• Biblioteka

          • Mistrzowie mówią do nas – dziś!
          • Mistrzowie mówią do nas – dziś!

          • 28.01.2021 11:45
          • Mili Uczniowie!

            Dziś zapraszam Was na dwa wieczorne spotkania z wielkimi osobowościami słowa...

            O prawdzie w języku” – spotkanie online z prof. Jerzym Bralczykiem, g. 18.00

            Prof. Jerzy Bralczyk – wybitny językoznawca, profesor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki – wygłosi w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wykład pt. „O prawdzie w języku”.

            Spotkanie odbędzie się w ramach V edycji cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”.

            Zachęcam do zadawania pytań Profesorowi.

            Transmisja na Facebookowym profilu: https://www.facebook.com/WSIiZwRzeszowie/

            Szczygieł o reportażu. Wykład mistrzowski w Szkole Pisania KMLU, g. 19.00

            Rozpoczynamy nowy cykl pisarskich wykładów mistrzowskich online w Szkole Pisania KMLU. Pierwszym wirtualnym spotkaniem będzie masterclass Mariusza Szczygła!

            Podczas wykładu poznacie reporterską kuchnię i dowiecie się, jak przygotować się do pisania tekstu. Mariusz Szczygieł wyjaśni, jak wybrać temat i jak go dobrze zdefiniować. Podpowie, jak rozmawiać z bohaterem, gdzie szukać źródeł i jak zabrać się do pisania. Odpowie też na pozornie proste pytanie – czym właściwie jest reportaż?

            Premiera na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO:

            https://www.facebook.com/KrakowMiastoLiteraturyUNESCO/

            Zachęcam serdecznie!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Bioteka z chrobotkiem
          • Bioteka z chrobotkiem

          • 27.01.2021 11:24
          • Drodzy Licealiści!

            Już projektujemy wakacyjne podróże, min. po Polsce, stąd pewna sugestia związana z ważnym wydarzeniem w Lublinie, mieście fascynującym atmosferą życia kulturalnego, zabytkami, historią, gdzie otwarto niebanalną bibliotekę.



            Bioteka to nazwa „zielonej” siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej otwartej w centrum Lublina. Projektanci postawili na harmonijne powiązanie nowoczesności z naturalnością materiałów i zielenią.



            Do zaaranżowania 400 metrów kwadratowych przestrzeni wykorzystano szkło, kamień oraz stal a regały i stanowisko obsługi wykonano z drewna. Podłogę z mikrocementu zdobią malowane ręcznie grafiki. W całym wnętrzu dominuje zaś chrobotek – zielony porost, który nadaje bibliotece specyficznego charakteru.

            Bioteka znajduje się w budynku, w którym przez lata mieściła się legendarna restauracja „Karczma Słupska”. Władze miasta liczą na to, że nowa, wpisująca się ekotrendy biblioteka, spotka się z równie ciepłym przyjęciem co istniejący przez dekady kultowy lokal. Trzymajmy kciuki, a odwiedzając Lublin, nie omieszkajmy zajrzeć i tutaj...

            Więcej o przedsięwzięciu: https://www.nowytydzien.pl/bioteka-w-miejsce-dancingu/

            Pozdrawiam serdecznie!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Dwie premiery książkowe
          • Dwie premiery książkowe

          • 26.01.2021 11:14
          • Moi Mili!

            Dziś aż dwie ciekawe premiery książkowe, na szczęście nie kolidują ze sobą w czasie. Dwie książki i dwie literatki, a każda warta Waszego zainteresowania.

            Joanna Jędrzejczyk: „Czarno na białym”, g. 18.00

            Zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu #premieraonline, gościem będzie Joanna Jędrzejczyk autorka książki „Czarno na białym” (Wydawnictwo Burda Książki). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik.

            W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem.
            Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebooku: https://www.facebook.com/empikcom

            Jeżeli walczysz, jesteś wojownikiem. Dopóki walczysz. O zrozumienie siebie i swoich pragnień. O szczęście. W życiu Joanny Jędrzejczyk w ostatnich latach wydarzyło się wiele. Wkroczyła w ten czas jako mistrzyni i niepokonana zawodniczka MMA, wzór i inspiracja dla milionów ludzi. Przegrane przyszły potem – w życiu zawodowym i osobistym. Utrata tytułu, śmierć przyjaciółki, zdrada. Jędrzejczyk mówi o tym otwarcie, ponieważ wie, że życie nie jest nieustannym pasmem zwycięstw. Czasami odpowiadamy nie tylko za złe wybory, nie tylko za własne. Niekiedy potrzebne są zmiany, nawet najbardziej bolesne. Bywa, że przegrywamy bitwę, żeby wygrać wojnę.”

            "Czarno na białym" to opowieść o tym, że aby uszczęśliwić innych, musimy sami być szczęśliwi. Że stając się lepszymi ludźmi, możemy osiągnąć dużo większy sukces w różnych dziedzinach. Ta historia uczy, jak korzystać z czegoś, na co ciężko się pracowało. JJ dojrzała do tego, by cieszyć się życiem, co nie przeszkodziło jej w stoczeniu prawdopodobnie najlepszej walki w historii kobiecego MMA. Walki, która na zawsze zmieniła definicję słowa "przegrana". Joanna już niczego nie musi udowadniać. Nawet sobie.

            Karolina Korwin Piotrowska: „Reset. Świat na nowo”, g. 20.00

            Kolejne spotkanie z cyklu #premieraonline, którego gościem będzie Karolina Korwin Piotrowska, autorka książki „Reset. Świat na nowo” (Wydawnictwo Mando). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik.

            W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem.
            Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebooku: https://www.facebook.com/empikcom

            Czy to już koniec? A może nowy początek? Dobrze już było. Teraz będzie reset!
            Pandemia, lęk, bankructwo, cisza, paraliż, fake news, bunt. Tak większość z nas zapamięta 2020 r. Świat wstrzymał oddech i zastygł w niepewności. A koronawirus, który był sprawcą tego zatrzymania, zmusił nas do zastanowienia się nad życiem. Czy świata w nim nie było za dużo, odwołując się do Olgi Tokarczuk? Być może zbytnio namnożyliśmy go w pogoni za pieniędzmi i wrażeniami.
            Co jest dla nas tak naprawdę ważne? Na czym się skupiamy? Kogo słuchamy? Po prostu, dokąd zmierzamy? Karolina Korwin Piotrowska zaprosiła do rozmowy dziennikarzy i artystów, znawców kultury i ludzkiej duszy, analityków i inżynierów przyszłości, a także tych, którzy na co dzień ratują nasze życie.

            Oba spotkania, obie książki wnoszą posmak aktualności, co jest znaczącym ich atutem. Radości na wtorek!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • „Odkrycia Empiku” – Literatura – live z jurorami i nominowanymi, g. 18.00
          • „Odkrycia Empiku” – Literatura – live z jurorami i nominowanymi, g. 18.00

          • 25.01.2021 12:51
          • Drodzy Uczniowie!

            Odkrycia Empiku” to nagrody, które po raz drugi przyznawane będą w 3 kategoriach: literatura, muzyka i film podczas gali Bestsellerów Empiku 2020. Jury, w którym zasiadają osoby związane z kulturą – twórcy, krytycy, dziennikarze oraz przedstawiciele Empiku, przyzna je za ważne dokonania artystyczne oraz wyjątkowe, znaczące dla rozwoju kultury dzieła, utwory, projekty, które miały premierę w 2020 roku.


            Zapraszam na drugie spotkanie z cyklu „Odkrycia Empiku 2020”. Gośćmi będą Natalia Szostak i Wojciech Chmielarz - członkowie Jury w kategorii Literatura. Do spotkania dołączą także nominowani w tej kategorii twórcy: Magda Działoszyńska-Kossow, Igor Jarek, Agnieszka Jelonek, Aleksandra Lipczak, Mira Marcinów.

            Warto śledzić profil dziennikarki, Natalii Szostak, na FB poświęcony jej czytelniczym fascynacjom: https://pl-pl.facebook.com/nataliaszostakgw/

            Profil pisarza, Wojciecha Chmielarza: https://pl-pl.facebook.com/wojciechchmielarz.pisarz

            Laureatką ubiegłorocznej edycji Odkryć Empiku 2019 w kategorii literatura została Dominika Słowik za książkę „Zimowla”. Kto będzie tegorocznym laureatem, okaże się 9 lutego podczas gali transmitowanej na żywo w TVN oraz na Facebooku Empik. Zachęcam do udziału w spotkaniu oraz do oglądania gali.

            Transmisja na Facebookowym profilu: https://www.facebook.com/login/?next=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fempikcom%2F

            Pomyślnego tygodnia!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Kultura na weekend!
          • Kultura na weekend!

          • 22.01.2021 14:03
          • Mili Licealiści!

            Na każdy dzień weekendu proponuję Wam jakąś artystyczną rozrywkę, tym razem literacko-muzyczną, teatralną, filmową...

            Z Wiatrem”. Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze K. K. Baczyńskiego

            Piątek, g. 19.00

            Zapraszam na niezwykłe wydarzenie w dniu 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku i żołnierza AK poległego w Powstaniu Warszawskim.

            WYSTĄPIĄ:
            Sławomir Zygmunt - śpiew, gitary, harmonijka ustna
            Warszawiak z Czerniakowa, odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest muzykiem, dziennikarzem, pisarzem i producentem, w przeszłości związanym ze słynnym klubem Hybrydy. Nagrał dziesięć solowych płyt z piosenkami, a jego utwory znalazły się także na kilku składankach z piosenką poetycką. Jest autorem książek (“Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki”, „Spotkania z…”oraz powieści “Anna oraz inne klubowe opowiastki”, której akcja rozgrywa się w klubie Hybrydy. Komponuje także muzykę do filmów dokumentalnych (m.in. “Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej”).

            Krzysztof Domański - gitara akustyczna
            Aleksander Nowacki - instrumenty klawiszowe

            PROGRAM KONCERTU:
            Hymn wieczorów miejskich
            Mazowsze
            Pragnienia
            Z wiatrem
            Maszeruje pluton
            Biała magia
            Źródło
            Dom poety
            Piosenka śnieżna żołnierza
            O Barbaro
            Tych miłości
            Kołysanka
            Kolęda
            Westchnienie
            Bez imienia
            Elegia o chłopcu polskim
            Na oceanach

            Transmisja na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCVyLxpK2aZXh4NZG0NByXQQ

            Rosemary”, reż. W. Faruga - transmisja spektaklu ze Sceny Kameralnej

            sobota, g. 19.00

            "Rosemary" – to przedstawienie nagrodzone Złotymi Maskami (najlepsza rola kobieca oraz spektakl roku).

            Dostęp na kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCNa_jh65zN-PzE8I4sY21Sw

            A jeśli diabeł nie istnieje?
            Jeśli zło pochodzi tylko od człowieka?
            Kto wówczas będzie odpowiedzialny za tragedię Rose?
            Czy dziś, 50 lat po premierze filmu Polańskiego, bohaterce uda się odzyskać własny głos i przeciwstawić złu, którego doświadcza?

            Spektakl Wojciecha Farugi wchodzi w odważny dialog z legendarnym filmem Romana Polańskiego. Tekst Magdy Fertacz pozbawia nas wygodnej, zwalniającej z odpowiedzialności wymówki o abstrakcyjnym charakterze zła. Z tej perspektywy historia znana z „Dziecka Rosemary” nabiera nowego, jeszcze bardziej przerażającego, bo ludzkiego wymiaru.

            OBSADA:
            Aleksandra Przybył Rose
            Piotr Bułka Guy/Hutch
            Bogumiła Murzyńska / Krystyna Wiśniewska Minnie/Matka Rose
            Antoni Gryzik Roman/dr Sapirstein
            Alicja Hudeczek Samantha

            TWÓRCY:
            Magda Fertacz tekst
            Wojciech Faruga reżyseria, scenografia i reżyseria świateł
            Konrad Parol kostiumy
            Joanna Halszka Sokołowska muzyka
            Barbara Dudek inspicjent, sufler
            Waldemar Janiszek, Bartłomiej Sowa, Szymon Suchoń realizacja światła i projekcji
            Marek Skutnik realizacja dźwięku

            Stół” - premiera

            Niedziela, g. 20.00

            Zapraszam na premierę online filmu „Stół” – drugiej części „Tryptyku Stolarskiego”.

            Transmisja na YouTube:
            https://www.youtube.com/channel/UCThXnWPgWN0vcgo_3zhQJCA

            Dręczeni poczuciem pustki, samotni, niekochani, uciekamy w alternatywny świat marzeń. Idealny świat iluzorycznego szczęścia, nieziemskiej miłości i całkowitego spełnienia. Co się stanie, gdy spróbujemy tę precyzyjnie nakreśloną wizję odtworzyć w bezlitosnych warunkach świata realnego?
            „Stół” to krótka opowieść o marzycielu, zagubionym w realiach współczesności. Czy uda mu się odnaleźć upragnione szczęście?

            OBSADA
            Poldek: Krzysztof Dzierżek
            Weronika: Dorota Słowikowska
            Mężczyzna na parkingu: Dariusz Dłużewski
            Alicja, uczestniczka szybkich randek: Zuzanna Augustyniak
            Andżela, uczestniczka szybkich randek: Małgorzata Gąska
            Dziewczyna z ulotkami: Anna Szafrańska
            Chomik: „Ślicznotka”
            oraz:
            Iwona Turek, Michał Kempisty, Przemek Wójtowicz

            Opieka merytoryczna: Karolina Szablewska, Waldemar Bala
            Postprodukcja dźwięku i obrazu: Waldemar Bala
            Dźwięk: Dział Technik Audiowizualnych BOK
            Światło: Waldemar Bala
            Montaż: Jola Sikorska, Michał Kempisty
            Muzyka: Łukasz Szymański
            Zdjęcia: Waldemar Bala
            Scenografia, kostiumy: Iwona Turek
            Produkcja: Białołęcki Ośrodek Kultury
            Kierownictwo produkcji: Aneta Muczyń
            Scenariusz: Dorota Słowikowska
            Reżyseria: Michał Kempisty

            O PROJEKCIE:
            Artyści Zagłębia oraz zaproszeni goście z Teatru 59 minut, do tej pory mierzyli się głównie z teatralnymi wyzwaniami. W ostatnich miesiącach mieli okazję sprawdzić się w zupełnie innych rolach! Projekt zakładał przejście przez pełen proces powstawania filmu – od napisania scenariusza po postprodukcję. Efekt? Wyprodukowaliśmy aż trzy autorskie filmy krótkometrażowe! Proces pracy przyniósł nie tylko filmowe debiuty aktorskie, ale także scenopisarskie, reżyserskie, scenograficzne i oczywiście producenckie.
            W trakcie pracy nad tryptykiem nasi aktorzy współpracowali z doświadczonymi artystami z dziedziny sztuki filmowej: Karoliną Szablewską, Waldemarem Balą, Ewą Kanią i Krzysztofem Kalisiakiem.
            Film został zrealizowany w ramach projektu „Art fiction. Białołęckie Zagłębie Teatralne robi film”, dofinansowanego przez Fundusz Animacji Kultury Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.

            Udanego, relaksującego weekendu!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
    • Kontakty

      • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
      • (91) 433 31 97
      • (91) 433 67 62 (nieczynny)
      • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
      • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
    • Logowanie