„Tydzień Bibliotek”
- 05.05.2020 09:12
Mili Uczniowie!
Między 5 a 15 maja trwa „Tydzień Bibliotek”, jedna z ogólnopolskich inicjatyw promujących czytanie i udział w życiu tych szczególnych instytucji kulturalno-edukacyjnych. W tym roku, oczywiście, online. Śledźcie strony swoich ulubionych bibliotek, może znajdziecie tam coś ciekawego i atrakcyjnego dla siebie.
Co chętnie Wam polecę?
Zachęcam do przestudiowania zajmującego artykułu poświęconego kolekcji starych druków w zbiorach Biblioteki Muzeum Narodowego w Szczecinie:
https://issuu.com/nimoz/docs/cenne_bezcenne_utracone_4_73/23
I jeszcze do przejrzenia prezentacji na temat unikatowych druków pomorskich w tej kolekcji:
https://muzeum.szczecin.pl/images/pliki/biblioteka/Druki-pomorskie-w-BMNS.pdf
Być może zechcecie zainteresować się także ciekawymi spotkaniami online około nowej literatury. Pierwsze z nich to spotkanie z pisarzem, Wojciechem Chmielarzem, drugie – to przedstawienie-adaptacja głośnej autobiograficznej powieści Andy Rottenberg.
Wojciech Chmielarz - Premiera online
Zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu #premieraonline, tym razem z Wojciechem Chmielarzem, autorem książki „Wyrwa” (Wydawnictwo Marginesy). Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.
„Wyrwa” to opowieść o mężczyznach, którzy kochali tę samą kobietę i którzy będą musieli zmierzyć się z tajemnicą jej śmierci. O poczuciu straty i głuchej rozpaczy zmieniającej się w gniew, który szuka ujścia. To także historia o splątanych uczuciach, o trudnej przyjaźni i o konsekwencjach życiowych błędów. I o tym, że można niewiele wiedzieć o kimś, z kim mieszka się pod jednym dachem. Nowy thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza, autora znakomicie przyjętej „Rany” i zekranizowanego przez Canal+ „Żmijowiska”.Transmisja odbędzie się dziś o godzinie 18.00 na facebookowym profilu:
https://www.facebook.com/empikcom/
"Proszę bardzo”, reż. Wiktor Rubin
Adaptacja autobiograficznej powieści Andy Rottenberg, wieloletniej szefowej Galerii Zachęta. Jej książka pt. „Proszę bardzo” to do bólu szczera odpowiedź na plotki, konfabulacje oraz zarzuty wobec Rottenberg jako „kontrowersyjnej, skandalizującej kuratorki i dyrektorki”.
„Proszę bardzo” jest też analizą przeszłości, odkrywaniem tragicznych, bolesnych i skomplikowanych losów nieznanych przodków, członków rodziny ojca, zamordowanych przez nazistów w Bełżcu oraz syberyjskiej rodziny matki. Próbą zmierzenia się z osobistą traumą.
Przedstawienie na podstawie autobiografii Andy Rottenberg jest wędrówką po genealogicznych labiryntach oraz próbą refleksji nad autobiografią - jako tworzywem naszego tu i teraz. W rolę Andy Rottenberg wcielił się Tomasz Nosinski.Transmisje live odbędą się o godzinie 20.00 na YT i Vimeo:
https://www.youtube.com/watch?v=zfM_bYrys3U&feature=youtu.be
Kochani!
Poza bibliotekami publicznymi mamy przede wszystkim własne, często uporządkowane naszym subiektywnym kluczem – z ignorancją dla stereotypowych, metodologicznych zasad. Czy zechcielibyście pochwalić się swoimi domowymi bibliotekami, pokazać zdjęcia? Jeśli tak, przysyłajcie. Chętnie je zobaczę. Na zachętę bez ogródek pokażę własną, uporządkowaną zgodnie z zasadą „szwarc, mydło + powidło”. Tylko ja wiem, co gdzie jest i jak to po omacku wydobyć spośród stłoczonych zbiorów...
Serdeczne pozdrowienia dla sympatyków bibliotek stacjonarnych i wirtualnych!
Romuald Kuźmitowicz
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły