• Biblioteka

          • “Miasto i jego muzeum”: Neapol (niedziela, g. 18.30)
          • “Miasto i jego muzeum”: Neapol (niedziela, g. 18.30)

          • 24.04.2021 17:23
          • Mili Uczniowie!

            Wierzę, że Międzynarodowy Dzień Książki uczciliście w sposób najbardziej adekwatny – rozkoszując się ulubioną lekturą. Ja wertowałem “Zbrodnię i karę” Dostojewskiego, łącząc potrzebę chwili z przyjemnością obcowania z językiem prozy nasyconej emocjami, rozedrganym, mrocznym i niepokojącym...

            Na weekend podsuwam Wam warte grzechu spotkanie z cyklu “Miasto i jego muzeum”, tym razem poświęcone skarbom sztuki Neapolu. Jest to kontynuacja serii wykładów o najcenniejszych kolekcjach sztuki, prezentowanych w miastach obecnych na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

            Neapol – królewska kolekcja”
            Spotkamy się z dziejami jednego z bardziej intrygujących regionów południowej Italii, z historią miejsca, które od starożytności do dziś jest synonimem spełnienia marzeń o podróży życia. Wykład stawia sobie za cel przedstawienie topografii artystycznej Neapolu, w tym historii urbanistyki, architektury i kolekcji sztuki.

            Prowadzący: dr Olaf Kwapis – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendysta La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badacz średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), organizator europejskich podróży edukacyjnych. Od 2012 związany z Collegium Civitas w Warszawie, od 2016 kierownik prowadzonych tamże studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje”.

            Transmisja: https://www.facebook.com/Centrum.Interpretacji.Zabytku

            Nie przypadkiem wzdychamy za Goethem: “Zobaczyć Neapol i umrzeć...”. Dajcie się zaprosić na smakowitą muzealną ucztę, wspaniałych wrażeń!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Świeże oko: “Oscary dla bidoków, czyli koniec amerykańskiego snu w literaturze i na ekranie”, g. 20.00
          • Świeże oko: “Oscary dla bidoków, czyli koniec amerykańskiego snu w literaturze i na ekranie”, g. 20.00

          • 22.04.2021 08:41
          • Kochani!

            Znalazłem nowy, niesztampowy jak mi się wydaje, cykl spotkań około literatury I filmu.

            ŚWIEŻE OKO” to seria spotkań, w którym autorzy biorą pod lupę gorące zjawiska i nazwiska, głośne premiery i ważne trendy. Gośćmi ich są specjaliści rozmaitych dziedzin, którzy dzięki swojej wiedzy i szczególnemu podejściu do obranego tematu zdolni są rzucić nań nowe światło i zburzyć narosłe wokół niego mity lub stereotypy. Udział publiczności w dyskusji – zawsze mile widziany. W czasie transmisji on-line pytania do gości można wpisywać w komentarzach.

            Dzisiejsze spotkanie przyciąga intrygującym tytułem: “Oscary dla bidoków, czyli koniec amerykańskiego snu w literaturze i na ekranie”. W tym roku o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej walczą m.in. twórcy filmów zainspirowanych książkami „Nomadland” i „Elegia dla bidoków”. O książkach i ekranizacjach oraz o tym, jak wygląda rewers życia w supermocarstwie podyskutują:

            KAJA KLIMEK, filmoznawczyni,
            RADOSŁAW KORZYCKI, amerykanista.
            Rozmawia KATARZYNA BOROWIECKA.

            Link: https://www.facebook.com/bigbookcafe/

            W nocy z niedzieli na poniedziałek, 26 kwietnia, poznamy laureatów tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. W wyścigu po Oscary mocno zaznaczyły swoją obecność w tym roku dwa filmy reprezentujące kino społeczne: „Nomadland” Chloe Zhao (nominowany za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany, zdjęcia, montaż i główną rolę kobiecą Frances McDormand) oraz „Elegia dla bidoków” Rona Howarda (ostatecznie zdobyła tylko dwie nominacje: za charakteryzację i rolę drugoplanową Glenn Close). Obydwa filmy wiele różni, ale dwie rzeczy mają wspólne: są ekranizacjami głośnych książek literatury faktu i opowiadają o dzisiejszej Ameryce skrajnie odległej od amerykańskiego snu: biednej i zdegradowanej.

            „ELEGIA DLA BIDOKÓW”
            To autobiograficzna opowieść J.D. Vance’a o dorastaniu w ubogim miasteczku w „pasie rdzy”, a zarazem analiza kultury pogrążonej w kryzysie – kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej. O zmierzchu tej grupy społecznej, od czterdziestu lat ulegającej powolnej degradacji, powiedziano już niejedno. Nigdy dotąd jednak nie opisano jej z takim żarem, a zwłaszcza – od środka. To książka, która pokazała Amerykanom z dużych miast, jak mało wiedzą o swoich rodakach, jak mylne mają o nich wyobrażenie. Ciepła, wyrozumiała narracja Vance’a stała się ważnym głosem w dyskusji o rozwarstwieniu społecznym. Zdaniem recenzentów i czytelników „Elegia dla bidoków” odpowiada na pytanie: dlaczego Donald Trump wygrał wybory? Książka stała się bestsellerem, sprzedano prawie 2 miliony egzemplarzy. Ekranizację wyprodukował Netflix.
            W Polsce tytuł ukazał się nakładem Wydawnictwa Marginesy.

            „NOMADLAND”
            Wybitny reportaż literacki Jessiki Bruder o Amerykanach, którzy po kryzysie gospodarczym w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy – na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona. Niektórzy uważają ich za bezdomnych, ale koczownicy nowej ery nie lubią tej łatki. Mówią o sobie: bezmiejscowi. Doniosłość reportażu Bruder najlepiej oddał „The New Yorker” pisząc: „To książka ukazująca przepaść między tym, jaka Ameryka chce być, a tym, jaka jest naprawdę”. W filmie w reżyserii Chloe Zhao osobiście pojawia się na ekranie część bohaterów książki.
            W Polsce tytuł ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne.

            Serdecznie zachęcam do udziału w rozmowie, zwłaszcza że napięcie przed oscarową galą już bliskie zenitu!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • “Proszę bardzo”. Andy Rottenberg opowieści rodzinne, g. 20.00
          • “Proszę bardzo”. Andy Rottenberg opowieści rodzinne, g. 20.00

          • 21.04.2021 08:02
          • Złaknieni dobrej literatury Czytelnicy!

            Dziś znów okazja przybliżyć sobie postać niebanalną i wielowymiarową, zanurzyć się w literaturę wspomnieniową – czerpiemy zatem z nurtu non fiction. Z okazji wznowienia autobiograficznej sagi Andy Rottenberg „Proszę bardzo”, historyczka i kuratorka sztuki opowie o historii swojej rodziny – o Polsce, Rosji, Szwajcarii i Kanadzie, poszukiwaniu tożsamości i pogodzeniu z losem.

            Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś.

            O KSIĄŻCE „PROSZĘ BARDZO”:
            Anda Rottenberg rekonstruuje w tej książce niezwykłe dzieje własnej rodziny, niejednorodnej pod względem etnicznym i wyznaniowym. Poszukiwania przodków przeplatają się z wątkiem zaginionego syna, o czym autorka opowiada odważnie i szczerze. To książka o trudnych relacjach, miłości, cierpieniu i oczekiwaniu. O upadkach i o podnoszeniu się. Autorka wyjątkowymi rodzinnymi opowieściami oswaja nieobecnych. Niczego nie retuszuje.
            W 2010 r. książka nominowana była do Nagrody Literackiej Nike.

            O AUTORCE:
            Anda Rottenberg (ur. 1944) – polska historyczka sztuki, krytyczka i publicystka, organizatorka i kuratorka licznych wystaw. Jest również autorką poświęconych sztuce artykułów naukowych i esejów, zamieszczanych w krajowych i zagranicznych wydawnictwach. W latach 1993–2000 dyrektor Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, od 1998 roku przewodnicząca Fundacji Instytutu Promocji Sztuki. Autorka między innymi: „Sztuka w Polsce 1945–2005” (2005; 2020), „Przeciąg: Teksty o sztuce polskiej lat 80.” (2009), „Rottenberg. Już trudno” (2014, z Dorotą Jarecką), „Berlińska depresja. Dziennik” (2018), „Lista. Dziennik 2005” (2019) i „Zbliżenia. Szkice o polskich artystach” (2020).

            Partnerzy wydarzenia: Wydawnictwo Marginesy, Big Book Cafe.

            Transmisja: https://www.facebook.com/bigbookcafe/

            Do zobaczenia na spoktkaniu online!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Prawda czy fikcja? | Młodzi i FINA #4, g. 19.00
          • Prawda czy fikcja? | Młodzi i FINA #4, g. 19.00

          • 20.04.2021 12:48
          • Mili Licealiści!

            Podczas kwietniowej odsłony cyklu Młodzi i FINA zostaną zaprezentowane dwie krótkometrażowe fabuły i jedna animacja. W trakcie spotkania z reżyserami Anna Serdiukow poruszy temat prawdy jako fikcji, fikcji jako prawdy, a także granic pomiędzy tymi kategoriami. Poznamy historię zaginionej nastolatki i matki wciąż pełnej nadziei na jej odnalezienie. Prześledzimy losy nielegalnego imigranta, który znajdzie tymczasowe schronienie. Przyjrzymy się pracy policji walczącej z przestępczością.

            19:00 | pokaz na stronie: www.ninateka.pl

             

            “Monika W.”, reż. Paulina Skibińska, Polska 2020, 20’
            Film inspirowany prawdziwą historią zaginionej nastolatki, której ostatnią drogę śledziła kamera przemysłowa. Ewa, matka dziewczyny, nie radzi sobie ze stratą córki i wciąż ma nadzieję, że trafi na jej ślad. Postanawia wejść w rolę Moniki: ubrana tak samo jak ona idzie w miejsce, w którym córka była widziana po raz ostatni. Surrealistyczna projekcja lęków Ewy zdaje mieszać się z rzeczywistością. Czy to podświadomość, czy też bohaterka jest bliska odkrycia tajemnicy zniknięcia swojej córki?

             

            “Dalej jest dzień”, reż. Damian Kocur, Polska 2020, 25’
            Paweł jest samotnym mężczyzną, który pracuje na małym promie rzecznym niedaleko swojej wioski. Większość czasu Pawła upływa na przewożeniu mieszkańców wsi na drugą stronę rzeki. Mimo, że Paweł jest znany w okolicy, każdy kolejny dzień spędza samotnie. Pewnego dnia zauważa, że ktoś próbuje pokonać rzekę wpław. Tą osobą jest Mohammad, nielegalny imigrant. Paweł postanawia pomóc i ukrywa Mohammada. W końcu jest ktoś, z kim może porozmawiać.

             

            “Prawie i bezprawie”, reż. Maciej Wierzejski, Polska 2019, 7,5’
            W pewnym mieście zespół policjantów tak dobrze wykonuje swoją pracę, że poziom przestępczości spada do zera. Niestety ich radość z sukcesu nie trwa długo...

             

            20.30 | Streaming na profilu FINA Wałbrzyska 3/5: https://www.facebook.com/finawalbrzyska/

             

            Rozmowa z twórcami, którą poprowadzi Anna Serdiukow.

            Filmy będą dostępne na stronie ninateka.pl do godz. 22:00.


            Cykl współorganizowany jest przez Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie oraz Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Festiwal Młodzi i Film jest najstarszym festiwalem w Polsce prezentującym debiuty.

            Polecam Waszej uwadze, pozdrawiam!

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • „Żonkile” - doniosła akcja Muzeum POLIN
          • „Żonkile” - doniosła akcja Muzeum POLIN

          • 19.04.2021 14:40
          • Drodzy Uczniowie!

            19 kwietnia uczciliśmy 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przyłączyliśmy się do organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcji „Żonkile”. Uczniowie klas: 2ga, 2gb, 2gc, 2pa,2pc, 2pf, 1c, 1f pod kierunkiem nauczycieli historii, Pani Profesor Urszuli Suwaj, Pana Profesora Marka Matusiaka i Pana Profesora Daniela Kochana przypięli żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć, uczestnicząc w wydarzeniach na tę okoliczność przygotowanych.

            Program obchodów 19 kwietnia 2021:

            • 8:00: premiery materiałów na kanale YouTube: słuchowisk na podstawie opowiadań: "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej oraz "Historia z pewnej ulicy" Justyny Bednarek dla uczniów i uczennic klas 1-3 szkoły podstawowej, filmu „Będę pisać” dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej oraz filmu "Muranów – Dzielnica Północna" dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.
            • 9:30 premiera filmu "Będę pisać" dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej.
            • 11:00 premiera filmu "Muranów – Dzielnica Północna" dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.
              Filmy edukacyjne będą streamowane na profilu Centrum Edukacyjne oraz w serwisie YouTube.
            • 12:00 transmisja na żywo spod pomnika Bohaterów Getta
              O 12.00 w Warszawie na znak pamięci o wydarzeniach z kwietnia 1943 r. zostaną włączone syreny.
            • 15:00 "W sukience i mundurze
              filmowa opowieść o bojowniczkach autorstwa przewodniczki Katarzyny Jankowskiej. Streaming na Facebooku MuzeumPOLIN i w serwisie YouTube
            • 18:00 "Stawiam pomnik tym, którzy zginęli"
              Rozmowa Krystyny Budnickiej i Mikołaja Grynberga. Streaming na Facebooku MuzeumPOLIN
            • 20:30 "Córki, matki, robotnice"
              Koncert Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej. Streaming na Facebooku Muzeum POLIN i w serwisie YouTube


             

            Ciekawe zajęcia z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych udostępnionych przez Muzeum POLIN, poprzedzone webinariami dla prowadzących, miały charakter edukacyjny z silnym wydźwiękiem wychowawczym.

            Nauczycielom i Młodzieży IX LO dziękuję za udział w przedsięwzięciu!
            Koordynator - Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
    • Kontakty

      • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
      • (91) 433 31 97
      • (91) 433 67 62 (nieczynny)
      • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
      • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
    • Logowanie