• Aktualności

      • MATURA 2020

      • DEKLARACJA maturalna !!!

       link do strony z aplikacją do wypełniania deklaracji (deklaracja.edu.pl);

       wypełnij uważnie deklarację maturalną;

       wypełnioną deklarację wydrukuj dwustronnie (na jednej kartce) (do drukowania wykorzystaj plik PDF pobrany z aplikacji lub otrzymany mailem);

       dostarcz osobiście podpisaną deklarację do sekretariatu.

        

       KOD SZKOŁY: 326201-1111W 

        

        

     • Absolwentka IX LO, AGNIESZKA GŁADZIK, wydała swoją trzecią powieść.
      • Absolwentka IX LO, AGNIESZKA GŁADZIK, wydała swoją trzecią powieść.

      • Absolwentka IX LO (z roku 2009), AGNIESZKA GŁADZIK, wydała swoją trzecią powieść. GRATULUJEMY!

       Zaprosiliśmy autorkę na spotkanie w naszej szkole wiosną 2020 roku. Warto jej powieść przeczytać już dziś (podobnie jak dwie wcześniejsze: Republika, Pomorzanie).

       O najnowszej powieści „Daleko od morza”:

       Europa tonie w powojennym chaosie. Trzydziestoletnia Marianna Palińska po długiej rekonwalescencji spowodowanej pobytem w obozie Ravensbrück wraca do Polski, aby odnaleźć swojego brata.
       Kobieta pomaga Niemcom, którzy pozostali w kraju, spisując ich historie, co pomaga jej odzyskać wiarę w siebie i pogodzić się z przeszłością.
       Jednocześnie podejmowane przez nią decyzję zaważą nie tylko na losie lekarki, ale także jej najbliższych. Powojenna zawierucha, trudne relacje międzyludzkie, a w tym wszystkim walka o człowieczeństwo, przyjaźń, a wreszcie miłość.

       Tekst: Anna Parchimowicz

        

       Agnieszka Gładzik, źródło: wszczecinie.pl

       Najnowsza powieść autorki, źródło: opetaniczytaniem.pl

     • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/ 2020
      • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/ 2020

      • Wakacje za nami, dziś w Dziewiątce oficjalnie otworzyliśmy kolejny rok szkolny. Pierwsze po długiej przerwie szkolne spotkanie zawsze ma dla nas wymiar szczególny: przede wszystkim z entuzjazmem witamy nowych uczniów. Tegoroczna uroczystość inauguracyjna zyskała walor historyczny. W treści apelu podkreślono doniosłą, osiemdziesiątą, rocznicę wybuchu II wojny światowej. W innym aspekcie – po wygaszeniu gimnazjum otwieramy nowy etap rozwoju naszej szkoły. Do historii przechodzi formacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Szczecinie. Przy Placu Mariackim znów mamy rozpoznawalne w mieście i regionie, renomowane IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino, którego tradycja zobowiązuje do zachowania wysokich standardów w postawie nauczycieli i uczniów.

       Młodzież, rodziców, pedagogów, pracowników administracji i obsługi gorąco powitała Dyrektor szkoły, Pani Monika Drozd, podkreślając w swoim przemówieniu wagę współdziałania wszystkich dla efektywnego wspierania rozwoju uczniów. Swoją uwagę skupiła, rzecz jasna, na młodzieży, zwracając się do każdego poziomu klas ze słowami powitania i posłaniem na najbliższy rok. Mówiąc min. o budzeniu własnej motywacji przez uczniów, wyartykułowała określenie znamiennej cechy funkcjonowania szkoły: uczeń jako podmiot współdziałający z dorosłymi ma wszelkie warunki do tego, by realizować własne potrzeby i pasje poznawcze w klimacie demokratycznego dialogu i poszanowania jego indywidualności – co skutkuje tym, że w szkole można czuć się spełnionym i szczęśliwym. Tego w imieniu własnym i całego grona pedagogicznego życzyła młodzieży.

       Reprezentanci nowo przybyłych uczniów, zgodnie ze zwyczajem, złożyli uroczyste ślubowanie oraz wiązankę kwiatów przed tablicą pamiątkową, który to gest symbolizuje szacunek dla tradycji szkoły i jej przyjęcie. Spotkanie zakończyła Pani Dyrektor, Monika Drozd, anonsując, w szczególności klasom pierwszym, wicedyrektorów szkoły – w naszym gronie witamy ciepło Panią Agnieszkę Kajtowską, która od 1 września pełni tę funkcję we współpracy z Panią Anetą Czaykowską.

       Naszym uczniom życzymy bardzo pomyślnego roku szkolnego!

       Tekst: Romuald Kuźmitowicz

       Zdjęcia: Zofia Trzaska

      • Dyplomy DSD I

      • Zapraszamy do sekretariatu po odbiór dyplomów DSD I.

     • Sukces absolwentki IX LO
      • Sukces absolwentki IX LO

      • Z wielką radością i dumą przyjmujemy wiadomość o powodzeniu i dokonaniach naszej absolwentki, Pani Ilony Janyst, w przemyśle filmowym, która gra główną rolę w hollywoodzkiej produkcji "No Second Chances". W artykule zamieszczonym na portalu WSZCZECINIE.PL aktorka z sentymentem wspomina lata spędzone w naszym mieście, akcentując również doświadczenia wyniesione z Dziewiątki.

       https://wszczecinie.pl/aktualnosci,absolwentka_szczecinskiego_liceum_w_amerykanskiej_produkcji_filmowej,id-32536.html

       Pani Ilono! Dziękujemy za pamięć, gratulujemy dokonań, kibicujemy Pani na drodze kariery!!! 

       Tekst: Romuald Kuźmitowicz

        

       Kadr z filmu "No Second Chances", źródło: wszczecinie.pl, HALINA JASIŃSKA PHOTOGRAPHY/SOWA MARKETING

      • Zebranie rodziców

      • Spotkania rodziców z wychowawcami odbędą się 12.09.2019r. o godzinie 17.00.

       Serdecznie zapraszamy.

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

      • 2 września 2019r. (poniedziałek)
       godzina 12:00 (boisko szkolne).

     • Sekretariat w czasie wakacji
      • Sekretariat w czasie wakacji

      • Od 24 lipca do 14 sierpnia 2019r. sekretariat będzie nieczynny.

       W tym czasie w szkole  będzie pełniony dyżur kancelaryjny w godzinach 9.00-14.00.

       (Możliwe będzie składanie podań i uzyskanie informacji.Termin załatwienia spraw do 30 dni).

     • Lista podręczników - rok szkolny 2019 / 2020
      • Lista podręczników - rok szkolny 2019 / 2020

      • Uwaga uczniowie klas pierwszych! "Wybór poziomu podręcznika do języka obcego nastąpi we wrześniu"             >>Lista podręczników

        

      • Odbiór świadectw dojrzałości

      • 4 lipca 2019r.  godz. 11.00

       3A - s. 102,    3B - s. 103,    3C - s. 105,
       3D - s. 101,    3E - s. 106

       ABSOLWENCI z lat ubiegłych – sekretariat.
        

        

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego
      • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

      • 19 czerwca zakończył się rok szkolny 2018/ 2019. Uroczystość, z wręczeniem nagród i świadectw, celebrowaliśmy tego dnia dwukrotnie: najpierw dla liceum, później dla gimnazjum. Apel licealistów uświetnili swą obecnością przedstawiciele Partnerów szkoły – uczelni sprawujących patronat naukowy nad klasami IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino: Pani dr Wioletta Piegzik z Katedry Filologii Romańskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, Pan prof. dr hab. Piotr Borkowski z Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej i Pan prof. dr hab. inż. Piotr Niedzielski, Prezes Zarządu Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Szczecinie, wykładowca na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego.

       Słowo wstępne, podziękowania za efekty tegorocznej współpracy wygłosiła Dyrektor Szkoły, Pani Monika Drozd. Przedstawiciele uczelni również dokonali podsumowań, wyrażając bardzo pochlebne opinie na temat szkoły i dotychczasowej kooperacji, która rokuje doskonałe szanse rozwoju. Uczeń klasy 1a z rąk Pana prof. dra hab. inż. Piotra Niedzielskiego otrzymał pisemne gratulacje i nagrodę za udział w projekcie międzynarodowym LINCE-PL "Zaslużeni dla nauki i techniki spod znaku gryfa”. Najwybitniejszym uczniom IX LO – którzy uzyskali najwyższe średnie ocen – Pan prof. dr hab. Piotr Borkowski wręczył nagrody Rektora Akademii Morskiej. Najlepsi i najaktywniejsi uczniowie z rąk Dyrektor Szkoły, Pani Moniki Drozd, odebrali powinszowania, świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe, zaś laureaci i finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych – nagrody pieniężne ufundowane przez Radę Rodziców Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Szczecinie. Uczniowie klasy 1a otrzymali także nagrody za udział w projekcie edukacyjnym "Kształtowanie przestrzeni". Po apelu młodzież spotkała się w zespołach klasowych, by wraz z wychowawcami uczcić i podsumować rok nauki w liceum.

       Szczególny wymiar zyskała uroczystość zakończenia roku szkolnego w gimnazjum, które wiąże się z zamknięciem ważnego rozdziału w rozwoju ZSO nr 6 w Szczecinie. Dyrektor Szkoły, Pani Monika Drozd, wicedyrektor, Pani Aneta Czaykowska, przedstawiciel Rady Samorządu Uczniowskiego, Marcel Sowński, w swoich przemówieniach na temat aktywności i osiągnięć gimnazjalistów podkreślili wartości edukacyjne i społeczne, jakie reprezentowało Gimnazjum nr 42 w Szczecinie. Słowa podziękowań dla dyrekcji, wychowawców, nauczycieli i uczniów gimnazjum wypowiedziała Przewodnicząca Prezydium Rady Rodziców, Pani Joanna Milkiewicz, wręczając laureatom konkursów kuratoryjnych, których tego roku mamy szczególnie wielu, nagrody pieniężne ufundowane przez Radę.

       Ostatnich Absolwentów gimnazjum żegnamy z żalem, ale i niekłamaną satysfakcją, czego uzasadnieniem są bardzo wysokie wyniki nauczania, znakomite oceny końcowe uczniów, jak również, co zaakcentowała Dyrektor Szkoły, bardzo satysfakcjonujące rezultaty tegorocznego Egzaminu Gimnazjalnego. Wspaniali Absolwenci są z całą pewnością najlepszą wizytówką naszej szkoły, a wymierne efekty nauczania – mocnym argumentem, by kontynuować naukę w IX Liceum Ogólnokształcącym przy Placu Mariackim w Szczecinie.

       Tekst: Romuald Kuźmitowicz

       Zdjęcia: Zofia Trzaska, Julia Szymankiewicz, Antoni Gołąbek

        

     • Nagrody Prezydenta Miasta Szczecin
      • Nagrody Prezydenta Miasta Szczecin

      • 18 czerwca b. r. dwadzieścia troje naszych uczniów z rąk Prezydenta Miasta Szczecin, Pana Piotra Krzystka, odebrało stypendia za wybitne osiągnięcia w nauce. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się w Auli I Liceum Ogólnokształcącego. W minionym już roku szkolnym uczniowie Gimnazjum nr 42 z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino po raz kolejny zdobyli najwyższe laury w ogólnopolskich olimpiadach i konkursach. Laureatom Nagród Prezydenta Miasta Szczecina serdecznie gratulujemy!

       Informacja i zdjęcia: Aneta Czaykowska

       Redakcja tekstu: Romuald Kuźmitowicz

     • Rejs IX LO
      • Rejs IX LO

      • 18 czerwca 2019 r. młodzież IX LO brała udział w rejsie po porcie. Na pokład zaprosiły uczniów dwa jachty żaglowe biorące udział w Dniach Morza w Szczecinie: s/y Bryza H oraz s/y Zawisza Czarny. Bryza H to zabytkowy drewniany żaglowiec z 1952 roku o powierzchni żagli 180 m2 (ożaglowanie typu kecz). Kilka lat temu przeszedł remont, otrzymał między innymi nowy bezanmaszt (to ten z tyłu), mogliśmy więc podziwiać piękne  drewniane wyposażenie. Załogę stanowi 14 osób, 24 osoby mogą brać udział w krótkich rejsach jako pasażerowie. Zawisza Czarny (1952) to trzymasztowy szkuner (z ożaglowaniem Va Marie). Liczba osób załogi: 46. Po gruntownym remoncie w 1980 roku realizuje cele statutowe harcerstwa, m.in. przewozi co roku Betlejemskie Światło Pokoju. Ma także na koncie trudną i niebezpieczną akcję ratowania rozbitków w okolicy Bermudów i może się poszczycić dwukrotnym opłynięciem Przylądka Horn.

       Dzięki uprzejmości kapitanów obu jednostek uczestnicy rejsu przeżyli przygodę żeglarską na spokojnych wodach Odry. Dowiedzieli się jak wygląda życie na żaglowcu i poznali ciekawostki żeglarskie. Zobaczyli także Szczecin od strony wody, od Wałów Chrobrego do wieży widokowej na Gocławiu. Oglądali urządzenia stoczni remontowej, doki pływające, pochylnię Wulkan oraz infrastrukturę przeładunkową. Dodatkową atrakcją była możliwość podziwiania innych jednostek goszczących w Szczecinie, z największym STS Juan Sebastian de Elcano z Hiszpanii, z 200 osobami załogi, który zawinął po raz pierwszy w historii do polskiego portu, oraz STS Fryderykiem Chopinem.

       Dziękujemy za ugoszczenie nas i życzymy stopy wody pod kilem!

       Tekst: Maciej P. Wasielewski

       Zdjęcia: Aneta Czaykowska, Anna Parchimowicz, Miłka Stankiewicz

     • Lektura szkolnej gazety
      • Lektura szkolnej gazety

      • Drodzy Czytelnicy!

       Na blogu szkolnej gazety znajdziecie zarchiwizowane tegoroczne numery "IX Wrót" - łącznie z ostatnim, którego premiera odbyła się przed kilkoma dniami:

       https://ix-wrota.blogspot.com/2019/

       Zachęcamy do lektury!

       Romuald Kuźmitowicz z Redakcją

       Rysunek Aleksandry Kozioł z kl. 1e przeznaczony na okładkę majowo-czerwcowego numeru gazety

     • Wykłady pod patronatem Wydziału Filologicznego US
      • Wykłady pod patronatem Wydziału Filologicznego US

      • We środę, 12 czerwca 2019r., uczniowie klas 2A, 2B, 2C, 2E, 2F i 1A pod opieką nauczycieli języka angielskiego uczestniczyli w cyklu wykładów zorganizowanych przez Instytut Anglistyki oraz Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, z którym IX Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie współpracuje w ramach podpisanej w bieżącym roku umowy patronackiej:

       1. „Varieties of English” – dr Sylwester Jaworski (Zakład Języków i Kultur Celtyckich IA),
       2. „The history of the English language” – dr Monika Skorasińska (Zakład Języków i Kultur Celtyckich IA),
       3. „Przekaz medialny – błędy językowe” – dr Agnieszka Szlachta (Zakład Mediów i Komunikowania IPiDz),
       4. „Travellin’ thru the USA” – mgr Tomasz Obiała (Zakład Metodyki Nauczania Języka Angielskiego IA).
         

       Informacja i zdjęcia: Wioleta Morszczyn-Snop
       Tekst: Romuald Kuźmitowicz

        

     • Debata w rocznicę wyborów czerwcowych 1989 roku
      • Debata w rocznicę wyborów czerwcowych 1989 roku

      • Dnia 10 czerwca 2019r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w debacie oksfordzkiej poświęconej wyborom czerwcowym z 1989 roku. Debata odbyła się w Centrum Dialogu Przełomy na Placu Solidarności.

       Zespół naszego liceum w składzie: Marcin Czarnik (1c), Kacper Olejarczyk (1c), Łukasz Szypka (1a) i Mateusz Dymerski (2c) wygrał debatę, pokonując drużynę z IV LO.

       Uczniowie nasi zaprezentowali się bardzo dobrze. Serdeczne gratulacje!

       Tekst i zdjęcie: Marek Matusiak

     • Program Edukacyjny „Kształtowanie Przestrzeni”
      • Program Edukacyjny „Kształtowanie Przestrzeni”

      • Klasa 1a (o profilu matematyczno-informatycznym) w roku szkolnym 2018/2019 brała udział w projekcie architektonicznym „Kształtowanie przestrzeni”. Jest to program edukacyjny Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do uczniów liceów i techników.

       Program projektu skupia się na naszym otoczeniu przestrzennym – środowisku zurbanizowanym, obejmującym przestrzeń domu i mieszkania, obszary publiczne w bliskim sąsiedztwie oraz wybrane elementy historii architektury.

       Przypominamy, że 25 stycznia 2019r. pod kierunkiem specjalistów uczniowie klasy 1a m.in. realizowali godzinne zajęcia z rysunku CAD i rysunku odręcznego, a 31 maja 2019r. w Urzędzie Miasta w Szczecinie wzięli udział w uroczystej gali zakończenia projektu.

       Przedsięwzięcie podsumował artykuł w "Głosie Szczecińskim":

       Link do artykułu.

       Tekst: Małgorzata Kiełbasa

       Zdjęcia: Monika Drozd, Małgorzata Kiełbasa

     • Święto Szkoły
      • Święto Szkoły

      • Od 1984 roku Nasza szkoła nosi zaszczytne miano - IX Liceum Ogólnokształcące imienia Bohaterów Monte Cassino. 31 maja 2019 roku świętowaliśmy w szkole pamięć o historycznych wydarzeniach, które w maju 1944 roku rozegrały się we Włoszech z udziałem polskich żołnierzy. Żołnierze Ci - dziś kombatanci, których ze wzruszeniem gościmy w progach szkoły - udowodnili wtedy swoją odwagę i patriotyzm. Jak co roku uhonorowaliśmy te wartości podczas uroczystego apelu, w którym wzięli udział kombatanci, uczniowie i nauczyciele. Apel Poległych przypomniał ogrom poświęcenia i odwagi, dzięki którym Polacy 75 lat temu zwyciężyli pod Monte Cassino.

       Święto Szkoły to również wspaniała możliwość, by przypominać losy historycznego budynku, w którym mieści się Nasze liceum - ciekawy wykład dotyczący tej tematyki wygłosiła w trakcie uroczystego spotkania pani doktor Agnieszka Borysowska z Książnicy Pomorskiej. Dzięki współpracy szkoły z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego mieliśmy również przyjemność gościć tego dnia panią profesor Swietłanę Niewzorową z Katedry Filologii Romańskiej US.

       Święto Szkoły to przede wszystkim ważny dzień dla uczniów - przygotowali oni montaż poetycko-muzyczny związany z tematyką wojenną, brali udział we wciągającej grze terenowej i historycznych grach planszowych na temat bitwy pod Monte Cassino. Na szkolnym boisku odbył się również koncert pieśni patriotycznych, w którym młodzież występowała solo lub zespołowo. Jednak najbardziej wyjątkowym doświadczeniem tego dnia jest dla uczniów i nauczycieli możliwość spotkania z kombatantami, rozmowy z Nimi - to dla nas zaszczyt i niezwykła szansa na poznanie osobistej strony Wielkiej Historii...

       Tekst: Miłka Stankiewicz, zdjęcia: Antoni Gołąbek 2c, Zuzanna Knapik 3gb

  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie