Trzy spotkania z literaturą we środę
- 17.02.2021 11:00
Mili!
Trzy spotkania – ale z jaką literaturą: same pyszności! I to z różnych sfer... Trochę konkurują ze sobą w czasie, trzeba wybrać, ale jak się uprzeć, zdążymy zajrzeć na każde z nich.
„Lęk i strata: Groza i fantastyka w popkulturze lat 90.” - Łukasz Orbitowski, g. 18.30
Zapraszam na cykl spotkań z Łukaszem Orbitowskim, pisarzem, autorem programów telewizyjnych i podcastów, laureatem Paszportu Polityki za powieść „Inna dusza”, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za „Kult”, nominowanym do Nagrody Literackiej miasta Gdynia i dwukrotnie do nagrody "Nike". Niegdyś fantastą nagrodzonym "Zajdlem", obecnie tworzącym bez oglądania się na gatunki literackie. Obieżyświatem oraz entuzjastą muzyki metalowej i nosorożców.
Transmisja: https://www.facebook.com/cpkpp/
„Osioł Mesjasza” - spotkanie z Włodkiem Goldkornem, g. 19.00
Zapraszam na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu spotkań otwartych Centrum Kultury Jidysz!
Naszym gościem będzie Włodek Goldkorn, autor książki ,,Osioł Mesjasza", a spotkanie poprowadzi Karolina Szymaniak.O książce:
"Włodek Goldkorn ma szesnaście lat, kiedy w 1968 roku wyjeżdża z Polski do Izraela. Zafascynowany nowym krajem, obdarza go żywiołową miłością. Szybko jednak rusza pod prąd, zaczyna stawiać niewygodne pytania, kwestionuje jedyną słuszną drogę, którą mu wskazywano. Zamiast tańczyć horę, słucha egipskich piosenkarek, zostaje aktywistą radykalnej lewicy, protestuje przeciwko okupacji Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu, jako rekrut sprzeciwia się przełożonym… Z czasem młody buntownik wyrasta na niezależnego humanistę, który unika wydeptanych ścieżek. Jest człowiekiem o tożsamości złożonej jak mozaika, który w wielu językach czuje się jak w domu i nie odrzuca żadnej ze swoich ojczyzn (do Polski i Izraela wkrótce dołączą Włochy) – dużo im zawdzięcza, jeszcze więcej od nich wymaga".
Włodek Goldkorn – wieloletni redaktor działu kultury tygodnika „L’Espresso”. Z Polski, kraju swojego urodzenia, wyemigrował w 1968 roku. Zajmuje się tematyką żydowską i historią Europy Środkowo-Wschodniej. Współautor książek "Strażnik. Marek Edelman opowiada" oraz "Civiltà dell’Europa Orientale e del Mediterraneo". Za książkę "Dziecko w śniegu" otrzymał Nagrodę Asti d’Appello, był nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz znalazł się w finale nagrody Premio Sila ’49.
Karolina Szymaniak - literaturoznawczyni, tłumaczka, lektorka języka jidysz w Polsce i za granicą. Adiunkt w Żydowskim Instytucie Historycznym oraz w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracowniczka Centrum Kultury Jidysz. Członkini władz Polskiego Towarzystwa Studiów Jidyszystycznych. W latach 2010-2015 redaktorka naczelna "CWISZN". Zajmuje się żydowskimi modernizmami przed i po Zagładzie, literaturą pisaną przez kobiety, politykami pamięci, żydowsko-polskim kontaktem kulturowym. Konsultantka wystawy głównej POLIN, współkuratorka wystawy ,,Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta" (Muzeum Sztuki w Łodzi).
Projekt współfinansowany przez Ministra Sprawa Wewnętrznych i Administracji.Transmisja: https://www.facebook.com/centrumkulturyjidysz/
Czytelnia POLIN online | Izrael Joszua Singer “Perły”, g.19.30
W Czytelni POLIN online z tłumaczem zbioru Krzysztofem Modelskim rozmawiać będzie Anna Klingofer – Szostakowska.
Nowy zbiór opowiadań Izraela Joszuy Singera – „Perły” – to drugi wybór tekstów brata słynnego noblisty, Isaaca Bashevisa Singera. Zawiera 10 opowiadań, napisanych przez bardzo młodego Izraela Joszuę w latach 1916-1922. To właśnie te utwory zapewniły mu międzynarodową karierę i rozgłos w Stanach Zjednoczonych.
Opowiadania zawarte w tomie są tematycznie różnorodne, a ich wspólnym motywem są ludzie, ich uwikłanie w życie. Singer, podobnie jak w późniejszych opowiadaniach, wychodzi poza symboliczne getto żydowskie, traktuje religię, pochodzenie i klasę społeczną swoich bohaterów jako sprawę drugorzędną. Świat opowiadań I.J Singera nie opiera się na żadnej z możliwych wersji opozycji my-oni, lecz na boleśnie znanym dylemacie: jednostka vs. świat. W doskonały literacko sposób opisuje zarówno problemy duszy, jak i problemy ciała.
„Sugestywne opowiadania Izraela Joszuy Singera zaczynają się od środka zdarzeń i kończą się w środku losu, bez puenty. (…) To proza z najwyższej półki. Mogłaby się przejrzeć w powieści Reymonta, nagrodzonej tylko chwilę później literacką Nagrodą Nobla. Izrael Joszua Singer nigdy Nobla nie dostał. Nagrodę przyznano jego bratu, Bashevisowi. Do dzisiaj trwa spór, który z nich był lepszym pisarzem. Nieznane dotąd u nas opowiadania trafiają do rąk polskojęzycznego czytelnika. Niech ucieszą serce i oko (…)” - tak pisze o książce Remigiusz Grzela.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Fame Art z Lublina.
Transmisja: https://www.facebook.com/polinmuseum/
Pozdrawiam gorąco!
Romuald Kuźmitowicz- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły