Poniedziałek literacki
- 01.02.2021 13:59
Moi Mili!
Początek tygodnia i początek miesiąca - nowy początek. Jakże pokrzepiające! Składam Wam dziś propozycje dwie: pierwszą z kręgu „teatru wyobraźni”, drugą – ze sceny liryki śpiewanej.
"Biedermann i podpalacze" M. Frisch - czytanie online, g. 19.00
Lutowy cykl poniedziałkowych czytań Teatr Dramatyczny z Warszawie rozpoczyna sztuką „Biedermann i podpalacze” w reżyserii Artura Tyszkiewicza.
Max Frisch, najwybitniejszy obok Dürrenmatta dramatopisarz szwajcarski, w swojej twórczości ze szczególną jaskrawością uwypukla różnego typu niepokoje moralne, będące udziałem współczesnego człowieka. W sztuce „Biedermann i podpalacze” – groteskowym moralitecie autor przygląda się pojęciu zbiorowej odpowiedzialności, w której zderzają się skrajnie odmienne postawy wobec zła, niesprawiedliwości, agresji i fałszu. Główny bohater – o wymownym nazwisku Biedermann (człowiek zacny, ale i naiwny) – mimo wyraźnych znaków ostrzegawczych przyjmuje do domu dwóch podpalaczy. Nieświadomy konsekwencji swego czynu, przypominając zachowaniem bezwolną marionetkę, przymyka oko na rodzącą się przemoc. Żyjąc pozorami człowieczeństwa, zapomina o etyce, wartościach i własnym sumieniu.
Autor: Max Frisch
Tłumaczenie: Sława Lisiecka
Reżyseria: Artur Tyszkiewicz
Obsada: Karolina Charkiewicz, Marta Król, Waldemar Barwiński, Sławomir Grzymkowski, Jacek Król, Łukasz Lewandowski, Henryk Niebudek, Karol WróblewskiTransmisja na fanpage’u Teatru Dramatycznego:
https://www.facebook.com/TeatrDramatycznyWarszawa/
Link będzie aktywny przez tydzień.
Po czytaniu odbędzie się rozmowa z reżyserem. Gościem specjalnym dyskusji będzie prof. Ireneusz Krzemiński – socjolog, związany z Instytutem Socjologii UW.
Prowadzenie: Wojciech Majcherek.
Michał Łangowski i Martin Kac - Koncert: „20 x STACHURA”, g. 21.00
Dajmy się zabrać w fascynującą podróż po świecie wrażliwości Wiecznego Wędrowca Bożego, Edwarda Stachury.
Jego niespokojna dusza i jedyne w swoim rodzaju postrzeganie istoty bytu, dały początek wielu pieśniom, bez których dziś trudno sobie wyobrazić nie tylko śpiewogrania, ale również świat poezji śpiewanej.
Muzycy podzielą się z nami 20 najważniejszymi i najpiękniejszymi naszym zdaniem piosenkami, stworzonymi przez różnych Twórców do słów Steda. Nie zabraknie też ciekawostek i anegdot z życia Wędrowca.Za sterami oświetlenia i nagłośnienia koncertu - ponownie zasiądzie rewelacyjny Mateusz Szternel.
Ten tercet zaprasza nas na wędrówkę śladami słów Poety Podszytego Wiatrem.Transmisja na Facebookowym profilu: https://www.facebook.com/Michal.z.Ciszy
Entuzjazmu do życia u nowego początku...!
Romuald Kuźmitowicz- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły