„Miasto i jego muzeum”. Bezpłatne wykłady online
- 04.03.2021 08:13
Moi Drodzy!
Dziś zaczyna się cykl szalenie obiecujących wykładów z historii sztuki, które pomogą Wam rozszerzyć, ugruntować wiedzę i przygotować się do matury z języka polskiego. Malarskie, plastyczne dzieła sztuki są przecież tekstami kultury, których znajomości pożądacie...
To seria wykładów dra Olafa Kwapisa z Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy, poświęconych najcenniejszym kolekcjom sztuki prezentowanym w miastach obecnych na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Będą dostępne bez ograniczeń na żywo na profilu na Facebooku:
https://www.facebook.com/Centrum.Interpretacji.Zabytku/
Program (każdego dnia w g. 18.30-20.00):
4 marca
Rzym. Muzea Kapitolińskie
Przyjrzymy się pierwszej publicznej kolekcji na świecie – otwartym dla widzów w 1471 roku przez papieża Sykstusa IV zbiorom sztuki na Kapitolu.
5 marca
Wiedeń. Cesarska kolekcja
Wiedeńskie kolekcje sztuki, zgromadzone w wielu znanych muzeach i galeriach, należą do najcenniejszych na świecie. Zajrzymy do nich by przypomnieć dzieła między innymi Starych Mistrzów kolekcjonowane przedstawicieli rodu Habsburgów.
6 marca
Madryt. Królewskie zbiory
Trzy wielkie kolekcje o unikatowej wartości wyznaczają w centrum Madrytu granice „Złotego Trójkąta Sztuki”. W zbiorach Muzeów Prado, Thyssen-Bornemisza i Reina Sofia znajdziemy przykłady najważniejszych z punktu widzenia historii sztuki dzieł malarskich.
7 marca
Wenecja. Nie tylko Galleria dell’Accademia
Wenecja zrodziła, wychowała i do dziś ceni swych wielkich artystów – Bellinich, Vivarinich, Bassanów, Tycjana, Giorgiona, Tintoretta, Veronese, Tiepola, Carpaccia… Ich dzieła pozostały we wnętrzach kościołów i pałaców rozsianych w różnych miejscach laguny.
Więcej na stronie: http://ciz.muzeumwarszawy.pl/wydarzenia/
Serdecznie zachęcam do słuchania i obcowania z bezcennymi dziełami!
Romuald Kuźmitowicz- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły