• Aktualności

     • „Dni portu w szkole”
      • „Dni portu w szkole”

      • 6 grudnia 2022r. przedstawiciele Redakcji szkolnej gazety „IX Wrota” wzięli udział w uroczystości przyjęcia do służby nowej jednostki w Porcie Szczecin na zaproszenie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, który jest organizatorem „Dni portu w szkole”. Jest to projekt edukacyjny mający na celu propagowanie wiedzy na temat działalności Portu oraz wspieranie edukacji ekologicznej i medialnej w szkołach. W ramach umowy podpisanej w październiku 2022 roku szkoła otrzymała za realizację projektu 5000 złotych.

       Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili wiceminister infrastruktury, Pan Grzegorz Witkowski i wojewoda zachodniopomorski, Pan Zbigniew Bogucki. Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w niecodziennej ceremonii podniesienia bandery oraz chrztu statku „Strażak-28”, a także możność zwiedzenia jednostki, której uruchomienie znacząco wspomoże bezpieczeństwo na polskich wodach morskich i usprawni pracę portów w Szczecinie, Policach i Świnoujściu. Inwestycja została zrealizowana z dopływem poważnych środków z Unii Europejskiej, z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

       Dziękujemy za gościnę i możność bliższego zapoznania się z nowym Partnerem szkoły w ramach realizacji wspólnego projektu.

       Tekst: Romuald Kuźmitowicz, koordynator projektu w IX LO

       Zdjęcia: Maja Fechner 1B, Antonina Górka 2C, Olga Kaczor 3F – redaktorki „IX Wrót”

     • Dzień Niepodległości
      • Dzień Niepodległości

      • Z okazji Dnia Niepodległości uczniowie IX LO pięknie przystroili szkołę oraz wspólnie o godzinie 11:11 odśpiewali Hymn Polski.

     • Kiermasz „IX Wrót”
      • Kiermasz „IX Wrót”

      • 7 XI 2022r. Redakcja szkolnej gazety „IX Wrota” urządziła charytatywny kiermasz, by zebrać środki na wsparcie dla zwierząt - podopiecznych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Szczecinie.

       W  szkolnym bufecie można było zakupić porcje pysznych ciast, ciasteczek oraz rękodzieło: kartki pocztowe, zakładki do książek, gipsowe serca…

       W imieniu obdarowanych i własnym dziękujemy darczyńcom za bardzo pozytywną odpowiedź i serdeczny uśmiech. Zebraliśmy 550 zł.

       Romuald Kuźmitowicz wraz z Redakcją

       Zdjęcia: Julia Żelepień 3F

      • Informacje na temat systemy wynajmu szafek szkolnych dla uczniów

      • Drodzy uczniowie, poniżej przekazujemy szczegółowe informacje na temat wynajmu szafek szkolnych.

       1. Wynajem możliwy będzie od 1 września do 15 października. Po tym czasie zamykamy możliwość wynajmu na dany rok.
       2. Wynajem odbywa się tylko za pośrednictwem naszej strony www.perfect-box.pl
       3. Aktualnie można zapisać się na listę oczekujących aby otrzymać przypomnienie e-mail o uruchomieniu możliwości wynajmu.
       4. Aby zapisać się na takową listę wystarczy wejść na naszą stronę do zakładki wynajmij
       5. Wynająć można tylko na 1 rok z góry, jednakże każdego roku od 1 - 14 czerwca jest możliwość przedłużenia wynajmu szafki z opcją pozostania w tej samej szafce, na kolejny rok.
       6. Szafki będą przydzielane losowo przez system.
       7. Ze wszystkimi problemami z szafkami czy pytaniami prosimy kierować się bezpośrednio na adres e-mail biuro@perfect-box.pl
       8. Osoby nie planujące przedłużyć wynajmu na kolejny rok zobowiązane są do rozliczenia się z kluczyków na koniec okresu wynajmu. Kluczyki będzie trzeba wrzucić przez specjalnie przygotowany otwór w szafce nr 247.
       9. Każdy z wynajmujących otrzyma 2 kluczyki do jednej szafki. W przypadku zgubienia jednego z kluczy, wynajmujący zobowiązany jest dorobić go na własny koszt.
       10. Kluczyki będą wysyłane do uczniów przy pomocy listu poleconego Pocztą Polską na wskazany adres w zamówieniu.
       11. Pobieramy kaucję zwrotną w wysokości 25 zł za kluczyki. Kaucja zwracana jest po wypełnieniu formularza zwrotu na naszej stronie www, w którym wskazuje się nr rachunku bankowego. Na naszej stronie jest dokładna instrukcja jak to wykonać, krok po kroku.
     • Uczniowie IX LO w Szczecinie na wystawie w Trafostacji Sztuki
      • Uczniowie IX LO w Szczecinie na wystawie w Trafostacji Sztuki

      • 3 XI 2022r. klasa 3C z inicjatywy Pani Profesor Anny Bieniasz obejrzała wystawę Natalii Romik „KRYJÓWKI. ARCHITEKTURA PRZETRWANIA” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

       Ekspozycję, powstałą w kooperacji z warszawską Zachętą, poświęcono jednemu z zagadnień holokaustu: historii Żydów ukrywających się przed Zagładą w każdy dostępny w ekstremalnych okolicznościach sposób. Wystawa artefaktów będących swoistym przetworzeniem i dokumentem osobistego kontaktu wielu artystów z obiektami-dokumentami – materialnymi „świadkami” walki człowieka o przetrwanie – urasta do rangi symbolu o głęboko humanistycznym i antywojennym czy wręcz pacyfistycznym przesłaniu. Każdy zresztą z osobna czyta się jako symbol, przy zachowaniu świadomości i odczucia fizyczności dzieł, najczęściej odlewów lub odcisków zwyczajnych przedmiotów lub fragmentów przestrzeni, które chroniły znękanych Żydów przed niechybną śmiercią: ułamek ściany z piwnicy, w której potajemnie zamieszkali, odcisk kory drzewa, które stało się dyskretną kryjówką, odcisk korytarza jaskini, szafa z rysunkami młodej osoby, za pomocą których ta wyraziła emocje kipiące w sytuacji traumatycznego „przechowywania się”…

       Pokryte srebrem rzeźby robią wstrząsające wrażenie i są hołdem dla ludzkiego życia, dla heroizmu Żydów zdeterminowanych, by przetrwać. Integralną część wystawy stanowią pomieszczone w gablotach dokumentacje: oryginalne przedmioty pozostałe po ofiarach holokaustu, kopie osobistych dokumentów, zdjęcia historyczne i współczesne – utrwalające proces badawczy, którego wynikiem jest ekspozycja Natalii Romik.

       Więcej o wystawie przeczytać można na stronie Trafostacji:

       Natalia Romik Kryjówki. Architektura przetrwania — TRAFO | TRAFOSTACJA SZTUKI

       Na nas, uczniach i nauczycielach, zrobiła piorunujące wrażenie, zasiewając wiele cennych refleksji, będących punktem wyjścia do rozmów na temat wagi utrwalania pamięci o trudnej przeszłości naszych przodków.

       Za oprowadzanie po ekspozycji, konieczny i bardzo wartościowy komentarz, dziękujemy Panu Andrzejowi Witczakowi i Pani Adzie Kusiak z Trafostacji Sztuki.

       Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz

     • Szkoła Pamięta - 2a
      • Szkoła Pamięta - 2a

      • Uczniowie klasy 2a wraz z wychowawcą 2 listopada wybrali się na Cmentarz Centralny w ramach akcji „Szkoła Pamięta”.

       Celem naszego wyjścia było upamiętnienie poległych i zamordowanych żołnierzy, zapalenie zniczy przy pomnikach: Sybiraków, „Tym którzy nie powrócili z morza”.
       Uczniowie wyposażeni w rękawiczki i worki uporządkowali zanidbane i opuszczone groby.

       #SzkołaPamięta

     • Szkoła Pamięta - 2D i 1A
      • Szkoła Pamięta - 2D i 1A

      • Uczniowie klasy 2D i 1A IX LO w ramach projektu “Szkoła pamięta” wybrali się 2 listopada 2022 na Cmentarz Centralny w Szczecinie  i złożyli hołd nieżyjącym kombatantom i bohaterom walczącym za wolną Polskę. Uczniowie zapalili znicze na kwaterze zasłużonych, przy pomniku Kombatantów i pomordowanych w Katyniu i niemieckich obozach koncentracyjnych. Cześć ich pamięci !

     • Genialne miejsca II edycja - konkurs
      • Genialne miejsca II edycja - konkurs

      • Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej drugiej edycji konkursu Geniallne Miejsca!

       W ubiegłym roku szkolnym stworzyliście fantastyczną mapę ciekawych, geniallnych miejsc, gdzie warto zajrzeć w czasie lekcji, a także po zajęciach. Ufamy, że ta mapa zainspiruje Was do wycieczek szkolnych, klasowych czy rodzinnych.

       Chcemy stworzyć z Wami więcej takich miejsc!

       Dlatego zapraszamy w tym roku do 2 edycji Konkursu!

       Konkurs polega na przygotowaniu prezentacji w postaci gry lub escape-roomu (w aplikacji genially) na temat miejscowości, okolicy, gdzie znajduje się Placówka uczniów.

       Praca może przedstawiać postać związaną z regionem, ciekawe miejsce historyczne lub przyrodnicze, legendę, miejsce kultu.

       W Pierwszej edycji powstała mapa Geniallnych miejsc (dostępna poniżej). Zapraszamy do zwiedzania!

       Organizatorem konkursu „Geniallne Miejsca” jest Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz działająca w jego ramach Sekcja Informatyki Szkolnej.Partnerami konkursu są EduTriki, Nieprzeciętna Polonistka wraz z Ambasadorami Genially w Polsce.

        

       Więcej informacji znajdziesz na stronie: 

       www.sis.pti.org.pl

     • StetiMUN
      • StetiMUN

      • Uczniowie Dziewiątki wzięli udział w StetiMUN

       W dniach 20-22.10.2022 r. uczniowie IX LO brali udział w konferencji StetiMUN - Szczecin Model United Nations, czyli konferencji modelowych obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych organizowanej przez uczniów IILO w Szczecinie.

       Obrady odbywały się wyłącznie w języku angielskim, a nasi uczniowie wcielili się w role prawdziwych delegatów różnych państw, reprezentując ich stanowisko w wybranych komitetach.

       Brawo młodzi, zdolni i zaangażowani!

     • Młodzieżowa Rada Miasta Szczecin
      • Młodzieżowa Rada Miasta Szczecin

      • Kacper Standela (kl. 3c) został nowym reprezentantem IX LO w Młodzieżowej Radzie Miasta Szczecin kadencji 2022/2023!

       Gratulujemy i życzymy powodzenia!

       Wraz z kończącą się kadencją 2021/2022 wygasł mandat naszej uczennicy Zofii Stasińskiej, która pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin.

       Dziękujemy za godną reprezentację naszego liceum!

     • Spotkanie autorskie z Panem Leszkiem Hermanem
      • Spotkanie autorskie z Panem Leszkiem Hermanem

      • W piątek, 21 października 2022r., w IX LO w Szczecinie odbyło się spotkanie autorskie z Panem Leszkiem Hermanem w ramach promocji najnowszej Jego powieści, „Szachownica” (Wydawnictwo Muza). Żywiołową rozmowę z pisarzem, z aktywnym udziałem młodzieży, poprowadziła Pani Małgorzata Dzieciniak (Kultura ze Smakiem – Impresariat Artystyczny).

       To wyjątkowa okazja gościć w szkole człowieka pióra, z niemałym dorobkiem, którego książek wyczekują czytelnicy w różnym wieku: miłośnicy prozy sensacyjnej, kryminalnej, wpisującej się w bogatą tradycję literatury przygodowo-awanturniczej. Z całą pewnością było to spotkanie inspirujące, pogłębiające wiedzę i świadomość młodych czytelników (również otwierających się na pisanie) na temat mechanizmów procesu twórczego. Przede wszystkim jednak mieliśmy okazję obcować z niebanalnym człowiekiem, osobowością artysty, który głęboko analizuje rzeczywistość, jakiej doświadcza, przekuwając swoje ludzkie doświadczenie, swoją wrażliwość w nowy świat, własny, ale też dzielony z innymi: w literaturę.

       Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Dzieciniak i Panu Leszkowi Hermanowi – za inicjatywę, otwartość w kontakcie ze szkołą i piękną pracę związaną ze spotkaniem. Pani Dzieciniak poprowadziła wydarzenie w sposób wyważony, a jednocześnie naturalny i niezwykle ciekawy, zaś Pan Herman z wdziękiem i w spontaniczny sposób wszedł w rytm rozmowy, z łatwością komunikując się z młodymi odbiorcami. Licealiści niezwykle pochlebnie i z entuzjazmem wypowiadają się o tym spotkaniu, zatem zdecydowanie spełniło swoją rolę. Z pewnością wielu uczniów sięgnie teraz po książki Pana Leszka Hermana. Takie sytuacje – żywego kontaktu z ludźmi kultury, bogatymi i intrygującymi osobowościami – są dla szkoły nie do przecenienia.

       Strona Pisarza na FB: Leszek Herman | Facebook

       O nowej powieści, „Szachownica”: Szachownica | Nowości Kategorie \ Kryminał, Sensacja, Thriller | Tytuł sklepu zmienisz w dziale MODERACJA \ SEO (muza.com.pl)

       Tekst: Romuald Kuźmitowicz                                              

       Zdjęcia: Aneta Czaykowska, Romuald Kuźmitowicz                                              

        

     • VII - Edycja Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
      • VII - Edycja Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

      • Zaproszenie do udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.

       Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny w Warszawie otworzyła kolejną edycję Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Zachęcamy do rejestracji wszystkich uczniów naszej szkoły pasjonujących się kinem i jego rolą w świecie.

       Temat przewodni tegorocznej edycji to: „Między filmem dokumentalnym a fabułą”. Rejestracja uczestników trwa do 10 listopada 2022r.

        

       Więcej informacji w linku poniżej

     • Dzień Edukacji Narodowej
      • Dzień Edukacji Narodowej

      • Z okazji Święta Edukacji Narodowej pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia Szanownej Dyrekcji, Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom naszej szkoły.

        

       W tym szczególnym dniu pragniemy podziękować za trud i pracę wkładaną przez Was każdego dnia, wspomagając nas w ścieżce ku dorosłości. Życzymy wam siły, radości i cierpliwości w zawodzie, a także sukcesów i spełnionych marzeń w życiu prywatnym.

       Dziękujemy!

       Samorząd Uczniowski oraz Uczniowie IX LO

      • IV WOJEWÓDZKA OLIMPIADA MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA Z ELEMENTAMI INFORMATYKI

      •  O PUCHAR DYREKTORA IX LO W SZCZECINIE

       Serdecznie zapraszamy uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego do wzięcia udziału w IV Wojewódzkiej Olimpiadzie Matematyczno-Przyrodniczej z Elementami Informatyki o Puchar Dyrektora IX LO w Szczecinie. Olimpiada odbędzie się 14 kwietnia 2023r.

        

       Tak jak w poprzednich edycjach staramy się o:

       · patronat Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

       · patronat Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty

       · patronat Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego

       · zamieszczenie zawodów w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych

        

       Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej

       · dofinansowanie nagród przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

        

       Czekamy na zgłoszenia do 31.03.2023r.

      • NAGRODY PREZYDENTA MIASTA SZCZECIN

      • 22 czerwca 2022 w Auli I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Szczecin. Pan Prezydent Piotr Krzystek wręczał nagrody uczniom za wybitne osiągnięcia w nauce, wśród  których znaleźli się również nasi stypendyści:  Mark Klemm - kl.2D, Marcin Mickiewicz - kl.3PD, Szymon Żukowski - kl. 3GC (a obecnie już absolwent), Bartosz Skuza - kl. 3GB (obecnie również absolwent). Gratulujemy Naszym Stypendystom i życzmy dalszych sukcesów!

     • Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej
      • Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej

      • „Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej”

       Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej zasłużoną dla Szczecina postać wybitnego malarza OKRESU BIEDERMEIERU, wieloletniego nauczyciela Gimnazjum Fundacji Mariackiej - Augusta Ludwiga Mosta - była dla nas – uczniów Dziewiątki – niezwykle odkrywcza i inspirująca.

       Historia artysty i IXLO, mające tak wiele wspólnego, stała się mniej odległa. Arcyciekawy wykład dr Gwiazdowskiej sprawił, że mieszczańska sztuka, tak często deprecjonowana i obśmiewana przez wielu artystów, zyskała w naszych oczach nobilitację.

       Uczniowie klasy humanistycznej 3Pc w Dziewiątce

  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62 (nieczynny)
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie