• Biblioteka

      • Wydarzenia kulturalne online
        • Wydarzenia kulturalne online

        • 16.06.2020 09:32
        • Drodzy Licealiści!

          Witam Was po tygodniu matur – z nadzieją, że nabraliście wigoru u schyłku trudnego roku szkolnego. Chcę zaproponować Wam kilka wydarzeń kulturalnych na dziś: książka, przedstawienie, architektura, sztuka, psychologia... – każdy z Was, mam nadzieję, znajdzie tu coś interesującego dla siebie.

          Spotkanie autorskie on line z Krzysztofem Jóźwikiem

          g. 17.00

          Zapraszam na spotkanie z Krzysztofem Jóźwikiem, autorem książki “Zamachowcy” (wyd. Oficynka). Autor opowie o pisaniu powieści sensacyjnych, zdradzi “pisarskie tricki”, ze szczerością i bez owijania w bawełnę opowie o najtrudniejszych momentach swojej pracy.
          Krzysztofa Jóźwika fascynuje twórczość pisarzy iberoamerykańskich, fantastyka i powieść akcji. Jeśli chodzi o rodzimą literaturę, jest zauroczony pracami Marcina Ciszewskiego, Remigiusza Mroza i Jarosława Grzędowicza. Tata dwójki dzieci, miłośnik aktywnego spędzania czasu.

          Transmisja na FB: https://www.facebook.com/events/247391540014297/?active_tab=discussion

          Kolory dźwięku - warsztaty online

          g. 17.00
          Warsztaty będą składały się z dwóch części:
          - w pierwszej - muzyczno-relaksacyjnej, uczestnicy poznają zestaw narzędzi z zakresu autorelaksacji i muzykoterapii, z wykorzystaniem różnorodnych technik śpiewu, (min. alikwotowego) oraz oddechowej jogi i medytacji.
          - w części drugiej wykorzystamy zróżnicowane metody terapii poprzez sztukę z użyciem najprzeróżniejszych technik i materiałów plastycznych, elementami teorii sztuki, historii sztuki, chromoterapii i innych.

          Udział w zajęciach umożliwi Wam ponowne nawiązanie kontaktu ze sobą, pomoże wzmocnić poczucie własnej wartości, uwolnić emocje i dzięki temu poczuć się po prostu lepiej! Obecny czas jest niepewny, jeszcze trudniej niż zwykle jest przewidzieć co się wydarzy... Być może jest to dobry moment, by się na chwilę zatrzymać i spojrzeć wgłąb siebie, w swoje emocje i prawdziwe ja.

          Kto poprowadzi zajęcia?
          Katarzyna i Julia Kulpa, czyli zgrany zespół – mama i córka, niezwykłe połączenie dwóch artystycznych żywiołów!

          Transmisja odbędzie się na profilu FB Kolory Dźwięku: https://www.facebook.com/kolory.dzwieku/

          Operatorem projektu Kolory Dźwięku jest Kilo Kultury Fundacja.

          Architektura i OZE - spotkanie online

          g. 18.00

          Neutralność klimatyczna w 2050 zapisana w Europejskim Zielonym Ładzie i wynikająca z raportu naukowców Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu IPCC 2018 oznacza między innymi konieczność zastąpienia konwencjonalnych źródeł energii odnawialnymi. Poza świadomością, że zmiany są niezbędne, potrzebujemy wiedzy na temat mądrego stosowania OZE oraz znajomości dobrych praktyk, które staną się inspiracją dla kolejnych proklimatycznych projektów. Stąd pomysł na trzecie wydarzenie z cyklu ARCHITEKTURA KRYZYSU KLIMATYCZNEGO. Trzeba przyjrzeć się odnawialnym źródłom energii i sposobom ich harmonijnej integracji z architekturą.

          W spotkaniu udział wezmą:

          Justyna Juchimiuk – architekt, naukowiec, nauczyciel akademicki (Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UZ), autorka i współautorką publikacji na temat odnawialnych źródeł energii w architekturze i urbanistyce, zajmuje się także zagadnieniami dotyczącymi transformacji obszarów miejskich w wymiarze energetycznym, audytem miejskim, zintegrowanym procesem projektowym, architekturą energoaktywną oraz prosumeryzmem. Stworzyła platformę OZE [ARCH]: http://ozearch.pl/

          Piotr Kuś – właściciel pracowni architektonicznej Punkt Zero specjalizującej się w innowacyjnych technologiach z zakresu energetyki i ekologii budynków, projektant między innymi MCER - Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne.

          Adam Targowski – menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska Polska. Zespół Adama jest odpowiedzialny za wyznaczanie projektom celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także certyfikację budynków biurowych, wspiera również zespoły projektowe w zagadnieniach związanych z tematami Health & Wellbeing, współpracuje z najemcami w działaniach mających na celu podnoszenie świadomości w zakresie nowych technologii. Zespół poszukuje również oraz wdraża rozwiązania, które mają na celu realizację projektów neutralnych klimatycznie.

          Partnerem strategicznym OW SARP jest Spectra Lighting.
          Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/278758736643027/


          W nocy na starym rynku, reż. Szymon Szurmiej


          g. 20.00

          Jest to jeden z najwybitniejszych dramatów w literaturze żydowskiej. Autor, Icchak Lejb Perec, porównywany do Stanisława Wyspiańskiego, kreuje na scenie monumentalne widowisko, na poły metafizyczne, na poły symboliczno-mistyczne. Wyłania się z niego świat ucieleśnionych duchów prowadzących dialog z żywymi, a jednocześnie będących orędownikami ideałów solidarności, wolności i sprawiedliwości społecznej. Akcja spektaklu rozgrywa się w nocy, na starym rynku w Zamościu. Bohaterem "Nocy..." Perec uczynił żydowską społeczność. Wątki profetyczne zwiastują nadchodzącą Zagładę. Autor, czerpiąc z kultury ludowej i wierzeń religijnych, stworzył symboliczny obraz sztetla - żydowskiego miasteczka. Na scenie pojawiają się duchy jego mieszkańców, które się kochają, radują, ale też przeżywają chwile smutku i lęku. Nie wiadomo, kto jest człowiekiem, kto zjawą, co jest rzeczywiste, a co magiczne.

          Opracowanie tekstu, inscenizacja i reżyseria: Szymon Szurmiej
          Drugi reżyser: Lena Szurmiej
          Przekład: Horacy Safrin, Szymon Szurmiej
          Konsultant literacki: Jacob Weitzner
          Ruch sceniczny: Zdzisław Starczynowski
          Muzyka: Bernadetta Matuszczak
          Scenografia i kostiumy: Anita Burdzińska
          Asystent reżysera: Malwina Ciechan
          Asystent scenografa: Marta Pabian
          Reżyser światła: Krzysztof Sendke
          Współpraca choreograficzna: Ludmiła Pronina

          Występują: Marcin Błaszakk, Kamila Boruta, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Paulina Dulla, Waldemar Gawlik, Ewa Greś, Grzegorz Grzywacz, Gienadi Ishakow, Monika Jeremicz, Ryszard Kluge, Helena Wilda, Grzegorz Kulikowski, Marcin Kurowskii, Paulina Lombarowicz, Małgorzata Majewska, Marcin Masztalerz, Adam Molak, Mikołaj Müller, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Izabella Rzeszowska, Dorota Salamon, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Barbara Szeliga, David Szurmiej, Alina Świdowska, Michał Jakub Świdowski, Małgorzata Trybalska, Roksana Vykalyuk, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Piotr Wiszniowski.

          Transmisje na:

          https://www.facebook.com/teatrzydowski/

          https://www.youtube.com/watch?v=yIj4KJyPdo4&feature=youtu.be

          Serdecznie zachęcam do skorzystania z oferty, pozdrawiam Was!

          Trzymamy kciuki z kolejne egzaminy naszych Maturzystów.

          Romuald Kuźmitowicz

        • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
      • (91) 433 31 97
      • (91) 433 67 62 (nieczynny)
      • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
      • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
    • Logowanie