• Biblioteka

      • PRAGnienie czytaniA online - festiwal czytelniczy/  Tydzień Bibliotek
        • PRAGnienie czytaniA online - festiwal czytelniczy/ Tydzień Bibliotek

        • 10.05.2021 06:45
        • Drodzy Uczniowie!

          W ramach ogólnopolskiego XVIII Tygodnia Bibliotek w całym kraju przygotowano dla nas ciekawe wydarzenia. Dla Was wybieram najbardziej interesujące i najłatwiej dostępne.

          Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy zaprasza nas do udziału w wyjątkowej edycji festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA ONLINE.

          Hasło tegorocznego PRAGnienia czytaniA brzmi „Wczytaj się w stolicę, czyli warszawskie opowieści”. W ten sposób organizatorzy chcą zachęcić do zwrócenia baczniejszej uwagi na stołeczne miasto, jego bogatą kulturę, historię i tradycję. Festiwal, podobnie jak w poprzednich latach, będzie urozmaicał program ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Tydzień Bibliotek.

          Przygotowane dla nas prelekcje, koncert, prezentacje czy spektakl teatru lalkowego będą udostępniane w do 15 maja 2021 r. na Facebooku oraz YouTubie Biblioteki Publicznej na Pradze-Południe.

          PROGRAM FESTIWALU:

          10 maja, godz. 10.00 (pon.)
          Rozmowa z Ewą Kielak-Ciemniewską, redaktor naczelną „Miesięcznika Stolica”, prowadzenie Marcin Kozłowski;

          11 maja, godz. 10.00 (wt.)
          Prezentacja książek o Warszawie ze zbiorów varsavianistycznych Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 40 przy ul. Paca 46;

          12 maja, godz. 10.00 (śr.)
          Prelekcja varsavianisty Mariusza Prządaka, pt. „Podniebna Warszawa – historia lotnisk warszawskich”;

          13 maja, godz. 10.00 (czw.)
          Spotkanie z Jerzym S. Majewskim, autorem książki „Sekrety Warszawy”, twórcą bloga „Miasta Rytm” oraz redaktorem „Miesięcznika Stolica”;

          14 maja, godz. 10.00 (pt.)
          Koncert warszawskiego duetu „Teściowa Śpiewa”;

          15 maja, godz. 10.00 (sob.)
          Spot z udziałem obcokrajowców - czytelników Wypożyczalni Zbiorów Obcojęzycznych, którzy opowiadają o tym „jak się czyta w Warszawie”.

          Transmisja wydarzeń: https://www.facebook.com/events/484120763008480/?active_tab=discussion

          Patroni festiwalu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Miesięcznik "Stolica", Kurier Praski, Vistulian, Klubokawiarnia KEN54.

          Szczeciński Tydzień Bibliotek

          Z kolei w Szczecinie... tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Jak co roku, włączamy się w to ogólnopolskie święto czytelnictwa i bibliotek.

          Miejska Biblioteka Publiczna Przygotowała spotkanie autorskie z Rafałem Hetmanem, promujące jego najnowszą książkę “Izbica, Izbica”, które odbędzie się w formie live’a na Facebooku w poniedziałek, 10 maja o godz. 18.00. Przez cały tydzień trwają też spotkania online wokół książki “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach”. Przygotowano też dodatkowe wydarzenia. Szczegóły poniżej.

          Spotkanie z Rafałem Hetmanem

          10 maja 2021 (poniedziałek) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Rafałem Hetmanem promujące jego najnowszą książkę “Izbica, Izbica”. Spotkanie poprowadzi Anna Godzińska.

          Wydarzenie odbędzie się online na: https://pl-pl.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie

          O książce:

          Wystarczyło zaledwie tysiąc czterdzieści dziewięć dni, by w podlubelskim żydowskim miasteczku po dawnych mieszkańcach pozostał tylko zryty przez poszukiwaczy złota cmentarz, zamieniona w szalet synagoga, splądrowane domy i dwadzieścioro troje ocalałych, z których żaden nie chciał tu zostać. Dziś o wojennych losach Izbicy przypomina jeszcze mniej: szkolna gablotka, dwie drewniane kuczki, zaniedbany kirkut i skrawki wyszeptanych opowieści. Bo jak mówić na głos o tych, którzy odeszli na naszych oczach i często za naszym przyzwoleniem?

          Rafał Hetman wydobywa z niepamięci postaci i losy, o których uparcie milczały kolejne pokolenia, i opisuje współczesną Izbicę, odbijając ją w lustrze wojennej historii. Właścicielka piekarni i katolicki ksiądz żydowskiego pochodzenia, chłopak, który do końca życia chodził z kulą w szczęce, przepełniony pragnieniem zemsty aptekarz, anonimowi sąsiedzi i świadkowie. Z rozmów, świadectw i dokumentów układa mozaikę żydowsko-polskiej przeszłości, której cień pada daleko poza wojenne lata. Sprawia przy tym, że losy małej, sennej Izbicy stają się uniwersalną opowieścią o polskiej historii. Pisze również o pułapkach ludzkiej pamięci i konsekwencjach milczenia, bo to właśnie przemilczane historie mówią o nas najwięcej.

          O autorze:

          Rafał Hetman (ur. 1987) – reporter. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, magazynie „Chidusz”. Finalista Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. W mediach społecznościowych opowiada o literaturze faktu.

          Znajdziesz mnie w bibliotece. Bohaterki”

          Przez cały tydzień odbywają się spotkania online wokół książki “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” oraz odbędzie się również spacer śladami szczecińskich kobiet.

          Książka w lekkiej formule prezentuje kobiece postacie ważne dla rozwoju szczecińskiej społeczności. Oprócz tekstów opowiadających losy i zasługi bohaterek, w publikacji zostały zamieszczone propozycje zadań do wykonania w gronie rodzinnym lub podczas lekcji szkolnych (prace plastyczne, spacery, twórcze inspiracje). Jest to ciekawa i ważna książka dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać Szczecin.

          Publikację można przeczytać online: https://bit.ly/Bohaterki

          Podczas spotkań poznamy także współczesne bohaterki naszego miasta, inspirujące kobiety aktywne społecznie i twórczo.

          Harmonogram spotkań:

          • 08 maja (sobota) o godz. 16.00 (filia nr 5, ul. Mieszka I 105)
            Spotkanie z autorką książki, Kingą Rabińską, poprowadzi Barbara Markowska.

          • 11 maja (wtorek) o godz.18.00 (filia nr 5, ul. Mieszka I 105)
            Sabina Wacławczyk przeczyta historię „O Heluni, która nazywała szczecińskie ulice”, czyli o Helenie Kurcyusz.

          • 12 maja (środa) o godz. 18.00 (filia nr 28, pl. Lotników 7)
            Maria Stafyniak przeczyta historię „O Krystynie, która fotografowała Szczecin”, czyli o Krystynie Łyczywek.

          • 13 maja (czwartek) o godz. 18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)
            Dorota Pundyk przeczyta historię „O Janinie, która wychowywała nowych szczecinian”, czyli o Janinie Szczerskiej.

          • 14 maja (piątek) o godz. 18.00 (filia nr 7, pl. Matki Teresy z Kalkuty 8)
            Justyna Machnik przeczyta historię „O Annie i Leoni, które stawiały pomniki”, czyli o Leonii Chmielnik i Annie Paszkiewicz.

          Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli, część spotkań w bibliotekach odbędzie się hybrydowo.

          15 maja (sobota) o godz. 11.00 Start: Pomnik Trzech Orłów
          Bohaterki | Spacer śladem kobiet z Tomaszem Wieczorkiem

          Spacer śladem bohaterskich kobiet! Kim są szczecińskie Bohaterki? To kobiety, które zapisały się w lokalnej historii – te bardziej znane (jak Helunia Kurcyusz, Janina Szczerska czy Krystyna Łyczywek), jak i te ciche heroiny codzienności. Dlatego szlak wyznaczać będą dla nas zarówno konkretne Bohaterki, których historie zebrano w edukacyjnej publikacji „Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” (link tutaj: https://bit.ly/Bohaterki), jak i tropy oraz opowieści o mieście snute z kobiecej perspektywy. Wybierz się na spacer i poznaj je lepiej.

          Wydarzenia są organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie i Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie Sztuki” w ramach Tygodnia Bibliotek 2021.

          Zachęcam do udziału w wydarzeniach, pozdrawiam serdecznie!
          Romuald Kuźmitowicz

        • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
      • (91) 433 31 97
      • (91) 433 67 62 (nieczynny)
      • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
      • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
    • Logowanie