• Aktualności

     • Koncert "Świat w obłokach"
      • Koncert "Świat w obłokach"

      • 29 listopada (piątek) o godz. 17:30, tuż po "Talentowni", uczniowie Naszej Szkoły zapraszają na koncert - wspomnienie artystów, którzy odeszli, ale ich muzyka i teksty nadal są dla nas ważne. W szkolnej auli usłyszymy utwory m.in. Leonarda Cohena, Amy Winehouse, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej czy Johna Lennona. Szanownych Gości prosimy, by zamiast biletu - wzięli ze sobą puszkę karmy dla psa czy kota, kocyk, zabawkę, miskę - dary przekażemy Schronisku Dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej.

       Serdecznie zapraszamy!

       Tekst: Miłka Stankiewicz

       Zdjęcie: unsplash.com

     • „Wolność kocham i rozumiem/ Wolności oddać nie umiem!” - obchody Narodowego Święta Niepodległości w IX LO w Szczecinie
      • „Wolność kocham i rozumiem/ Wolności oddać nie umiem!” - obchody Narodowego Święta Niepodległości w IX LO w Szczecinie

      • 8 listopada społeczność naszej szkoły uczciła tak ważne dla wszystkich Polaków Święto Niepodległości. Świętowaliśmy - uroczyście, podniośle i ciekawie - dzięki programowi artystycznemu prezentowanemu audytorium wszystkich poziomów klas – niemalże przez cały dzień. Program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem polonistki, Pani Elżbiety Korzeniewskiej (współpraca: p. Bogumiła Czarnecka-Mrozik), zachwycił zebranych w Auli szkolnej głębokim, autentycznym i bardzo emocjonalnym przekazem.

       Uczniowie recytowali polską poezję z różnych epok, śpiewali pieśni, a nawet tańczyli - solo, w duetach i w zespole - akompaniując sobie na gitarze i trąbce. Intencją spektaklu było, zda się, wyrazić pamięć zmiennej, czasem trudnej, a nawet dramatycznej historii Ojczyzny, podkreślając więź między pokoleniami, które tworzą tę historię, ale też – naszą współczesność. Młodzi wykonawcy nie wahali się wyrazić radość i dumę, a nawet entuzjazm dla niepodległości i suwerenności swego kraju. Nie zabrakło im przy tym fantazji i spontaniczności. Konkluzją przedstawienia wypełnionego zharmonizowanymi w wyrazie tekstami utrzymanymi w różnych nastrojach: od przejmujących manifestacji patriotyzmu, poprzez bardzo naturalnie brzmiące wypowiedzi poetyckie, po autoironiczne wynurzenia młodych Polaków, okazała się przekonująca deklaracja piosenki „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni: „Wolność kocham i rozumiem/ Wolności oddać nie umiem!”, będąca wyrazem głębokiej admiracji dla tej wartości jako fundamentu tożsamości każdego człowieka i więzi społecznych.

       Inną formą uczczenia Narodowego Święta Niepodległości było dziś uroczyste odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, w ramach inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 cała społeczność szkoły stanęła, by dokonać tego pięknego i podniosłego aktu.

       Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz

     • Warsztaty #don’thejt
      • Warsztaty #don’thejt

      • W dniu 4 listopada z inicjatywy pedagoga szkolnego Uniwersytet Szczeciński wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie realizowali na terenie naszej szkoły projekt  #donthejt. Jak nazwa projektu wskazuje, dotyczy on przeciwdziałaniu hejtowi i mowie nienawiści wśród młodzieży. Projekt jest adresowany do młodych ludzi z  województwa zachodniopomorskiego uczących się w szkołach średnich. Celem warsztatów było pokazanie uczniom, że nienawiść w Internecie może przekładać się na realne złe zachowania w życiu, a niekontrolowana mowa nienawiści – prowadzić do tragedii. Dodatkowo obecność przedstawiciela policji podczas warsztatów i jego pogadanka miały uświadomić młodzieży, że nikt w sieci nie jest bezkarny, a agresja w Internecie też może być karana.  Nasza młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem i aktywnością podczas warsztatów. Może to wskazywać, iż realizowane treści budzą emocje i  są obecne w życiu młodych ludzi. Ważnym przesłaniem warsztatów jest to, iż w sytuacji doświadczania hejtu przez młodego człowieka powinien on o tym głośno mówić i  szukać pomocy wśród ludzi dorosłych.

       Tekst i zdjęcia: Magdalena Turula-Mączka

     • Spotkanie autorskie z Panią Ilsą Sarecką
      • Spotkanie autorskie z Panią Ilsą Sarecką

      • 23 października 2019 roku o godz. 16:00 odbyło się spotkanie z pisarką, Ilse Sarecką, w czytelni niemieckiej w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

       Pani Sarecka opowiadała o swojej najnowszej powieści zatytułowanej "Keine Königskinder", która opowiada o życiu bohaterki wobec trudnej sytuacji politycznej w Polsce. Panie towarzyszące znakomitej germanistce opowiadały o jej życiu: kiedy była nauczycielką w LO V, jak wyglądały lekcje języka niemieckiego oraz co sprawiło, że uczniowie pani Ilse bardzo dobrze te lekcje i samą nauczycielkę wspominają.

       Podczas spotkania można było nauczyć się wielu nowych słów niemieckich oraz co nieco dowiedzieć się o losach bohaterki powieści. Wysłuchaliśmy również wiersza Pani Ilse Sareckiej wyrecytowanego przez męża Autorki. Gdy spotkanie dobiegło końca, można było porozmawiać z Panią Ilse i kupić książkę z jej autografem.

       Warto zauważyć, że wielu młodych ludzi chętnie słuchało wypowiedzi prowadzących. W wydarzeniu uczestniczyło również spore grono nauczycielskie z wielu szczecińskich szkół. 

       Tekst: Anna Buda 1Pd

       Zdjęcia: Agnieszka Rojewska 

     • Dopalacze - zagrożenia
      • Dopalacze - zagrożenia

      • W październiku b.r. z inicjatywy pedagoga szkolnego w klasach drugich przeprowadzone zostały  zajęcia dotyczące profilaktyki uzależnień od środków psychoaktywnych i dopalaczy. Zajęcia przeprowadziła p. Magdalena Stachel, kierownik Oddziału Oświaty i Promocji Zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Zajęcia miały na celu zwiększenie świadomości młodzieży na temat zagrożeń związanych z zażywaniem oraz uzależnieniem od narkotyków i środków zastępczych, tzw. dopalaczy. Ponadto prowadzono dyskusje o konsekwencjach prawnych, jakie mogą powodować środki psychoaktywne i dopalacze.

       ulotka_Dopalacze_to_smierc.pdf

       STOP DOPALACZOM !

       BEZPŁATNA INFOLINIA  PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI SANITARNEJ: 800 060800

       Dodatkowo pomoc można uzyskać :

       801 199 990 – Telefon Zaufania Narkomania

       801 889 880 – Telefon Zaufania Uzależnienia behawioralne

       800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

       800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

       116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży

       Poradnia Internetowa

       www.narkomania.org.pl

        Więcej informacji:

       https://gis.gov.pl/dopalacze/


       Pedagog, Magdalena Turula-Mączka

     • #Szkoła pamięta - 2a
      • #Szkoła pamięta - 2a

      • Uczniowie klasy 2a wraz z wychowawczynią, Panią Małgorzatą Kiełbasą, wybrali się na Cmentarz Centralny w ramach akcji „Szkoła pamięta”. Celem naszego wyjścia było postawienie zniczy przy pomnikach: Sybiraków, „Tym którzy nie powrócili z morza”, a także na grobach żołnierzy poległych podczas walk wiosną 1945r. Przy „Krzyżu Katyńskim” mieliśmy niepowtarzalną okazję wysłuchać historii o zamordowanych urzędnikach, nauczycielach, funkcjonariuszach policji, dzięki uprzejmości Pani Jolanty Turlińskiej-Kępys, Prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie. Pamiętaliśmy także o uprzątnięciu opuszczonych grobów. Pobyt na cmentarzu był dla nas kolejną lekcją historii.

       Tekst i zdjęcia: Małgorzata Kiełbasa

     • #Szkoła pamięta - 1ga, 1ge
      • #Szkoła pamięta - 1ga, 1ge

      • 29 października klasy 1ga oraz 1ge pod opieką Pani Anny Goli oraz Pani Doroty Komos wybrały się na Cmentarz Centralny. Zapaliliśmy znicze - symbol naszej pamięci o zmarłych, uprzątnęliśmy nagrobki. Towarzyszyła nam refleksja nad życiem i jego przemijaniem.

       Tekst: Anna Gola, zdjęcia: Dorota Komos, Anna Gola

     • Wizyta klasy 1Pe na Cmentarzu Centralnym w ramach akcji "Szkoła pamięta"
      • Wizyta klasy 1Pe na Cmentarzu Centralnym w ramach akcji "Szkoła pamięta"

      • W dniu 25 października 2019 r. w ramach akcji "Szkoła pamięta" klasa 1Pe wraz z wychowawczynią, Panią Profesor Barbarą Stelmach-Wilk, udała się na Cmentarz Centralny. Ponieważ wiele grobów jest tam opuszczonych i zaniedbanych, wyposażeni w zmiotki, worki, rękawiczki zajęliśmy się ich porządkowaniem. Czas spędzony przy grobach skłonił nas do refleksji na temat przemijania oraz znaczenia pamięci o zmarłych w życiu każdego człowieka.

       Autor tekstu: Zofia Stasińska

       Autor zdjęć: Julita Dydyk

     • Młodzieżowy Projekt Obywatelski
      • Młodzieżowy Projekt Obywatelski

      • W piątek, 25 października, odbyła się prezentacja projektów wybranych przez Kapitułę w ramach Młodzieżowego Projektu Obywatelskiego. Uczniowie wszystkich klas mieli możliwość zapoznania się z projektami. 28 października zagłosowali na najlepszy.

       Małgorzata Wenz, opiekun Rady Samorządu Uczniowskiego

       Zdjęcia: Zofia Trzaska

     • "Szkoła pamięta" - 1Pa na Cmentarzu Centralnym
      • "Szkoła pamięta" - 1Pa na Cmentarzu Centralnym

      • Dnia 24.10.2019 roku klasa 1Pa z IX LO w Szczecinie wzięła udział w akcji ,,Szkoła pamięta”. O godzinie 8:00 wybraliśmy się na Cmentarz Centralny. Postanowiliśmy, że celem naszego działania będzie uprzątnięcie i postawienie zniczy na opuszczonych grobach. Nie trzeba było długo szukać. Udało nam się doprowadzić do porządku wiele z nich, na każdym zapaliliśmy symboliczny znicz. Uważamy, że istnieje potrzeba dbania o pomniki, ponieważ są one naszym dziedzictwem i mimo że nasze życie oscyluje między rzeczywistością realną a wirtualną, to pobyt na cmentarzu był dla nas czymś szczególnym, dał poczucie, że robimy coś potrzebnego i ważnego. Zamieszczamy parę zdjęć z przebiegu prac i rezultatów, jakie osiągnęliśmy.

       Tekst i zdjęcia: Aleksandra Borówka, Oliwia Rudy, kl. 1Pa

     • "Szkoła pamięta". Wyjście klasowe z okazji Wszystkich Świętych - 3b
      • "Szkoła pamięta". Wyjście klasowe z okazji Wszystkich Świętych - 3b

      • We czwartek, dnia 24 października 2019 roku, klasa 3b IX Liceum Ogólnokształcącego pod opieką wychowawcy, Pana Daniela Kochana, odwiedziła Pomnik Ofiar Grudnia 1970.

       Po krótkim wprowadzeniu do wydarzeń grudniowych - mających miejsce w Gdyni i Gdańsku w roku 1970 - uczniowie dowiedzieli się, jaki przebieg owe wydarzenia miały w Szczecinie. Zaczynając od podpaleń w alei Kwiatowej, a kończąc na strzelaniu do protestujących na dzisiejszym placu Solidarności. Na zakończenie uczniowie wraz z Panem Profesorem zapalili znicze pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 oraz minutą ciszy oddali hołd zmarłym.

       Z uwagi na lokalizację "Anioła Wolności" oraz jego historyczne znaczenie - są to wydarzenia przywołujące wiele refleksji, które zasługują na szczególną uwagę.

       Tekst: Maurycy Gebel, zdjęcia: Mateusz Kuzynin, kl. 3b

     • "Szkoła pamięta" - klasy 3a i 3f z wizytą na Cmentarzu Centralnym
      • "Szkoła pamięta" - klasy 3a i 3f z wizytą na Cmentarzu Centralnym

      • 25 października 2019r. klasy 3a wraz z wychowawczynią, Panią Anną Berą, oraz 3f wraz z wychowawcą, Panem Grzegorzem Błażejczykiem, odwiedziły kwatery wojenne na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wydarzenie zostało udokumentowane prezentowanymi poniżej zdjęciami.

       Tekst: Romuald Kuźmitowicz, zdjęcia: Anna Bera, Grzegorz Błażejczyk

     • "Szkoła pamięta" - 3e
      • "Szkoła pamięta" - 3e

      • Jan i Stanisław - jako przedstawiciele klasy 3e IX LO (wych. Pani Dorota Madoń-Stankiewicz) - w ramach akcji "Szkoła pamięta" uczcili Tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

       Zdjęcia: Stanisław Kostrzewa i Jan Szrajber, klasa 3e

       Dawid Gracz, klasa 3e

       Pomnik ofiar faszyzmu 1939-1945 na Ziemi Polickiej (Stanisław Kostrzewa)

       Pomnik upamiętniający Synów Izraela - ofiary KL Stutthof - Aussenlager Pölitz

     • "Szkoła pamięta" - wizyta klasy 2c na Cmentarzu Centralnym
      • "Szkoła pamięta" - wizyta klasy 2c na Cmentarzu Centralnym

      • Dnia 22 X 2019r. uczniowie klasy 2c wraz z wychowawcą odwiedzili miejsce pamięci - Pomnik Sybiraków na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wychowankowie uprzątnęli otoczenie pomnika, złożyli kwiaty i znicze. Działania przeprowadzono w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta".

       Tekst: Marek Matusiak, wychowawca klasy

       Zdjęcia: Julia Izdebska, Kornelia Puchalska

     • Sztuka wypowiedzi. Jak mówić do rzeczy i do ludzi? Klasa 1Ge w Książnicy Pomorskiej
      • Sztuka wypowiedzi. Jak mówić do rzeczy i do ludzi? Klasa 1Ge w Książnicy Pomorskiej

      • We wtorek, 15 października b.r., uczennice i uczniowie klasy 1Ge doskonalili swoją wiedzę z zakresu komunikacji językowej, uczestnicząc w zajęciach prowadzonych w Książnicy Pomorskiej przez znanego szczecińskiego lektora i mistrza słowa - Pana Stanisława Heropolitańskiego. Dwugodzinne spotkanie z pewnością wzbogaciło świadomość językową uczestników. Praktyczne rady na temat skutecznej komunikacji, sztuki budowania wypowiedzi z wykorzystaniem środków werbalnych i niewerbalnych oraz umiejętności autoprezentacji na pewno się przydadzą w praktyce. Zaplanowano kolejne zajęcia tego typu.

       Tekst: Anna Parchimowicz

       Zdjęcia: Jan Surudo

        

     • Integracja klas pierwszych
      • Integracja klas pierwszych

      • 3 października klasy 1gb i 1ge wyjechały na dwudniową wycieczkę integracyjną do nadmorskiego Rewala. Już w autokarze można było lepiej się poznać, ale był to tylko wstęp do korzystania z atrakcji wyjazdu. Na miejscu klasy wzięły udział w autorskiej zabawie pt. "Jaka to melodia" zorganizowanej przez animatorów wycieczki. Potem - w treningu brazylijskiego ju jitsu, podczas którego można było poznać podstawy i techniki tego sportu. Następnie część uczestników udała się na basen, zaś druga grupa poszła na spacer. Dzień pierwszy zakończyła huczna dyskoteka. Drugi dzień rozpoczął się trudnościami ze wstaniem z łóżka po niedospanej nocy i przepysznym śniadaniem. Następnie obie klasy wzięły udział w grze terenowej po całym nadmorskim miasteczku. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Pobierowa, gdzie uczniowie mieli okazję lepiej poznać się przy grach planszowych i zajęciach sportowych. Całą wycieczkę zakończyła wizyta w niezwykłym oceanarium w Międzyzdrojach, w którym młodzież poznała bliżej tajemnice podwodnego świata. Było to niezapomniane przeżycie, które na pewno wiele dało pierwszakom.

       Tekst: Maria Syty, klasa 1gb

       Zdjęcia: Jolanta Matuszczak

     • FUNDACJA "WYCHOWANIE BEZ PORAŻEK"
      • FUNDACJA "WYCHOWANIE BEZ PORAŻEK"

      • FUNDACJA "WYCHOWANIE BEZ PORAŻEK" SERDECZNIE ZAPRASZA 24.10.2019. NA BEZPŁATNĄ KONFERENCJĘ W SZCZECINIE PT. POKÓJ ZACZYNA SIĘ W RODZINIE współfinansowaną ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

        

       Nazwa „Pokój zaczyna się w rodzinie” jest przesłaniem, które ma prowokować do tematu znaczenia odpowiedzialnego rodzicielstwa i wychowania do pokoju w dzisiejszym świecie.

        

       Poznanie przez dorosłych postaw wychowawczych nawiązujących do pokoju i wdrażanie przez nich praktycznych umiejętności, opartych o nieagresywny sposób, jakim jest model Gordona, pomoże skutecznie zmieniać postawy, zachowania, sposób komunikacji czy rozwiązywania konfliktów. Obserwując te zmiany u dorosłych i doświadczając ich na sobie, dziecko będzie uczyło się przez naśladowanie, co wpłynie pozytywnie na proces jego rozwoju, dając pozytywne wzorce dla jego własnych postaw i zachowań w dorosłym życiu. A to z kolei wpłynie na kolejne pokolenia, które przecież wychowują dzieci, kiedy same stają się rodzicami. Ten mechanizm jest podstawą budowy obywatelskiego i zintegrowanego społeczeństwa, dla którego pokój jest celem nadrzędnym.

        

       CEL:

       1. Pokazanie i upowszechnianie pokojowych praktyk wychowawczych.

       2. Przedstawienie modelu Gordona jako profilaktyki i edukacji społecznej.

       3. Rozwijanie umiejętności i postaw wychowawczych opartych o pokojowy model dr. Thomasa Gordona.

       4. Wpływanie na kształtowanie społecznych postaw dzieci i młodzieży.

        

       Udział w konferencji jest całkowicie bezpłatny. Bardzo nam zależy na tym, by zarówno konferencja, jak i warsztaty pomogły uczestnikom w zrozumieniu naszego przesłania. Wierzymy, że budowanie świadomości, jaką niezwykle ważną rolę odgrywają rodzice w uczeniu współodczuwania u swoich dzieci, co jest jednym z fundamentów wychowania do pokoju, pomoże otworzyć im się na zdobywanie wiedzy i umiejętności, które w tym pomagają.

       Pomagają w dziecku budzić i rozwijać empatię, akceptację i szczerość w domu, szkole, pracy i innych dziedzinach życia, kiedy jest w rodzinie i kiedy w dorosłym życiu stworzy własną.

        

       PROGRAM:

       Część pierwsza – referaty

       15:15 – 15:30 Powitanie uczestników

       15:30 – 15:45 Wystąpienie Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pana Jarosława Rzepy

       15:45 – 15:50 Prezentacja sylwetki dr. Thomasa Gordona

       15:50 – 16:15 Referat Pani Joanny Ratajczak

       16:15 – 16:35 Referat Pani Katarzyny Antoniak

       16:35 – 17:00 Referat Pani Violetty Kruczkowskiej

       17:00 – 17:10 Podsumowanie

       17:10 – 17:30 Przerwa

       17:30 – 18:35 Warsztaty w grupach

        

       Część druga - warsztaty

       17:30 – 18:35 Grupa I - prowadzący Pan Piotr Kruczkowski

       17:30 – 18:35 Grupa II - prowadzący Pani Katarzyna Antoniak

       17:30 – 18:35 Grupa III - prowadzący Pani Violetta Kruczkowska

       17:30 – 18:35 Grupa IV - prowadzący Pan Piotr Chwalisz

        

       TEMATYKA REFERATÓW:

       „Pokój zaczyna się rodzinie. Co nam grozi jeśli zabraknie determinacji do działania.” - Joanna Ratajczak „Korzyści stosowania modelu Gordona z małymi dziećmi.” - Katarzyna Antoniak „Bez zwycięzców i bez pokonanych.” – Violetta Kruczkowska

        

       TEMATYKA WARSZTATÓW:

       „Pechowa dwunastka w komunikacji i dlaczego jej unikać, kiedy chcemy pomóc lub postawić granice dziecku.” – Violetta Kruczkowska „Model Gordona w służbie rodzica i nauczyciela.” – Piotr Kruczkowski „Jak nastolatki reagują na etykietowanie i czym je zastąpić.” – Piotr Chwalisz „Dlaczego małe dzieci mówią często nie.” - Katarzyna Antoniak

        

       Zapisy przez formularz na stronie www http://konferencja.gordon.edu.pl

     • Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego
      • Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

      • W poniedziałek, 7 października, w naszym liceum odbyły się wybory do RSU, poprzedzone czwartkową debatą kandydatów. W głosowaniu wzięło udział 630 uczniów. Najwięcej głosów zdobył Radek Dawidowski, uczeń klasy 2A, który został przewodniczącym RSU. Kolejnych dwoje kandydatów tj. Julia Izdebska z klasy 2C oraz Jakub Studenny z 2A będzie pełnić funkcję zastępców. Gratulujemy również Kasi Andrykowskiej z 2F, Oli Kozioł z 2E, Alicji Jemielity z 2E oraz Sarze Olkowskiej z 2E, które zasiądą w RSU jako przewodniczące sekcji.

       Tekst: Małgorzata Wenz, Opiekun RSU, zdjęcia: Zofia Trzaska

  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie