• Koronawirus

     • PEDAGOG PODPOWIADA, JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM

     • PEDAGOG PODPOWIADA, JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM Z POWODU PANDEMII COVID-19

       

      Wśród objawów stresu związanego z wybuchem epidemii eksperci wymieniają m.in. występowanie nasilonych obaw i lęków o własne zdrowie i zdrowie swoich najbliższych, zmiany w nawykach związanych ze snem i spożywaniem posiłków, problemy ze snem i koncentracją uwagi, pogorszenie objawów choroby przewlekłej, zwiększone spożycie alkoholu, wyrobów tytoniowych i innych substancji psychoaktywnych.

      Codzienna rutyna bardzo ważna

      W czasie epidemii warto ograniczyć młodzieży dostęp do wiadomości w mediach, również społecznościowych. Mogą oni błędnie interpretować informacje, które do nich docierają i bać się tego, czego nie rozumieją. Specjaliści podkreślają, że dobrze jest trzymać się dotychczasowej rutyny, jeśli chodzi o codzienne aktywności, a w sytuacji, gdy zamknięte zostają szkoły, stworzyć nowy schemat dnia obejmujący naukę oraz czas wolny. Ćwiczenia fizyczne, higiena osobista, posiłki w regularnych porach i inne regularne czynności przyczyniają się do porządku i struktury w nowej i niejasnej sytuacji. Ważnym i stałym punktem w codziennym harmonogramie powinny być kontakty z ludźmi, np. telefoniczne.

      Przyjemne aktywności w czasie wolnym

      Powinniśmy też starać się podejmować aktywności, które nas rozluźniają i sprawiają nam przyjemność-czytanie książek, eksperymentowanie w kuchni, słuchanie muzyki, ćwiczenia fizyczne, domowe spa, robienie porządków itp. Poza tym warto porozmawiać z osobami, do których mamy zaufanie o swoich obawach i emocjach.  

      Warto też zadbać o siebie i swoje emocji z pozycji ciała- ćwiczyć głębokie oddechy, rozciąganie lub medytację. Dobrze jest spożywać zdrowe, zbilansowane posiłki, wykonywać regularne ćwiczenia, wysypiać się, unikać alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

      Przerwa w śledzeniu wiadomości

      W tym celu powinniśmy robić sobie świadome  przerwy od oglądania, czytania czy słuchania nowych informacji na temat epidemii w mediach, również społecznościowych. Ciągłe skupianie się naproblemie może nasilać niepokój. Warto zadbać o to, by nastolatek otrzymywał rzetelne informacje od rodzica, a nie poszukiwał ich w internecie lub słuchał wiadomości, które z natury, mają być sensacyjne. Dzielenie się rodziców z nastolatkiem sprawdzonymi informacjami na temat wirusa i epidemii COVID-19 (a nie plotkami, czy fake newsami) pozwoli lepiej ocenić, jakie zagrożenie stanowi, a przez to może złagodzić stres.
       

      Dłuższe siedzenie przed komputerem? Tak!

      Warto także pozwolić nastolatkowi, być może na dłuższe niż zwykle, siedzenie przed komputerem. Teraz komputer służy nie tylko do nauki, ale również utrzymywaniu relacji ze znajomymi, a także do kontaktu ze światem.

      Warto także pomyśleć, co moglibyśmy robić razem z nastolatkiem. Dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po gry planszowe, dostosowane do wieku, wspólne oglądanie starych zdjęć albo filmów o lżejszej tematyce.

      Kontrola nad niepokojącymi myślami

      Pełne niepokoju myśli o epidemii koronawirusa i stanie własnego zdrowia są czymś normalnym. Jeżeli jednak  myśli te zajmują  zbyt dużo miejsca, determinują nastrój nastolatka, można zaproponować, by spróbował je kontrolować, a inaczej, dał głowie odpocząć o tych myśli. W jaki sposób? Na przykład oglądając filmy lub seriale, grając w gry wideo, rozwiązując krzyżówki albo gry logiczne takie, jak sudoku. Ważne jest też to, by kontaktach z innymi ludźmi nie dopuszczać, by koronawirus był ich głównym tematem. 

       

      I na koniec bardzo ważna rzecz.  Należy  podjąć wysiłek, by wyrobić własne, wewnętrzne przekonanie na czym polega sens kwarantanny: to nie kara, ale coś, co robisz dla innych i siebie samego. Kwarantanna pomaga innym, pomaga  zmniejszyć możliwość zachorowania. Właśnie taki sposób myślenia o epidemii i przymusie odosobnienia, pozwala rozwijać szacunek do samego siebie i zapobiga poczuciu bycia napiętnowanym i osaczonym. A to jest kluczowe, by czas epidemii nie odcisnął się negatywnie na naszej psychice.

       

      Pozdrawiam i życzę dużo spokoju. Wasz pedagog szkolny.

  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie