„Plac Bohaterów”, Thomas Bernhard - czytanie online, g. 19.00
- 08.02.2021 12:37
Drodzy Uczniowie!
Nowy tydzień to nowe szanse i nowe wyzwania. Maturzystom, którzy piszą próbny egzamin dojrzałości, życzyć trzeba przypływu weny i mobilizacji sił. Trzymajmy za nich kciuki.
Na dobry początek tygodnia polecam Wam czytanie wciąż zbyt mało spopularyzowanego a bardzo interesującego i ważnego pisarza, dramaturga, Thomasa Bernharda – na żywo z Teatru Dramatycznego w Warszawie.
Dla przybliżenia sylwetki twórcy polecam Wam choćby artykuł z „Dialogu”: http://www.dialog-pismo.pl/rozmowy-dialogu/co-nam-dal-thomas-bernhard
Przy Heldenplatz - placu, na którym w 1938 roku przemawiał Adolf Hitler - rodzina profesora Schustera mieszkała jeszcze przed wojną. Koszmarne głosy z przeszłości, pomimo upływu lat wciąż słyszy żona profesora. Po Anschlussie Schusterowie wyjechali do Anglii, w 1958 r. wrócili do Wiednia. Jednak nie mogąc znieść odradzającego się wokół nazizmu, wybitny uczony żydowskiego pochodzenia zdecydował się na powtórną emigrację. Tuż przed wyjazdem do Oxfordu profesor Schuster popełnia jednak samobójstwo…
„Plac Bohaterów” Bernharda to rozliczenie pisarza z historią i niechlubną przeszłością Austrii. Antysemityzm, nazizm i przemoc, które odradzają się po wojnie z nową siłą mieszają się z hipokryzją i nienawiścią społeczeństwa niepogodzonego z własnym losem. Być może właśnie dziś sztuka tak silnie krytykująca upadek państwa, wszechwładze kościoła i skorumpowanie polityków stanie się trafnym komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości.
Tekst: Thomas Bernhard
Tłumaczenie: Grzegorz Matysik
Reżyseria: Franciszek Szumiński
Obsada: Adam Ferency, Agnieszka Roszkowska, Katarzyna Herman, Waldemar Barwiński, Małgorzata Niemirska, Henryk Niebudek, Agnieszka Wosińska, Sławomir Grzymkowski, Małgorzata Rożniatowska, Marta Król.
Transmisja na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/TeatrDramatycznyWarszawa/Po czytaniu autorzy zapraszają na dyskusję, w której udział wezmą: Grzegorz Matysik (tłumacz dramatu), Monika Muskała (tłumaczka dramaturgii niemieckojęzycznej, dramatopisarka), Cezary Michalski (publicysta, eseista, prozaik), prof. Bogdan de Barbaro (psychiatra, terapeuta), Franciszek Szumiński (reżyser). Rozmowę poprowadzi Wojciech Majcherek.
Partnerem wydarzenia jest Austriackie Forum Kultury / Österreichisches Kulturforum Warschau
Prawa do tekstu reprezentuje ADiT Agencja Dramatu i TeatruSerdeczności ślę!
Romuald Kuźmitowicz- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły