• Biblioteka

   • Walka postu z karnawałem trwa! (online: 18.00)
    • Walka postu z karnawałem trwa! (online: 18.00)

    • 23.02.2021 08:49
    • Drodzy!

     Wybór ciekawej, rozwijającej imprezy kulturalnej dla Was przysparza mi nie lada dylematów: jak odnaleźć się między skrajnymi estetykami, ideami, wartościami?! Nie jest to proste. Ale na szczęście człowiek jest bogaty wewnętrznie, niejednoznaczny – ma potrzebę wznieść się na najwyższe wyżyny, po czym tęskni do nurzania się w plebejskich lub jarmarcznych - dziś popkulturowych! - rozrywkach. Wychodząc naprzeciw potencjalnym Waszym tęsknotom, anonsuję dziś dwa wydarzenia, oba zaczynają się o g. 18.00.

     ABC Awangardy: Ikony Awangardy”


      

     Cricoteka oraz Ośrodek Badań nad Awangardą WP UJ zapraszają na cykl wykładów w formule online i dyskusji po wykładach. W tym roku pod hasłem „Ikony Awangardy”.

     Nowa odsłona wykładów z cyklu ABC Awangardy pozwoli nam wyłowić z ogromnej galerii artystów związanych ze sztuką eksperymentalną najbardziej intrygujące osobistości. Chcielibyśmy wraz z naszymi gośćmi odkrywać nieznane oblicze ruchu awangardowego, przyglądając się rozpoznawalnym artystom z nowych perspektyw, a także prezentując czołowych przedstawicieli awangard Europy Środkowej, zapomniane sławy Nowej Sztuki, twórców sztuki bizarnej, niekonwencjonalnej, fascynującej swoją odmiennością. Wśród bohaterów znajdą się zatem zarówno artyści kultowi (jak Siergiej Eisenstein czy Tadeusz Peiper), jak i postaci dotychczas znajdujące się na marginesach polskiej recepcji sztuki awangardowej (jak Gherasim Luca czy Mychajło Semenko). Ikon poszukamy we wszystkich dziedzinach twórczej działalności: literaturze, kinie, teatrze, sztukach plastycznych czy muzyce. Kolejne litery alfabetu będą otwierać drzwi do wewnętrznych światów fascynujących ludzi, którzy w sposób niekwestionowany przyczynili się do przewartościowania naszego wyobrażenia o sztuce i uczynili z niej pole niekończących się eksperymentów.

     Aleksander Wójtowicz zaprasza na wykład poświęcony Siergiejowi Eisensteinowi!

     Był osobowością wielkiego formatu, artystą wielowymiarowym, moderatorem i nowatorem sztuki filmowej w epoce gwałtownego upowszechniania się kina. A za dwa tygodnie - Tadeusz Kantor, dziś klasyk awangardy plastycznej i teatralnej, jeszcze przed dwudziestu laty uznawany za kontrowersyjnego, zwłaszcza we własnym mieście, Krakowie.

     O bohaterze wieczoru przeczytacie choćby tutaj – bardzo ciekawy tekst: https://oldcamera.pl/siergiej-eisenstein-rewolucjonista-kina/

     Po premierowej prezentacji wykładu, o godz. 19.00, zacznie się spotkanie na żywo z możliwością zadawania pytań.

     Transmisja: https://www.facebook.com/Cricoteka/

     Kuratorki programu: Iwona Boruszkowska, Michalina Kmiecik
     Koordynacja: Barbara Pasterak
     Identyfikacja wizualna: Weird Gentelmen

     https://www.instagram.com/weird_gentlemen/

     Katarzyna Czajka-Kominiarczuk – Premiera online


      

     Zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu #premieraonline, naszymi gościem będzie Katarzyna Czajka-Kominiarczuk autorka książki „Seriale. Do następnego odcinka” (Wydawnictwo W.A.B.). Rozmowę poprowadzi Bartek Przybyszewski. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem.

     Wszyscy oglądamy seriale, czas przyjrzeć się im z bliska. Kim jest showrunner i co to jest bottle episode? Czym różni się sitcom od proceduralu i serialu analogowego? Co robi się, gdy aktor grający główną rolę złamie nogę? Seriale stały się jednym z najważniejszych elementów współczesnej kultury. Nawet Olga Tokarczuk w swoim przemówieniu noblowskim wspomniała o serialowej narracji. Bo bez niej trudno zrozumieć współczesnego człowieka. O tym niesłychanie ciekawym zjawisku kulturowym oraz o fascynujących kulisach serialowych produkcji opowie autorka bloga „Zwierz Popkulturalny”.

     Warto odwiedzać: https://zpopk.pl/

     Transmisja spotkania: https://www.facebook.com/empikcom

     Komu bliżej do sacrum, komu do profanum – zdecyduje sam. Bez względu na wszystko, życzę Wam mocnych wrażeń!
     Romuald Kuźmitowicz

    • Wróć do listy artykułów
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie