Z różnej beczki! - cztery szalenie ciekawe wydarzenia online
- 01.12.2020 09:35
Drodzy Uczniowie!
Dziś zachęcam Was do podążenia za różnymi wątkami: architektonicznym, teatralnym lub muzycznym. To się bardzo opłaca, kiedy wczesnym wieczorem macie ochotę odpocząć od zajęć, skierować swoją uwagę ku czemuś innemu i nabrać nowej energii...
„Więcej niż architektura”: Jerzy Łątka „Udomowienie”, g. 18.00
Czym jest dom? Jaki jest dom? Czyj jest dom?
Gościem siódmego spotkania z cyklu „Więcej niż architektura” będzie architekt Jerzy Łątka, który w ramach prezentacji pod tytułem „UDOMOWIENIE” zastanowi się nad zagadnieniami związanymi z domem.
Podczas wykładu zaprezentowane zostaną wybrane przez autora przykłady architektury jednorodzinnej, które wprowadziły nową jakość do polskiej przestrzeni, lub po prostu cechują się interesującymi rozwiązaniami architektonicznymi.„Więcej niż architektura” to cykl wydarzeń w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, których celem jest ukazanie relacji i synergii architektury z innymi dziedzinami życia. Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiliśmy ekspertki i ekspertów z różnych obszarów kultury, sztuki i nauki, w których twórczości architektura odgrywa znaczącą rolę - jako medium, punkt odniesienia, inspiracja czy też obiekt badań.
Wykład będzie transmitowany na kanałach ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury.
Transmisja odbędzie się na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=E92kSlakNn0&feature=youtu.be„Pojęciownik Teatralny” | Filmy online, g. 18.00 (lub inny termin)
"Pojęciownik Teatralny" to projekt skierowany jest przede wszystkim do młodych miłośników teatru, animatorów i nauczycieli. Sztuka teatralna dla wielu z nas jest nieznaną przestrzenią, boimy się do niej wejść w obawie, że czegoś nie zrozumiemy lub wykażemy się brakiem wiedzy i obycia. Z tego powodu zrodził się pomysł "Pojęciownika Teatralnego" – aby w przystępny sposób wytłumaczyć młodzieży pojęcia teatralne m.in.: antrakt, sufler, choreografia, klakier, inspicjent, sztankiet. Zajrzymy za kulisy teatru, sprawdzimy, co dzieje się podczas przerwy między aktami, będziemy rozmawiać z twórcami teatru, nie tylko aktorami. Zgłębimy tajniki choreografii i charakteryzacji. Bardzo ciekawe, prawda?
Wszystkie odcinki można obejrzeć za pośrednictwem sieci - na YouTube Mazowieckiego Instytutu Kultury: https://www.youtube.com/channel/UC-VsGQDXhQEaJ9s8WI4UWBw/videosMusica Pura z Austrii | Scena Muzyki Nowej, g. 19.00
Musica Pura z Austrii: Kühr / Schaufler / Harnik / Furrer / Gander
Muzyka absolutna, muzyka czysta, autoteliczna, która sama jest swoją treścią, nie potrzebuje słów. Jest jak nautilus, łodzik, który dobudowuje kolejne komory swojej spiralnej muszli przemierzając podmorskie przestrzenie – tak widzi swoją twórczość Elisabeth Harnik – kompozytorka i improwizatorka.
Rock, hard rock i metal to ulubiona muzyka Bernharda Gandera, od niej zaczynał, i jej energię przenosi do muzyki „klasycznej”, ale w take nine nawiązuje nie tyle do słynnego Take five, lecz do Blue Rondo à la Turk Dave’a Brubecka i charakterystycznej nieparzystej rytmiki w metrum 9/8. I Harnik, i Gander, to uczniowie Beata Furrera. Jego „linia horyzontu” to badanie zasady transformacji cząstek, zlepiających się ze sobą i przeplatających w nieskończonej ucieczce, tworząc studium ruchomego cienia.
Program:
Gerd Kühr Música Pura (2011)
Anselm Schaufler Via (2005)
Elisabeth Harnik re-framing I (2010)
Beat Furrer linea dell’orizzonte (2012)
Bernhard Gander take nine (2011)
Wykonawcy:
Andrzej Bauer – dyrygent, prowadzenie koncertuChain Ensemble:
Ewa Liebchen – flet
Jakub Jackowski – obój
Julian Paprocki – klarnet, klarnet kontrabasowy
Piotr Thieu Quang – klarnet, klarnet basowy
Karol Mastalerz – saksofon
Szymon Michalik – fagot, kontrafagot
Monika Paprocka-Całus – waltornia
Bartłomiej Kacperski – trąbka
Michał Daszkiewicz – puzon
Tomasz Wesołowski – tuba
Miłosz Pękala – perkusja
Magdalena Kordylasińska-Pękala – perkusja
Jan Gralla – perkusja
Natalia Kowalska – akordeon
Maurycy Stawujak – fortepian
Wojciech Błażejczyk – gitara elektryczna
Aleksandra Kupczyk – skrzypce
Anna Kwiatkowska – skrzypce
Tomasz Rosiński – altówka
Magdalena Bojanowicz– wiolonczela
Tomasz Januchta – kontrabas
Michał Bereza - reżyseria dźwięku
Organizator: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego
Współorganizator: Nowy TeatrStreaming granego na żywo koncertu zostanie udostępniony na kanale Youtube Nowego Teatru:
https://www.youtube.com/watch?v=HYCS8uia1N4
Zapowiada się emocjonujący wieczór, pozdrowienia!
Romuald Kuźmitowicz- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły