• Biblioteka

     • Streetart: Banksy nie próżnuje!
     • Streetart: Banksy nie próżnuje!

     • 15.05.2020 12:46
     • Młodzi odbiorcy sztuki!
      Banksy’ego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Pochodzący z Bristolu w południowo-zachodniej Anglii streetartowiec znany jest z tego, że maluje ukradkiem w nietypowych miejscach, głównie na murach. Jego prace, łączące graffiti z technikami szablonowymi, od początku lat 90. pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie, m. in. w Betlejem. Przesłaniem i poziomem swoich prac, często politycznie zaangażowanych, zdobył uznanie artystów i mediów, ale też wzbudził wiele kontrowersji. Prawdziwa tożsamość artysty nie jest znana i od lat pozostaje przedmiotem spekulacji.

      W 2010 roku Banksy wyreżyserował komedię dokumentalną „Wyjście przez sklep z pamiątkami”(„Exit Through the Gift Shop”), w której również wystąpił, nie ujawniając przy tym swojej tożsamości.

      Wymuszona izolacja nie ominęła artysty, który od blisko 30 lat zostawia swoje dzieła na ulicznych murach. Banksy pokazał na Instagramie, jakie są tego konsekwencje: łazienkę opanowały dwuwymiarowe szczury – bohaterowie często spotykani na jego pracach, będący znakiem rozpoznawczym artysty.

      Pracę możesz zobaczyć choćby na stronie: https://www.banksy.co.uk/

      Nowe dzieło Banksy’ego pojawiło się niedawno na ścianie szpitala w Southampton. Obraz wielkości około metra kwadratowego powstał we współpracy z kierownictwem szpitala.

      Praca przedstawia chłopca ubranego w ogrodniczki i koszulkę klęczącego przy koszu na śmieci. Dziecko odrzuca figurki Spidermana i Batmana na rzecz nowego ulubionego bohatera – pielęgniarki NHS (National Health Service – wspólna nazwa dla trzech z czterech systemów służby zdrowia w Wielkiej Brytanii). Ramię pielęgniarki jest wyciągnięte w sposób przypominający sylwetkę Supermana podczas lotu. Dziełu towarzyszy notatka od Banksy’ego skierowana do pracowników szpitala: „Thanks for all you’re doing. I hope this brightens the place up a bit, even if its only black and white.”

      Obraz pozostanie w szpitalu do jesieni, potem ma zostać wystawiony na aukcji w celu zebrania pieniędzy na NHS.


      Nowe dzieła artysty znajdziesz na Instagramie: https://www.instagram.com/banksy/?hl=pl

      Warto śledzić aktywność tajemniczego Banksy'ego – zachęcam!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Nagroda Pulitzera 2020
     • Nagroda Pulitzera 2020

     • 13.05.2020 09:16
     • Drodzy Licealiści!

      Rozdano tegoroczne Nagrody Pulitzera.

      Nagroda Pulitzera to jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA i na świecie. Wręczana jest od 1917 roku przez jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Nagrody Pulitzera przyznawane są w dwudziestu jeden kategoriach, w tym w sześciu literackich. Zwycięzcy otrzymują świadectwo i czek na 15 tysięcy dolarów. Sama nagroda wiąże się również z dużym prestiżem. W przypadku literatury skutkuje to znacznym wzrostem sprzedaży książek.


      W tym roku w dziedzinie literatury pięknej jury postanowiło uhonorować powieść Miedziaki” autorstwa Colsona Whiteheada, amerykańskiego pisarza i dziennikarza, absolwenta Uniwersytetu Harvarda. Whitehead urodził się, dorastał i wciąż mieszka na Manhattanie. W kwietniu 2017 roku pisarz trafił na prestiżową listę stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie według tygodnika „
      Time”.

      Poprzednią powieść Whiteheada, „Kolej podziemna”, nagrodzono w 2017 roku również Nagrodą Pulitzera, a także szeregiem innych znaczących wyróżnień (National Book Award 2016, Carnegie Medal for Fiction, Heartland Prize, została też nominowana do Kirkus Prize). Redakcje wszystkich najważniejszych gazet w Stanach Zjednoczonych okrzyknęły tę książkę najlepszą powieścią roku. Przetłumaczono ją na ponad trzydzieści języków, w tym na język polski.


      Na stronie polskiego Wydawnictwa Albatros znajdziecie bliższe informacje o nagrodzonych książkach: https://www.wydawnictwoalbatros.com/autorzy/colson-whitehead/ , min. przekonujące recenzje nagrodzonej w tej edycji powieści: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/miedziaki/

      Polecam także anglojęzyczną stronę pisarza: https://www.colsonwhitehead.com/

      i lekturę bardzo ciekawego wywiadu udzielonego polskiemu magazynowi:

      https://urodazycia.pl/kultura/colson-whitehead-z-nagroda-pulitzera-jury-docenilo-jego-powiesc-miedziaki-124473-r1/

      Z pewnością warto sięgnąć po tego mało jeszcze u nas znanego autora. Serdecznie zachęcam!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Wydarzenia online z różnych dziedzin kultury i edukacji kulturalnej
     • Wydarzenia online z różnych dziedzin kultury i edukacji kulturalnej

     • 15.05.2020 12:47
     • Mili Uczniowie!

      Dziś chcę polecić Wam kilka bieżących wydarzeń online z różnych dziedzin kultury i edukacji kulturalnej.

      Muzeum Powstania Warszawskiego online - wirtualne zwiedzanie i wykłady

      Muzeum Powstania Warszawskiego łączy się z odbiorcami on-line.
      Codzienne wejścia na żywo z ekspertami, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją.
      Codziennie od poniedziałku do piątku: lekcje historii on-line, wykłady historyczne.

      Streaming i szczegółowe programy na kolejne dni znajdziecie na profilu FB Muzeum:

      https://www.facebook.com/1944pl/

      Młodzi w Starym online - premiery

      Projekt „Młodzi w Starym online” jest efektem współpracy zespołu artystycznego i pracowników Narodowego Starego Teatru oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Krakowskiej AST. Cykl 13 premier zrealizują studentki i studenci III roku, pracujący pod opieką artystyczną Remigiusza Brzyka oraz II roku, tworzący pod opieką Pawła Miśkiewicza.
      W każdym tygodniu na kanale YouTube Narodowy Stary Teatr Live można obejrzeć dwie premierowe etiudy, emitowane w systemie:

      - poniedziałek (pokaz premierowy); – środa oraz piątek (kolejne emisje) zawsze o godzinie
      19.00.
      - wtorek (pokaz premierowy); czwartek oraz sobota (kolejne emisje) zawsze o godzinie 19.00.

      Dziś premiera etiudy „Kochanowski”, reż. Piotr Froń
      dramaturgia: Mira Mańka

      Wykonawcy: Dorota Pomykała, Dorota Segda, Krzysztof Globisz, Zbigniew W. Kaleta, Radosław Krzyżowski, Krzysztof Zawadzki

      Link: https://www.youtube.com/c/NarodowyStaryTeatrLive

      Paulina Pankiewicz. Być jak Paul Cézanne // „Being like Paul Cézanne”

      W projekcie „Być jak Paul Cézanne” Paulina Pankiewicz, podążając śladami nieżyjącego od ponad stu lat artysty, bada doświadczenie przestrzeni w procesie powstawania dzieła sztuki. Z wykształcenia malarka, w swojej konceptualnej pracy odnosi się do ikonicznych widoków góry Św. Wiktorii Cézanne’a. Artysta malował ową górę wielokrotnie, różnymi technikami i z różnych perspektyw. Powstało ponad sześćdziesiąt jej widoków. Historycy sztuki interpretują tę powtarzalność wysiłków jako próbę uchwycenia istoty natury i znalezienia jak najwierniejszego sposobu jej malarskiego odtworzenia.

      Paulina Pankiewicz w swojej twórczości próbuje zapisać cielesne doświadczenia ruchu, biorące się z uprawiania od dziesięciu lat sportów wytrzymałościowych. Doświadczenie własnego ciała traktuje jako narzędzie badawcze. W ramach rozwijania projektu wzięła udział w Trail Sainte Victoire — dorocznym biegu rozgrywanym na stokach góry. Przeżycia z tego biegu oraz próby cielesno-duchowego przeniknięcia lokalnego pejzażu podejmowane podczas wcześniejszych pobytów w tej okolicy zaowocowały dziełami na wystawę. Jej tytuł nawiązuje do znanego filmu Spike’a Jonze „Być jak John Malkovich” i podkreśla wagę bezpośredniego, wcieleniowego doświadczania sztuki w procesie jej tworzenia i odbioru.

      Wernisaż online:
      12.05.2020
      godz. 19.00

      Zapraszam na spotkanie z Pauliną Pankiewicz, która oprowadzi po wystawie i opowie o swoim najnowszym projekcie na Facebooku:

      https://www.facebook.com/MiejsceProjektowZachety/

      Magdalena Kamińska - Video-Masterclass z produkcji filmowej

      Zapraszam do obejrzenia wykładu online na temat produkcji filmowej i roli producenta kreatywnego, prowadzonego przez Magdalenę Kamińską – producentką m.in. filmu „Wilkołak” nagrodzonego na festiwalach w Rzymie, Porto Alegre, Brukseli i Tallinie.

      Wydarzenie jest częścią projektu "MASTERCLASS - Szkoła Filmowania (6. edycja)". Udział w projekcie jest darmowy.
      Transmisja odbędzie się na Facebookowym profilu o g. 16.00:

      https://www.facebook.com/filmforum.edu/

      Transmisja online spektaklu muzycznego "Artyści na Szlaku"

      Spektakl muzyczny "Artyści na Szlaku" opowiada o autentycznych losach gwiazd przedwojennej Warszawy i Lwowa, którzy dołączają do armii generała Andersa, aby grać dla żołnierzy. Przedstawienie to będzie upamiętnieniem wybitnej postaci gen. Władysława Andersa w 50. rocznicę Jego śmierci oraz w 76. rocznicę bitwy pod Monte Cassino.

      Scenariusz i reżyseria: Mateusz Dewera
      Obsada: Joanna Jucha, Adrian Gawlik, Natalia Pietrasz, Jakub Reizer
      Spektakl grany w ramach projektu "Odbudowa państwowości"
      Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego "NIEPODLEGŁA" na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

      Transmisja na żywo na YT o g. 19.00:

      https://www.youtube.com/watch?v=rEwa3GLU6mo&feature=youtu.be

      Mam nadzieję, że każdy wśród polecanych ofert znajdzie coś interesującego dla siebie.

      Pozdrawiam Was!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Smaczki na języku – regionalizmy od Rusinka
     • Smaczki na języku – regionalizmy od Rusinka

     • 15.05.2020 12:47
     • Witajcie!
      Michał Rusinek, bardziej może znany i kojarzony jako sekretarz Szymborskiej za życia Noblistki, jest też autorem. Między innymi… książek dla dzieci, a także tłumaczem i literaturoznawcą – zawsze delektującym się językowymi „smaczkami”. W najnowszej z nich pod uroczym, choć tajemniczo brzmiącym, tytułem „
      Od mikmaka do zazuli”, przedstawia bogaty świat regionalizmów. Rusinek podkreśla, że nie tylko potrawy czy zwyczaje, ale i słowa bywają endemiczne, czyli takie, które możemy usłyszeć tylko w określonych regionach.


      Podaje kilka przykładów:

      · poznańskie „zakluczyć” (zamknąć na klucz),

      · poznańska „szneka z glancem” (drożdżówka z lukrem),

      · częstochowska „zrywka” (reklamówka, foliówka),

      · „kanapka z obkładem”rodem z Leszna,

      · szczebrzeskie „nawidziadło”(ktoś, kto dziwacznie się ubiera).

      Książka jest bezpośrednio adresowana do dzieci, ale bardzo ciekawa i budzi zainteresowanie również znacznie starszych odbiorców.

      Dowodzą tego choćby recenzje na stronie wydawnictwa: https://bezdroza.pl/ksiazki/od-mikmaka-do-zazuli-atlas-regionalizmow-dla-dzieci-michal-rusinek,beregi.htm#

      Ulubionym określeniem Rusinka są gnieźnieńskie „fiksmatynta”, czyli szpargały. I wieszczy słowu karierę, delektując się jego posmakiem, bo – jak mówi - najbardziej lubi słowa, które nazywają coś, co trudno nazwać.

      Zapewne każdy z Was też ma takie słowa, wyniesione z domu, z rodziny, ze środowiska. Jeśli zechcecie mi o nich napisać, zróbcie to. Jestem bardzo ciekaw. W mojej rodzinie na przykład wymieszały się wpływy języka dawnych kresów wschodnich (obecnie Litwa/ Białoruś) z wpływami dialektalnymi Polski centralnej (Mazowsze). Jako przykład ciekawej, choć może nie ekscentrycznie brzmiącej dziś formy mogę podać „jak w sam raz”, co oznacza mniej więcej 'teraz właśnie' (kresowe).


      Waszej uwadze polecam stronę Michała Rusinka: https://www.michalrusinek.pl/ , który jest bogatą osobowością, takim rozwichrzonym „panem od literatury z przyległościami”, a jego książki i przekłady czyta się lekko i z przyjemnością.

      Miłego poniedziałku!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Na początku była... książka!
     • Na początku była... książka!

     • 08.05.2020 13:17
     • Drodzy Licealiści!

      Często po obejrzeniu filmu czy – obecnie częściej – serialu zaciekawieni tematem odkrywamy, że produkcję filmową poprzedzała książka. Tak jest również w przypadku głośnego ostatnio serialu Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów. I choć książka autorstwa Debory Feldman powstała dekadę temu, to w marcu tego roku miała swoją polską premierę dzięki wydawnictwu Poradnia K.


      Książka Unorthodox jest świadectwem życia w ortodoksyjnej społeczności Żydów chasydzkich na nowojorskim Brooklynie. To autobiografia, w której Deborah Feldman zdecydowała się opowiedzieć ze wszystkimi, nawet najbardziej osobistymi, niewygodnymi szczegółami o byciu częścią hermetycznego środowiska, zamkniętego przed światem i funkcjonującego na własnych zasadach. Powstanie książki poprzedzał blog prowadzony przez autorkę anonimowo; później stał się on podwaliną autobiografii.

      Trailer serialu zobzczyć można tu: https://www.youtube.com/watch?v=-zVhRId0BTw


      Sam serial znajdziecie na Netflixie: https://www.netflix.com/pl/title/81019069

      Jeśli po obejrzeniu serialu czujecie niedosyt – sięgnijcie po książkę. Serial został tylko częściowo oparty na wspomnieniach Debory Feldman, w powieści znajdziecie więcej informacji na temat życia nowojorskich chasydów i odczuć żyjącej wśród nich kobiety.

      Link do opisu książki na stronie wydawnictwa: https://sklep.poradniak.pl/unorthodox-deborah-feldman

      A tu poznacie opinie czytelników, przeczytacie recenzje: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4919666/unorthodox-jak-porzucilam-swiat-ortodoksyjnych-zydow

      Pozdrawiam Was, zachęcam do zainteresowania się książką i serialem, weekend to czas temu sprzyjający!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie