• Aktualności

     • Debata Oksfordzka
      • Debata Oksfordzka

      • Dzisiaj, uczniowie z klasy 3a o profilu matematyczno-informatycznym, brali udział w debacie oksfordzkiej na temat sztucznej inteligencji oraz jej zalet i zagrożeń.

       W debacie z ramienia naszej szkoły udział wzięli Alicja Gibutowska, Aleksandra Białach Kornel Karpiński oraz Magdalena Gospodarek (uczennica VII LO). Debata odbyła się na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT. Organizatorem wydarzenia był Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą i zaangażowaniem i otrzymali gratulacje od wielu zaproszonych gości. Bardzo dobry wynik został osiągnięty dzięki przygotowaniu naszej reprezentacji przez Panią Profesor Joannę Sadłowską. Całą debatę można obejrzeć na youtube.

       Wsparciem mentalnym dla debatantów byli: koledzy, koleżanki z klasy oraz wychowawczyni.


       Tekst:Alicja Gibutowska, klasa 3a.

     • Festyn szkolny
      • Festyn szkolny

      • Festyn w ,,Dziewiątce" już za nami!

       Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie na spotkanie w gronie przyjaciół ,,Dziewiątki".

       Rodzicom, uczniom i nauczycielom IXLO, a w szczególności darczyńcom oraz osobom, które nabyły przedmioty podczas aukcji- DZIĘKUJEMY!

       Cieszymy się, że byliście z nami!

     • "WYPRAWA DO ŹRÓDŁA"- Edycja I
      • "WYPRAWA DO ŹRÓDŁA"- Edycja I

      • DRODZY LICEALIŚCI,

        

       biblioteka szkolna zaprasza do udziału w pierwszej edycji akcji pn. "WYPRAWA DO ŹRÓDŁA", która odbędzie się 16 listopada b.r. w Książnicy Pomorskiej. Organizatorami przedsięwzięcia są: Archiwum Państwowe w Szczecinie i Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie.

       Podczas corocznych wypraw będziemy odkrywać różnorodne źródła historyczne: kroniki, pamiętniki, wspomnienia, spisy kazań, dzieła literackie.

       W tym roku przypada 800, rocznica śmierci Wincentego Kadłubka-biskupa krakowskiego i polskiego kronikarza, oraz 500.rocznicaurodzin księcia Bogusława X. Akcja polega na wspólnym czytaniu dziejów Polski i Pomorza zapisane w kronikach. W ramach akcji przypomniane zostaną sylwetki Galla Anonima, Wincentego Kadłubka czy Jana Długosza. Będzie to okazja by poznać bogate zasoby Archiwum Państwowego w Szczecinie , a także losy Książąt Pomorskich i Księstwa Pomorskiego opisane przez PAULA FRIEDEBORNA (1572-1637) -SEKRETARZA, RAJCY I BURMISTRZA SZCZECINA.

       Uczestnicy z danej szkoły otrzymają wybrany przez organizatora fragment kroniki. Prezentacja poszczególnych fragmentów zajmie maksymalnie 4 minuty. Forma prezentowanego fragmentu jest dowolna. Tekst może być czytany przez kilku wykonawców. Pomiędzy czytaniem odbędą się prelekcje na następujące tematy: Dzieje i znaczenie kronikarstwa w Polsce i na Pomorzu, Najsłynniejsi kronikarze.

       Co można znaleźć w zasobach archiwum i Książnicy Pomorskiej?, kronika Friedeborna jako ważne źródło informacji o książętach pomorskich i ich relacjach z królami Polski.

       NASZA SZKOŁA ZOSTAŁA PRZYJĘTA DO UDZIAŁU W PIERWSZEJ EDYCJI-UDAŁO SIĘ !!!, chociaż liczba szkół była ograniczona i liczyła się kolejność zgłoszeń.

       BARDZO GORĄCO ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W TYM PRZEDSIEWZIĘCIU.

        

       Uczniowie chętni w reprezentowaniu szkoły  proszeni są o  zgłaszaniesię do biblioteki szkolnej do końca października. 

       Organizatorem udziału uczniów z naszej szkoły w  w/w akcji jest:

       Anna Brzezin-Bujnowska, nauczycielka bibliotekarka.

      • KONKURS LITERACKI I PLASTYCZNY

      • KONKURS LITERACKI I PLASTYCZNY Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO ŚWIĘTA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

       Z okazji MIĘDZYNARODOWEGO ŚWIĘTA BIBLIOTEK SZKOLNYCH,  odbywającego się w naszej szkole w dniach 19.10-26.10. 2023 r. biblioteka szkolna zaprasza uczniów do wzięcia udziału w konkursach literackim i plastycznym.

        Konkursom będzie towarzyszyła wystawa „Na tropach powieści kryminalnej”

       Zapraszamy wszystkich wielbicieli kryminałów do odwiedzenia biblioteki.

        

       KONKURS LITERACKI

       Biblioteka szkolna zaprasza uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie literackim „OPOWIADANIE Z DRESZCZYKIEM”.

       Zadanie polega na napisaniu krótkiego opowiadania zawierającego wątek kryminalny, historię detektywistyczną.

       Wszyscy czytelnicy lubiący książki, posiadający niezmierzone pokłady wyobraźni, nieco talentu i umiejętność przelewania myśli na proszeni są o zgłoszenie się do biblioteki szkolnej.

       Czas trwania konkursu 12.10-26.10.2023 r.

       Dla autorów najciekawszych opowiadań czekają nagrody.

       Format pracy konkursowej: A4, maksymalnie 4 strony, czcionka-12

        

       KONKURS PLASTYCZNY

        

       Konkurs plastyczny z nagrodami, na portret znanych literackich detektywów, od XIX wiecznej postaci detektywa, po współczesnych poszukiwaczy tajemnic, z uwzględnieniem wersji humorystycznej, karykatur pisarzy.

       Czas trwania konkursu 19.10.-16.11.2023 r.

       Format pracy- A3

        

       Tekst: Anna Brzezin-Bujnowska

      • Są jeszcze miejsca na wrześniowe Robocampy - darmowe kursy programowania dla uczniów szkół ponadpodstawowych pod patronatem marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

      • Mamy ogromną przyjemność zaprosić uczniów na kolejną, jesienną edycję kursów. Są to zajęcia z programowania, przygotowane jako 6 odrębnych kursów tematycznych na dwu poziomach trudności każdy.

       Rekrutacja na stronie www.zachodniopomorskierobocampy.pl już trwa, a pierwsze zajęcia startują pod koniec sierpnia! Uczestnicy do wyboru mają jednak więcej terminów w okresie wrześniowym i październikowym. Liczba miejsc ograniczona, więc warto się pospieszyć z zapisami.

       Uczestnicy mogą wziąć udział w zajęciach z programowania w językach Python czy C#, czyli popularnych środowiskach, w których kodują zawodowi specjaliści IT. Oprócz tego, uczestnicy mają do wyboru również zajęcia z tworzenia i administrowania bazami danych oraz budowania stron internetowych.

       Co zyskuje uczestnik warsztatów?
       - nauka z zawodowymi programistami,
       - certyfikat potwierdzający udział w kursie i uzyskaną wiedzę,
       - zdobycie umiejętności przydatnych na rynku pracy w przyszłości,
       - nagrody dla każdego uczestnika, który ukończył kurs.

       Są one przeznaczone dla młodzieży od 14. do 19, roku życia.

       Warsztaty to 16 lekcji online z nauczycielem. Zajęcia prowadzą doświadczeni trenerzy Gigantów Programowania - szkoły oferującej kursy dla dzieci i młodzieży. Terminy zajęć oraz dokładny opis kursów dostępne są na stronie.

     • IX Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Japonii - wyniki
      • IX Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Japonii - wyniki

      • 15 kwietnia 2023 odbył się IX Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Japonii organizowany przez IX LO przy wsparciu Wydawnictwa J.P.Fantastica www.jpf.com.pl.

        

        W kategorii szkół podstawowych laureatami zostali:

       1. Julia Kowalska z SP6

       2. Maksymilian Pałka z SP Piwoni

       3. Weronika Konieczna z SP 65 (ex aequo)

       3. Karolina Pyrc z SP 10 (ex aequo)

        

       W kategorii szkół ponadpodstawowych laureatami zostali:

       1. Piotr Roguski z V LO

       2. Aleksandra Bednarska z I LO

       3. Szymon Karpiesiuk z XVI LO

        

       Uczestnicy konkursu wykazali się rozległą wiedzą w zakresie realiów życia codziennego w Japonii oraz znajomością różnorodnych aspektów kultury japońskiej (m.in.: filmu, literatury, mangi i anime).

       Gratulujemy! 

       ORGANIZATOR KONKURSU 

       • IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie.

       MECENAS KONKURSU

       • Wydawnictwo J.P. Fantastica jest fundatorem nagród we wszystkich dotychczasowych edycjach Konkursu.
     • Wyniki konkursu „Patron naszej szkoły’ 2023”
      • Wyniki konkursu „Patron naszej szkoły’ 2023”

      • Z przyjemnością ogłaszamy wyniki tegorocznej edycji konkursu poświęconego Patronowi szkoły – Bohaterom Monte Cassino. Uczniowie przedstawili bardzo ciekawe prace literackie i plastyczne.

       Zwycięzcy:

       I miejsce – Olga Kaczor z klasy 3F – za ,,Rozmówki polsko-cierpienne”, poetycką impresję - komentarz do ważnych historycznych wydarzeń

       II miejsce – Antonina Górka z klasy 2C – za wiersz „Zginąć pod Monte Cassino”, liryczny hołd żołnierzom generała Andersa

       III miejsce – Maciej Powroźnik z klasy 2C – za plakat „Monte Cassino" poświęcony upamiętnieniu rocznicy bitwy

       Gratulujemy! Zwycięzcy otrzymają nagrody w czasie uroczystości Święta Szkoły 1 VI 2023r. Teksty i plakat zostaną opublikowane w „IX Wrotach”.          

       Jury: Marek Matusiak, Romuald Kuźmitowicz

       Serdecznie dziękuję Wychowawcom i Nauczycielom, którzy zachęcili uczniów do udziału w konkursie. Panu Profesorowi Markowi Matusiakowi dziękuję za współpracę w jury.

       Romuald Kuźmitowicz, koordynator konkursu

     • 79 rocznica zwycięskiej bitwy o Monte Cassino
      • 79 rocznica zwycięskiej bitwy o Monte Cassino

      • Dzisiaj, 18 maja, przypada rocznica zdobycia masywu Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

       Bohaterowie tej bitwy są patronami IXLO.

       O godz.13:00 wszyscy uczniowie szkoły wraz z nauczycielami odśpiewają hymn szkoły- "Czerwone maki na Monte Cassino".

       W tym roku obchody święta szkoły odbędą się w czwartek, 1 czerwca, ze względu na trwające jeszcze egzaminy maturalne.

       A już dziś zapraszamy do lektury prac napisanych przez naszych uczniów na Konkurs o Patronie Szkoły w ubiegłych latach. Godna pochwały  jest pomysłowość, z jaką młodzi ludzie utrwalają pamięć o Bohaterach Monte Cassino, pisząc poświęcone im wiersze, opowiadania, dramaty. W ich utworach ożywają autentyczni bohaterowie, żołnierze 2 Korpusu Polskiego, ich dowódca gen. Anders. Młodych autorów inspiruje też postać misia Wojtka. 

        

       „Gdy słońce wschodziło i kładła się rosa”

       Gdy słońce wschodziło i kładła się rosa,

       maki krwistą czerwienią się rumieniły.

       Pod wzgórzem słychać było krzyk komandosa,

       a srebrne bagnety blaskiem się mieniły.

        

       Przez chwilę był spokój na Linii Gustawa.

       Żołnierze niepewność w sercach mieli dużą,

       wiedzieli przecież - wojna to nie zabawa.

       Czuli, że to tak zwana cisza przed burzą.

        

       Siedzieli schowani jak myszy w okopach.

       Jedni się modlili, drudzy broń czyścili.

       Czasem patrząc w niebo, bujali w obłokach.

       Pewnie o powrocie do Polski marzyli.

        

       Aż tu nagle wystrzał armat usłyszeli,

       kule leciały jak grom z jasnego nieba.

       Niemcy, kiedy uderzyć, dobrze wiedzieli.

       Sczerniała od dymu włoska, górska ziemia.

        

       Dzielni Polacy zastraszyć się nie dali.

       Szturmowali wzgórze, niosąc śmierć ze sobą.

       Lecz nie wszyscy żołnierze szturm ten przetrwali.

       Ich śmierć okryła całą Polskę żałobą.

        

       Tych co na szczęście śmierć nie ucałowała,

       w ręce sanitariuszek prędko trafiali,

       a żadna z nich widoku krwi się nie bała,

       więc wnet opatrzeni do zdrowia wracali.

        

       Widać było przerzedzenie w armii wroga.

       Szansa na przełamanie się pojawiła.

       Anders wskazywał – Na wzgórze wolna droga!

       Podniosła to dla Polaków była chwila.

        

       Wdarli się chłopcy z orzełkami na wzgórze,

       patrząc na ludzkie ciała i czołgów wraki.

       Wetknęli sztandar z polską flagą na murze,

       spoglądając na krwiste, czerwone maki.

       Autor : Kacper Standela

        

       Życzymy wszystkim  ciekawej lektury. 

       Dostęp do prac poprzez: 

       >>LINK
        

        

     • Wykład na PUM
      • Wykład na PUM

      • 8 marca 2023r. uczniowie klasy 2F uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego skierowanych do licealistów. Wysłuchali wykładu „Co drzemie we krwi – źródle informacji o naszym zdrowiu?”. Prezentacja Pani Profesor dr hab. Barbary Dołęgowskiej, specjalistki analityki medycznej, wsparła kompetencje naszych uczniów w obszarze wiedzy biochemicznej przydatnej przy konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Dziękujemy!

     • Przegląd Małych Form Teatralnych „Kotłownia”
      • Przegląd Małych Form Teatralnych „Kotłownia”

      • Od roku 2009 organizujemy w IX LO w Szczecinie Przegląd Małych Form Teatralnych „Kotłownia”. W tym roku impreza planowana jest na 30-31 maja. Pragniemy jednak trzynastą edycję „Kotłowni” poprzedzić przedsięwzięciem zaplanowanym na 3 kwietnia. Będzie to debata pod hasłem „PO CO KOMU TEATR”, na którą zaprosiliśmy różne osoby i środowiska związane z życiem teatralnym. Nasze zaproszenie kierujemy też do nauczycieli oraz uczniów (przede wszystkim szkół średnich).

     • TALENTOWNIA 2022/2023
      • TALENTOWNIA 2022/2023

      • To już 26 stycznia od godz. 16.30 na auli szkolnej oraz na sali gimnastycznej!


       SERDECZNIE ZAPRASZAMY naszą szkolną społeczność: Nauczycieli, Rodziców oraz Uczniów na pokazy umiejętności i talentów tegorocznych uczestników tego wyjątkowego spotkania w naszym liceum!

       Podczas i tuż po imprezie będziemy mogli wspomóc dowolnym datkiem Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci.

       A zatem czekamy na Was!

  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62 (nieczynny)
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie