Wirtualna Noc Muzeów i więcej
- 15.05.2020 11:31
Witajcie Kochani!
Mówiąc szczerze, nie jestem zagorzałym zwolennikiem i uczestnikiem Nocy Muzeów, skoro w czasie jej trwania widzę przede wszystkim morze głów napaleńców stłoczonych, wręcz zduszonych do nieprzytomności, by cokolwiek zobaczyć. Do pójścia w ich ślady zanęca mnie jedynie, że muzea na tę okoliczność wystawiają dzieła czy zbiory zwykle ukryte przed publicznością, często prawdziwe skarby. W tym roku wiele przesunęło tę noc na wrzesień, ale niektóre postanowiły utrzymać dotychczasowy termin, przedstawiając specjalne ekspozycje online. Sprawdźmy, może ta forma okaże się bardziej korzystna i produktywna dla uważnego odbiorcy, który chce jednak coś zobaczyć.
Jeszcze parę słów o tej inicjatywie promującej sztukę oraz edukację historyczną i estetyczną poprzez kontakt z dziedzictwem duchowym i materialnym szeroko rozumianej kultury i cywilizacji. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast.
Przedstawiam kilka propozycji muzeów na najbliższy weekend i więcej, bo niektóre placówki, jak Muzeum Narodowe w Krakowie, przygotowały nawet Tydzień Muzeów.
*Sobota, 16 maja, wieczór – noc:
Muzeum Narodowe w Szczecinie
„Wirtualna Noc Muzeów odbędzie się wieczorem i nocą 16 maja 2020 roku, czyli w czasie, kiedy wydarzenie było pierwotnie zaplanowane. Z tą różnicą, że będzie mieć miejsce w przestrzeni muzealnych mediów społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram) oraz na łamach serwisu internetowego www.muzeum.szczecin.pl. Między 18.00 a północą publikowane będą filmy z udziałem znanych i uznanych szczecinian. To muzycy, aktorzy, animatorzy kultury, celebryci oraz politycy. Każdy z nich otrzymał od nas jedno z dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Zadaniem zaproszonych gości była intensywna i emocjonalna opowieść o eksponacie: co widzą, jak interpretują, co czują, jak oceniają.”
Program: https://muzeum.szczecin.pl/116-aktualnosci/1015-wirtualna-noc-muzeow-2020.html
Muzeum Sztuki w Łodzi
„Po pierwsze, zapraszamy na oprowadzanie po wystawie "Atlas Nowoczesności", które będzie trasmitowane live na portalu Facebook o godzinie 21.00. Agnieszka Sej-Wojciechowska z Działu Edukacji ms opowie zwiedzającym o pracach prezentowanych na "Atlasie Nowoczesności", wybierając je tak, by nie tylko przedstawić w atrakcyjny sposób dzieła z naszej kolekcji, ale też po to, by pokazać, jak można przy ich pomocy diagnozować aktualną pandemiczną sytuację.
Po drugie, zapraszamy na wirtualny spacer po Sali Neoplastycznej. Będzie to oficjalna premiera tego projektu. Wstęgę przecinamy na naszym Facebooku o g. 20.00. Długo czekaliśmy na odwieszenie działalności muzeów, a czekając, nie próżnowaliśmy. Efektem naszej współpracy z firmą Plastic jest strona neoplasticroom.pl, która pozwala na wirtualne zwiedzanie Sali Neoplastycznej, czyli historycznej części wystawy stałej "Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta". Sala została stworzona przez Władysława Strzemińskiego w 1948 roku na zaproszenie Mariana Minicha, ówczesnego dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, by prezentować dzieła twórców awangardowych. Obecnie jej wirtualną przestrzeń wypełnią dzieła twórczyń i twórców, takich jak Sophie Taueber-Arp, Katarzyna Kobro, Henryk Stażewski, Vilmos Huszar czy Georges Vantogerloo.”Program: https://msl.org.pl/wirtualna-noc-muzeow-w-ms/
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
„Wystawa jest finałem projektu prowadzonego przez Muzeum Azji i Pacyfiku w 2019 r. we współpracy ze studentami Akademii Sztuk Pięknych. Prezentowane są na niej pary: obiekt muzealny i dzieło współczesne, które pozostają ze sobą w szczególnej relacji. Mimo ograniczonych możliwości interakcji z tymi obiektami pragniemy PORUSZYĆ Was wirtualnie. W wydarzeniu online zmierzymy się m.in. z pytaniami o sztukę, jej granice. Zobaczymy, co w zbiorach muzeum PORUSZYŁO młodych artystów i jak oni PORUSZYLI muzealne obiekty. Najmłodszych (ale i dorosłych) będziemy inspirować do własnej twórczości różnymi technikami."
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu
„W tym roku podczas Nocy Muzeów zachęcamy do nowej formy poznawania naszych atrakcji ekspozycyjnych. Na naszych stronach wydzieliliśmy wiele kategorii muzealnych rozrywek dbając o stworzenie oferty odpowiedniej dla każdej grupy odbiorców.”
Bogaty program: https://nimoz.pl/files/articles/243/Noc%20Muze%C3%B3w%20Online%20w%20Rezerwacie%20Archeologicznym%20Genius%20Loci%20w%20Poznaniu.pdf
*Inne:
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Program: https://nimoz.pl/files/articles/243/Biskupin%20_NMUZ_Program.pdf
https://www.youtube.com/c/MuzeumArcheologicznewBiskupinie
Muzeum Lotnictwa Polskiego
Program: https://muzeumlotnictwa.pl/pano_zwiedzanie/zwiedzanie.php?w=p.
Muzeum Niepodległości w Warszawie
Program: https://www.facebook.com/MuzeumNiepodleglosci/videos/544401523111580/
Zamek Królewski w Warszawie
Program: https://nimoz.pl/files/articles/243/Zwiedzanie%20wirtualne_noc%20muze%C3%B3w_Zamek_K_WARSZAWA.pdf
*Tydzień Muzeum w Muzeum Narodowym w Krakowie
„Od poniedziałku, 18 maja do piątku 22 maja zapraszamy Was codziennie do udziału w muzealnych quizach, specjalnych projekcjach filmów poświęconych wystawom i wysłuchania szczególnych opowieści o sztuce, które przygotowała dla Was Minerva - Justyna Stasiek-Harabin autorka jednego z najlepszych blogów o sztuce w Polsce! Popatrzcie na skarby polskiej sztuki #okiemMinervy!”
Program: https://nimoz.pl/files/articles/243/tyDzienMuzeumMNK%20-%2018-22maja2020_.pdf
Radosnych nocnych (i nie tylko) eksploracji muzeów, pozdrawiam przedweekendowo!
Romuald Kuźmitowicz
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły