWW3Gf4CZZM2KcoD1me094suMNIhaEhBaK-YdF8QhgiTFGgxQ

       Tekst i zdjęcia: Magdalena Turula-Mączka

     • „Psychiatria też dla ludzi”
      • „Psychiatria też dla ludzi”

      • W marcu gościły w naszej szkole przedstawicielki organizacji IFMSA Poland-Oddział Szczecin, które przeprowadziły  warsztaty dla maturzystów "Psychiatria też dla ludzi". Jest to program w konwencji Peer Education skierowany do młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej. Celem zajęć jest edukacja uczniów w zakresie profilaktyki chorób psychicznych, ich istoty oraz sposobów leczenia osób nimi dotkniętych, a co za tym idzie - wykształcenie postawy otwartości, akceptacji dla odmienności, wrażliwości oraz empatii wobec ludzi chorych. Podczas zajęć, które opierają się na omówieniu prezentacji multimedialnej, poruszany był  problem depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej, schizofrenii, nadużywania alkoholu, zaburzeń nerwicowych, a także zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia).

       Zajęcia zorganizowała pedagog szkolna, a przeprowadziły dwie absolwentki „Dziewiątki”, Agnieszka Syrowatko, Agata Łysiak oraz  Martyna Lecko.

       Zdjęcia i tekst: Magdalena Turula-Mączka

     • Czytaliśmy "Iliadę" Homera
      • Czytaliśmy "Iliadę" Homera

      • 22 marca w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie odbyło się czytanie starożytnego utworu Homera, w ramach Międzynarodowego Dnia Czytania “Iliady”. Uczniowie IX LO zaprezentowali najbardziej znane fragmenty eposu,  przeplatane tematycznymi prezentacjami przygotowanymi przez szczecińskich studentów oraz profesorów. Dzięki temu spotkaniu uczniowie Naszego Liceum  mogli poznać to antyczne dzieło, ale też dowiedzieć się czegoś nowego o zwyczajach i obrzędach starożytnych.

       Tekst:  Jakub Michalak, klasa 2c, zdjęcie: Antoni  Gołąbek, klasa 2c

      • „Dziesiątka” z wizytą w „Dziewiątce”

      • We środę, 20 marca, w ramach organizowanych w naszej szkole lekcji pokazowych, mieliśmy przyjemność gościć ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Szczecinie.  Uczniowie „Dziesiątki” uczestniczyli w lekcjach języka francuskiego i angielskiego. Podczas lekcji pokazowych mieli możliwość  w sposób aktywny uczestniczyć w zajęciach, poznać warsztat nauczyciela prowadzącego przedmiot oraz zdobyć nowe umiejętności i wiadomości.

       Pedagog szkolna przedstawiła uczniom ofertę szkoły, opowiedziała o tym, co czeka na kandydatów podczas Dnia Drzwi Otwartych oraz oprowadziła po budynku szkoły. Wrażenia gości po zakończonej wizycie były bardzo pozytywne.

       Dziękujemy pani Monice Garncarz, pedagog z SP nr 10,  za zorganizowanie uczniom możliwości udziału w lekcjach pokazowych „Dziewiątki” i czekamy na kolejne spotkanie.

       Pedagog szkolna, Magdalena Turula-Mączka

     • Uczniowie w roli tłumaczy na wycieczce do Greifswaldu
      • Uczniowie w roli tłumaczy na wycieczce do Greifswaldu

      • Dwóch uczniów z klasy dwujęzycznej 2D, Jakub Golla i Oliwier Czyżewski, pełniło rolę tłumaczy języka niemieckiego podczas zwiedzania elektrowni atomowej oraz wykładu przeprowadzonego przez pracownika elektrowni. Uczniowie wypełnili swą rolę doskonale, ujawniając prawdziwy talent translatorski. Ich ogromny wkład, praca, umiejętności językowe zachwyciły nie tylko nauczycieli i uczniów, lecz także pracowników elektrowni. 

       Życzymy Jakubowi i Oliwierowi sukcesów na dalszych etapach nauki języka niemieckiego.

       Dziękujemy Wam, mając nadzieję na ponowną współpracę.

       Marlena Nadziejko (tekst i zdjęcia), Urszula Tyborska

        

     • "Dzień Kulturowy"
      • "Dzień Kulturowy"

      • W naszej szkole już po raz drugi odbył się "Dzień Kulturowy", tym razem w pierwszy dzień wiosny. Każda klasa przygotowała stoisko z prezentacją wylosowanego wcześniej kraju. Można było poznać kulturę wielu państw, spróbować lokalnych specjałów, posłuchać charakterystycznej - narodowej, regionalnej - muzyki, a nawet potańczyć. Razem, wspólnie się bawiąc, miło i niebanalnie spędziliśmy czas, dowiedzieliśmy się wiele o rozmaitych zakątkach świata.

       Tekst: Marianna Kardas, klasa 3gb, zdjęcia: p. Małgorzata Wenz

      • „Lepiej wiedzieć” - spotkanie rodziców z policjantką

      • 21 marca 2019r. odbyło się  spotkanie przedstawicielki Prewencji z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, pani Agnieszki Waszczyk, z rodzicami uczniów. Celem spotkania była edukacja w obszarze bezpieczeństwa i zagrożeń wynikających z używania środków psychoaktywnych. Jak podkreślają policjanci, narkotyki są obecne w życiu młodych ludzi, a przechowywane mogą być w przedmiotach codziennego użytku. To, co może zaniepokoić rodzica nastolatka, to zmiany w zachowaniu i trybie życia. Przeoczenie pierwszego sygnału może kosztować młodego człowieka  utratę zdrowia lub życia.

       Rodzicu, jeżeli uważasz, że Twoje dziecko może mieć kontakt z narkotykami w Szczecinie, możesz uzyskać pomoc:

       Zachodniopomorski Oddział Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych

       "Powrót  z  U" w Szczecinie

       Poradnia Leczenia Uzależnień dla dzieci, dorosłych i ich rodzin

       70-241 Szczecin ul. Klonowica 1a 

       tel. 91 48 88 355 lub 519142906  (telefon dostępny w godzinach pracy Poradni)

       Godziny pracy Poradni:

       Poniedziałek:   13.00 - 19.00

       Wtorek:            13.00 - 19.00

       Środa:              13.00 - 19.00

       Czwartek:         15.00 - 20.00

       Piątek:              13.00 - 17.00

       Dziękuję za tak liczne przybycie i obiecuję przy następnym spotkaniu wszystkim gościom miejsca siedzące.

       Pedagog szkolna, Magdalena Turula-Mączka

     • Wykład w Akademii Morskiej
      • Wykład w Akademii Morskiej

      • W ramach współpracy z Akademią Morską uczniowie klasy 1A o profilu matematyczno-informatycznym 15 marca 2019r. uczestniczyli w wykładzie  „Samochody elektryczne przyszłością motoryzacji” prowadzonym przez mgr inż. Romana Rybaka.

       Po wykładzie uczniowie zwiedzili sale laboratoryjne uczelni i poznali nauczycieli akademickich.

       Zobaczyliśmy:

       • Laboratorium radiolokacji, morskie radary nawigacyjne różnych typów oraz stanowisko symulacji komputerowej;
       • symulator K-SIM Polaris (ARPA), odwzorowanie prawdziwych manewrów na morzu w czasie rzeczywistym,
       • symulator Żeglugi Śródlądowej, wirtualne porty i mostek kapitański jednostki żeglugi śródlądowej.
       • Laboratorium sieci komputerowych, 
       • Laboratorium technik multimedialnych,
       • sprzęt geodezyjny, bezzałogowe systemy latające oraz sprzęt hydrograficzny.

       Tekst i zdjęcia: Małgorzata Kiełbasa

     • Udział w projekcie "Lekcje z ZUS"
      • Udział w projekcie "Lekcje z ZUS"

      • 15 marca 2019 roku w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Citroena w Szczecinie nasze uczennice: Katarzyna Obolik, Alicja Pietryszak i Barbara Taraska, uczestniczyły w wojewódzkim etapie Olimpiady Wiedzy o ZUSie "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych!".

       Olimpiada jest elementem projektu edukacyjnego "Lekcje z ZUS", w którym brali udział uczniowie klas pierwszych naszego liceum. Celem projektu było przekazanie praktycznej wiedzy o systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce. Dzięki tym inicjatywom nasi uczniowie zdobywają wiedzę, która jest niezbędna do świadomego uczestnictwa w rynku pracy.

       Tekst i zdjęcia: Teresa Pietruszewska-Czech

     • Sukces w IX Zachodniopomorskim Konkursie Wiedzy o Podatkach
      • Sukces w IX Zachodniopomorskim Konkursie Wiedzy o Podatkach

      • 14 marca 2019 roku w Izbie Krajowej Administracji Skarbowej w Szczecinie odbył się finał IX Zachodniopomorskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach organizowanego przez Zachodniopomorski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych pod honorowym patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Finał wojewódzki składał się z części pisemnej i ustnej.

       Finalistką konkursu została uczennica klasy 2b, Katarzyna Obolik, która do finału zakwalifikowała się po napisaniu pracy na temat „Znaczenie podatków dla budżetu państwa i ich funkcje w gospodarce”. Gratulujemy!

       Tekst i zdjęcia: Teresa Pietruszewska-Czech

  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie