• Biblioteka

      • Pszczoła w książce!
        • Pszczoła w książce!

        • 19.05.2020 09:00
        • Drodzy Czytelnicy!

          Znów o pszczołach. Podobno świat pszczołami stoi, bez nich by nie istniał – nie kwitł i nie owocował... Trudno ich nie kochać i nie doceniać ich subtelnej, heroicznej pracy.

          Wiele się o nich pisze. Z jednej strony mamy alarmujące doniesienia na temat problemu masowego wymierania tych owadów. Z drugiej – rośnie zainteresowanie pszczelarstwem, także wśród młodszych pokoleń. Powstają małe pasieki, gdzie pszczołom zapewnia się doskonałe warunki życia, pszczelarze wracają do bardziej tradycyjnych metod, walczą o certyfikaty ekologiczne.

          Literatura nie pozostaje na pszczoły obojętna, w ostatnich latach wielu autorów i wiele autorek zgłębiało temat, zarówno po stronie fiction, jak i non-fiction. Poniżej znajdziecie rekomendacje tytułów, które opowiadają o życiu pszczół i z pszczołami.

          Monk Kidd Sue ”Sekretne życie pszczół” (2015)

          Pachnąca miodem, ciepła, wzruszająca i przerażająca zarazem opowieść o konfliktach na tle rasowym i kobiecej przyjaźni ponad podziałami.

          Lily jest biała, ma 14 lat, oschłego, agresywnego ojca i olbrzymie poczucie winy. Przed dziesięcioma laty przez przypadek zastrzeliła swoją matkę. Spokój pomagają jej odzyskać noszące imiona letnich miesięcy, czarnoskóre mieszkanki pewnej pasieki w Tiburon, gdzie Lily trafia, jadąc śladami mamy.

          Niezwykła powieść, opowiadająca o codzienności stanów południowych Ameryki połowy lat sześćdziesiątych XX wieku, doczekała się również ekranizacji.

          Maja Lunde „Historia pszczół” (2016)

          Jeden z największych norweskich bestsellerów ostatnich lat. Epicka w swoim wymiarze opowieść, której spoiwem są… pszczoły. Jej akcja rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych: w roku 1857 w Anglii, w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach w 2098 roku. Trzy intrygujące historie, zwyczajni, a jednak niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji.
          Historia pszczół” to powieść doskonale ukazująca meandry ludzkiej psychiki, napięcia między rodzicami i dziećmi, dojmującą szarość dnia codziennego i pasję, która daje siłę do walki o lepsze jutro. Maja Lunde porusza te wszystkie tematy snując równoległą i porywającą opowieść o niezwykłych owadach, ich miejscu w przyrodzie i ludzkiej cywilizacji.

          Laline Paull „Rój” (2017)

          Flora 717 to twarda sztuka. Wywodząca się z rodu sprzątaczek, najniższej warstwy totalitarnej społeczności ula, dla Królowej gotowa jest na każde poświęcenie. Wychodzi cało z wewnętrznych pogromów, czystek religijnych i przerażających napaści drapieżnych os. Z każdym aktem odwagi zyskuje coraz mocniejszą pozycję, dzięki czemu poznaje ukrytych wrogów oraz mroczne tajemnice ula. Istnieje jednak coś silniejszego nad oddanie i posłuszeństwo, czyli naczelną zasadę rządzącą życiem wszystkim pszczelich sióstr. To własne dziecko… Żarliwa i – wszystkim poza Królową – bezwzględnie zakazana matczyna miłość sprawi, że Flora złamie najświętsze ze wszystkich praw…

          Cristina Cabioni „Strażniczka miodu i pszczół” (2018)

          Powieść pełna emocji; wibrująca skrzydełkami pszczół i pachnąca miodem kapiącym z uli. Lawendowy miód uspokoi twoją duszę, a akacjowy sprawi, że znów się uśmiechniesz. Angelica nigdzie nie zdołała zapuścić korzeni, nie chciała się z nikim wiązać. Jedynie wśród pszczół czuje się dobrze. Jest wędrowną pszczelarką, odwiedza hodowle i pomaga usprawnić pracę uli oraz produkcję miodu. Zna się na tym jak mało kto, a całą wiedzę zdobyła jako dziecko na Sardynii, która była kiedyś jej domem. Teraz dostała od losu swoją szansę. Na malowniczej wyspie, na której była szczęśliwa, czeka na nią miejsce, w którym rozpocznie wszystko od nowa…

          Ewa i Paweł Piątek „Pasieka Dredziarza” (2018)

          To nie jest książka o życiu pszczół ani poradnik pszczelarza. A jednak dowiecie się z niej wiele o doskonale zorganizowanej społeczności i zarazem niezastąpionych producentach „jadalnego złota”. To opowieść ludzi, którzy wybrali wieś zamiast miasta; to opowieść o realizowaniu marzeń. „Pasieka Dredziarza” jest miejscem na ziemi, w którym hygge zaistniało w praktyce, a codzienne życie płynie w rytmie slow.

          Thor Hanson „Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół” (2019)

          Dr Thora Hanson to biolog i autor nagradzanego bloga. Jego książka łączy historię, biologię, a także reportaż, co czyni ją fascynującym przewodnikiem po świecie tych niezwykłych istot jakim są pszczoły. To bardzo osobiste spojrzenie autora na świat pszczół i pszczelarzy na całym świecie oraz próba zmierzenia się z faktami, jakie wynikają ze zmniejszającej się populacji tych owadów.

          Taki słodki temat Wam podrzucam, pozdrawiam serdecznie!

          Romuald Kuźmitowicz

        • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
      • (91) 433 31 97
      • (91) 433 67 62 (nieczynny)
      • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
      • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
    • Logowanie